10. července 2011 16:23, aktualizováno 11. 7 13:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Děsivá Tour. Auto vytlačilo závodníka na ostnatý drát

Johny Hoogerland. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johny Hoogerland. | foto: Reuters

PRAHA Devátou etapu Tour de France poznamenaly hrozivé pády. Nejprve kvůli zlomenině stehenní kosti putoval do nemocnice lídr Kreuzigerovy Astany Vinokurov, poté auto francouzské televizní stanice srazilo Flechu a Hoogerlanda, ten vylétl mimo silnici a spadl na ostnatý drát.

K nejvážnější nehodě dnešní deváté etapy Tour došlo při sjezdu z nejvyššího místa trati, vrcholu Col du Pas de Peyrol. Do lesa v hlubokém svahu u trati spadlo v rychlosti 70 kilometrů v hodině několik cyklistů včetně Alexandra Vinokurova, který přeletěl přes svodidla mezi stromy. Stájoví kolegové se lídrovi snažili pomoci, ten se ale nepostavil na pravou nohu. Výsledek - fraktura stehenní kosti.

"Když jsem viděl, jak Vinovi visí kolo na stromě, bylo jasné, že je zle. Nohou padnul na kámen, visela mu na kůži," popsal Kreuziger na svém webu. Vinokurov před letošní Tour avizoval, že je to jeho poslední účast. Zlomenina stehenní kosti pro Vinokurova s největší pravděpodobností znamená konec kariéry.

V páteční etapě utrpěl zranění také český jezdec Roman Kreuziger, kterého po pádu brzdí bolavé zápěstí. V sobotní etapě kvůli zdravotním potížím Kreuziger ztratil přes dvacet minut.

Flecha a Hoogerlanda srazilo auto
O muže číslo jedna přišla i Omega-Pharma-Lotto. Se zlomeninou lopatky odstoupil z Tour Jürgen Van den Broeck. A tím pády neskončily. Na rovině pětatřicet kilometrů před cílem hrozivě upadli Flecha a Hoogerland, ale ne vlastní vinou. Srazilo je vozidlo francouzské televize. Hoogerland vyletěl mimo silnici a dopadl na ostnatý drát. I s krvavými šrámy etapu dokončil stejně jako Flecha.


"Bylo to šílené a nepochopitelné. Johnny je celý potlučený, má hluboké rány, krvácel. Plot mu svlékl kalhoty, byl úplně nahý," líčil šéf Hoogerlandova týmu Vacansoleil Michel Cornelisse. Flechova stáj Sky zvažuje, že podá stížnost. Vozidlo bylo po nepochopitelném manévru z Tour vyloučeno.

Lidovky.cz