Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Kolobněv popírá doping i propuštění ze stáje

Tour de France

  12:21
AURILLAC (FRANCIE) - Ruský cyklista Alexandr Kolobněv, který při Tour de France uvízl v síti dopingových komisařů, jakékoliv vědomé užití zakázaných látek odmítá. Předloňský vicemistr světa zároveň popřel informace, že byl propuštěn ze stáje Kaťuša.

První cyklista letošní Tour de France podezřelý z dopingu Alexandr Kolobněv foto: Reuters

Třicetiletý Kolobněv měl pozitivní test na diuretika, která nemají povzbuzující účinky, ale mohou sloužit k maskování zakázaných podpůrných substancí. Při testování ze středy 6. července byly v jeho těle nalezeny stopy hydrochlorothiazidu. ¨

"Včera během odpočinkového dne bylo zveřejněno, že laboratoře našly substanci - hydrochlorothiazid. Ale kde se vzala, to vůbec nevím," uvedl v oficiálním prohlášení Kolobněv, jehož hotelový pokoj v pondělí okamžitě prohledala francouzská policie, ale nenašla "nic podezřelého". Mezinárodní cyklistická unie uvedla, že Kolobněvovi nemůže zabránit v pokračování v závodu, protože v případě nálezu hydrochlorothiazidu nemusí jít o závažné provinění.

Jezdci v pondělí začala čtyřdenní lhůta na to, aby požádal o prověření kontrolního vzorku B. Pokud by i ten potvrdil pozitivní nález, měl by být Kolobněv podle interních týmových regulí stáje Kaťuša vyhozen. K tomu zatím podle vyjádření samotného cyklisty dosud nedošlo. "Vyhozen jsem nebyl," uvedl Kolobněv.

O budoucnosti dvojnásobného ruského šampiona z let 2004 a 2010 v Kaťuše měl přitom mluvčí týmu Sergej Ušakov v pondělí jiné informace. "Byl propuštěn a podle interních týmových pravidel nám bude muset zaplatit odškodné za poškození image Kaťuše, až bude případ uzavřen," řekl Ušakov.

Radioshack ztratil na Tour dalšího cyklistu, odstoupil Popovyč

Americký tým Radioshack přišel na cyklistické Tour de France o dalšího z lídrů, závod skončil pro Jaroslava Popovyče. Jednatřicetiletý Ukrajinec před startem 10. etapy odstoupil ze zdravotních důvodů.  "Od neděle má horečku. Protože volný den nepřinesl žádné zlepšení, rozhodli jsme se ho v Aurillaku nepostavit na start," uvedl tým v oficiálním prohlášení.

Radioshack tak přišel v průběhu Tour už o třetího kapitána. Kvůli zranění z pádů museli skončit Slovinec Janež Brajkovič a Američan Chris Horner. Na start úterní 158 kilometrů dlouhé etapy z Aurillaku do Carmaux se tak chystalo jen šest jezdců týmu včetně osmého muže celkového pořadí a zbývajícího lídra sestavy Andrease Klödena z Německa. Toho trápí po nedělním pádu bolesti zad, ale jeho pokračování v závodě prý nic nestojí v cestě.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...