Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec dohadů, basketbalové hrdinky dál povede Blažek

Sport

  13:37aktualizováno  13:45
PRAHA - České basketbalové reprezentantky povede dál trenér Lubor Blažek, který je přivedl ke stříbru na mistrovství světa na přelomu září a října v České republice. Blažkovi po šampionátu skončila smlouva, ale dnes se s výkonným výborem České basketbalové federace dohodl na další dvouleté spolupráci. Řekl to předseda federace Miroslav Jansta.

Hana Horáková a Lubor Blažek foto: Reuters

Blažek byl pro federaci jediným kandidátem. "Po mistrovství světa jsem uvažoval, že budu u reprezentace končit. Ale nasadili jsme si laťku vysoko, bylo by tedy zodpovědné pokračovat dál," řekl Blažek. Pro šestapadesátiletého Blažka, který na klubové scéně působí v pražském USK, bude dalším vrcholem mistrovství Evropy v Polsku příští rok v červnu, tam půjde basketbalistkám také o vybojování místa na olympiádě v Londýně v roce 2012.

Tam postoupí přímo vítěz ME, další čtyři týmy jdou do olympijské kvalifikace, kde narazí na konkurenty z ostatních kontinentů. "Postoupit na olympiádu je výzva, která v mém rozhodování hrála velkou roli. Stejně jako to, aby náš úspěšný tým zůstal ještě nějakou dobu pohromadě," uvedl Blažek. Sám ale počítá s tím, že reprezentační výběr projde generační obměnou.

Konec v národním týmu po MS oznámily podkošové hráčky Ivana Večeřová s Michaelou Ferančíkovou, zvažuje jej i klíčová hráčka a kapitánka Hana Horáková nebo Markéta Bednářová. "Zatím je to jasné jen u Ivany (Večeřové) a Míši (Ferančíkové). S dalšími ještě musíme hovořit už i podle klíče, podle kterého se bude družstvo vytvářet směrem k možnosti startu na olympiádě," uvedl Blažek.

Radost českých basketbalistech. Vlevo trenér Lubor Blažek

U týmu působí Blažek jako hlavní kouč od října loňského roku, předtím dělal dlouhé roky asistenta Janu Bobrovskému. Bezprostředně po úspěšném domácím mistrovství světa Blažek naznačoval, že po zisku stříbrné medaile skončí a dá šanci mladším kolegům. Po analýze vystoupení národního týmu si nechal čas na rozmyšlenou a svůj původní názor nakonec změnil.

Jeho dnešní jednání s výkonným výborem svazu tak už bylo spíše formalitou, Blažek s vedením federace po mistrovství už několikrát jednal a obě strany dospěly k dohodě, dnes došlo spíše jen k formálnímu stvrzení další spolupráce. "Vzhledem k výsledku, jakého tým dosáhl na mistrovství světa, dostal Lubor Blažek znovu nabídku a on s ní souhlasil. Jeho úkolem je dosáhnout na dobrý výsledek na mistrovství Evropy a pak se kvalifikovat na olympijské hry," řekl Jansta.

Blažek od federace dostal svolení, aby měl větší vliv také na chod reprezentace do 20 let a univerziádního výběru, kde by se měl podílet třeba na výběru trenérů. "Jde nám o to, aby byla zajištěna kontinuita a provázanost mezi jednotlivými složkami," uvedl Jansta.

Autor: