Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Pálův velký den. Titul a poté strach o život

Sport

  9:00
BERLÍN/PRAHA - Slavil největší triumf v kariéře. Nejlepší český profesionální boxer v těžké váze Ondřej Pála (26) v páteční berlínské noci vybojoval po jasné výhře nad Ukrajincem Oleksejem Mazikinem pás evropské šampiona WBO. Větší drama než v ringu ale zažil poté v šatnách, kde se musel se svým týmem schovávat před kulkami.

Zleva: trenér Jurij Krivoručko, šampion Ondřej Pála, manažer Jaromír Soukup foto: ČTK

Cíl splněn, berlínský výlet vyšel na jedničku. Mohl si říkat na aprílový pátek krátce před 23. hodinou český boxer Ondřej Pála. Nejlepší česká těžká váha potvrdila své kvality a v sedmi kolech zničila těžkopádného Ukrajince Olekseje Mazikina natolik, že šestatřicetiletý veterán odmítnul nastoupit do dalšího pokračování duelu (zápas byl vypsán na 12 kol).

Čtěte také

"Taktika vyšla skvěle, chtěl jsem ho na začátku utahat a pak postupně přidávat na obrátkách," svěřil se LN Pála. Šestadvacetiletý boxer si připsal nejen 29. triumf profesionální kariéry (prohrál jen dvakrát), ale především si mohl připnout pás mistra Evropy WBO.

CO SE STALO V HALE

Postřelená boxerka Rola El-Halabiová.
Po osmém z deseti odboxovaných zápasů v hale Digibet Pferdesportpark v dostihovém parku v Berlíně vtrhnul do šaten nevlastní otec boxerky Roly El-Halabiové (26) a začal střílel. Roy El-Halabi (44) postřelil svou nevlastní dceru a dva bodyguardy (34 a 36). Všichni tři byli v noci operováni a nyní jsou již mimo ohrožení života. Důvodem incidentu byl údajně nesouhlas El-Halabiho s návratem bývalé šampionky WIBF a WIBA do ringu. El-Halabiová totiž kvůli zdravotním problémům loni v červnu ukončila kariéru a na galavečeru se měla Němka s libanonskými kořeny pokusit o comeback v duelu s Irmou Belijagic-Adlerovou.

Hala, kde boxoval Ondřej Pála o titul mistra Evropy WBO.
"Naše myšlenky a modlitby jsou nyní s Rolou," řekla promotérka boxerky Eva Rolleová. "Upřímně doufám, že se po tomto vražedném útoku rychle zotaví a vrátí se do ringu. Naneštěstí tenhle dramatický incident zakryje skvělé sportovní výkony večera. Viděli jsme nádherné zápasy než to takhle brutálně skončilo," dodala.

"Splnili jsme to, proč jsme do Berlína přijeli," připomněl Pála s tím , že vybojoval životní zápas. Titulem se vyšvihne v žebříčku WBO, jedné ze čtyř nejprestižnějších organizací světa (společně s IBF, WBA a WBC), do elitní patnáctky.

Z té si vybírají své soupeře šampioni. A WBO i s IBF vládne rukou pevnou a nezničitelnou Mazikinův krajan Vladimir Kličko. Pála se netají tím, že zápas se šestatřicetiletou světovou jedničkou je jeho snem. "Udělal jsem ale jen jeden z kroků k zápasu s ním. Teď budu obhajovat titul a na 99% v Praze," navnadil fanoušky. Nejdříve ale musí vyléčit pochroumané rameno. Operaci se zatím vyhne.

Jenže ne vše šlo podle plánu. Galavečer v berlínské hale v areálu dostihového závodiště v Digibet Pferdesportparku skončil už po osmém z deseti zápasů. Rázně, nečekaně a hrůzně. "Vracel jsem se z dopingovky do šaten, fotil se s pásem a najednou se ozvala střelba. Pod schody tak pět metrů od nás," popsal dramatické okamžiky Pála.

"Hodil jsem rodiče za bar a řval na všechny, aby si lehli. Když střelba na chvíli ustala, schovali jsme se v nějaké místnosti a čekali, než přestane úplně. Když jsem pak vylezl, pár kroků ode mě ležel bodyguard s prostřelenou nohou. Staral se o něj někdo z trenérů. Nabídnul jsem mu pomoc, ale říkal, že to zvládne ," pokračoval ve vyprávění český boxer.

"Nejspíše jej trefila odražená kulka, stál totiž u nás na patře, a střílelo se pod schody. Radši nemyslet," vyprávěl Pála, který se kvůli incidentu zdržel v Berlíně až do dvou hodin do noci. Střelce berlínská policie zatkla ještě přímo v hale. Zátah se uskutečnil ještě v době, kdy byl český boxer se svým týmem, kamarády a rodiči uvnitř. "Vypadalo to jako v akčním filmu," dodal s odstupem času už klidný evropský šampion.

PRVNÍ POLOVINA ZÁPASU PÁLA VS. MAZIKIN

Ještě v sobotu dopoledne se vrátil se svými nejbližšími do Prahy a v neděli již měl čas na oslavy svého životního úspěchu. Zatím životního. Sen o zápase o titul mistra světa si ještě nesplnil. Krůček po krůčku se k němu ale blíží…

DRUHÁ POLOVINA ZÁPASU PÁLA VS. MAZIKIN

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...