Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Konec dohadů, basketbalové hrdinky dál povede Blažek

Hana Horáková a Lubor Blažek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Horáková a Lubor Blažek | foto: Reuters

PRAHA České basketbalové reprezentantky povede dál trenér Lubor Blažek, který je přivedl ke stříbru na mistrovství světa na přelomu září a října v České republice. Blažkovi po šampionátu skončila smlouva, ale dnes se s výkonným výborem České basketbalové federace dohodl na další dvouleté spolupráci. Řekl to předseda federace Miroslav Jansta.

Blažek byl pro federaci jediným kandidátem. "Po mistrovství světa jsem uvažoval, že budu u reprezentace končit. Ale nasadili jsme si laťku vysoko, bylo by tedy zodpovědné pokračovat dál," řekl Blažek. Pro šestapadesátiletého Blažka, který na klubové scéně působí v pražském USK, bude dalším vrcholem mistrovství Evropy v Polsku příští rok v červnu, tam půjde basketbalistkám také o vybojování místa na olympiádě v Londýně v roce 2012.

Tam postoupí přímo vítěz ME, další čtyři týmy jdou do olympijské kvalifikace, kde narazí na konkurenty z ostatních kontinentů. "Postoupit na olympiádu je výzva, která v mém rozhodování hrála velkou roli. Stejně jako to, aby náš úspěšný tým zůstal ještě nějakou dobu pohromadě," uvedl Blažek. Sám ale počítá s tím, že reprezentační výběr projde generační obměnou.

Konec v národním týmu po MS oznámily podkošové hráčky Ivana Večeřová s Michaelou Ferančíkovou, zvažuje jej i klíčová hráčka a kapitánka Hana Horáková nebo Markéta Bednářová. "Zatím je to jasné jen u Ivany (Večeřové) a Míši (Ferančíkové). S dalšími ještě musíme hovořit už i podle klíče, podle kterého se bude družstvo vytvářet směrem k možnosti startu na olympiádě," uvedl Blažek.

Radost českých basketbalistech. Vlevo trenér Lubor Blažek

U týmu působí Blažek jako hlavní kouč od října loňského roku, předtím dělal dlouhé roky asistenta Janu Bobrovskému. Bezprostředně po úspěšném domácím mistrovství světa Blažek naznačoval, že po zisku stříbrné medaile skončí a dá šanci mladším kolegům. Po analýze vystoupení národního týmu si nechal čas na rozmyšlenou a svůj původní názor nakonec změnil.

Jeho dnešní jednání s výkonným výborem svazu tak už bylo spíše formalitou, Blažek s vedením federace po mistrovství už několikrát jednal a obě strany dospěly k dohodě, dnes došlo spíše jen k formálnímu stvrzení další spolupráce. "Vzhledem k výsledku, jakého tým dosáhl na mistrovství světa, dostal Lubor Blažek znovu nabídku a on s ní souhlasil. Jeho úkolem je dosáhnout na dobrý výsledek na mistrovství Evropy a pak se kvalifikovat na olympijské hry," řekl Jansta.

Blažek od federace dostal svolení, aby měl větší vliv také na chod reprezentace do 20 let a univerziádního výběru, kde by se měl podílet třeba na výběru trenérů. "Jde nám o to, aby byla zajištěna kontinuita a provázanost mezi jednotlivými složkami," uvedl Jansta.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...