Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trenér basketbalistek byl terčem kritik i výhružek, možná u týmu skončí

Sport

  15:42
PRAHA - Můžu říci jediné – smlouva mi vypršela právě dnes. Tak odpovídal trenér českých basketbalistek Lubor Blažek (56) po nedělním epilogu mistrovství světa na otázku, zda bude u veleúspěšného českého týmu pokračovat dál. Víc ani slovo. Včera už byl ovšem stratég a režisér stříbrné jízdy sdílnější.

Lubor Blažek, trenér basketbalistek foto: ČTK

Vám se snad chce končit? Po historickém úspěchu? 
To je těžké téma. Nejprve si sednu s vedením naší federace a řeknu svoje názory a pocity. Na tomto týmu se dá stavět, ale jde o to, aby se výběr pro boj o účast na olympijských hrách postavil koncepčně. Jenže jsou věci, které odrazují – člověk do toho dává úsilí a srdce, ale je hloupě kritizovaný.

Čtěte také

Copak vás někdo může kritizovat?
Týmu jsem se ujal loni na podzim a nebylo to jednoduché, musel jsem bojovat, což se mi už nechce. Příští rok je mistrovství Evropy, super akce, ale pracovat a zase bojovat, to už ne. Ale teď bychom měli psát pozitivně, ne? Je třeba využít úspěchu pro celý basketbal.

Někdo ale zastává názor, že odejít na vrcholu není špatné, na druhou stranu jste zmínil olympijské hry v Londýně.
Na úrovni klubů pochopím leccos (Lubor Blažek je trenérem USK Praha – pozn. red.), ale na téhle úrovni má hnutí táhnout za jeden provaz.

A jsme opět u toho. Nikdo vám teď přece nemůže nic vyčítat.
To ne, ale některé věci přerůstaly únosnou míru. Naštěstí se povedlo vytvořit kolem národního týmu partu bezvadných lidí, a to mě celou dobu nabíjelo. Přesto potřebujete klid na práci, a ne aby někdo s chutí čekal, že neuspějete. To dost těžce nesu, je to o vztazích, ale ne o vztazích na linii trenér–hráčky.

A nestálo by za to prodloužit smlouvu i za těchto okolností?
Jenže těch nepříjemností bylo zkraje příliš a nezapomenu na ně ani teď. Nebavily mě ani ty útoky před šampionátem, kdy jimi byly rozhozené i hráčky. Jak říkám, na úrovni reprezentace se má táhnout za jeden provaz.

Takže – láká vás pokračování u týmu, nebo neláká?
Vadí mi takové mimobasketbalové věci, to aby člověk byl neustále ve střehu. Dozvídal jsem se, že jsem škůdce českého basketbalu, to už bylo příliš. Teď jsme snad společně s hráčkami a lidmi v realizačním týmu i na federaci dokázali, že jsem škůdcem nebyl.

Zmínil jste útoky před šampionátem, kdy byly rozhozené i hráčky. Týkalo se to snad nominace?
Aby mi někdo říkal, že mi dupne na krk, neboť jsem nominoval podle sebe, to by se snad stávat nemělo.

Dobře, ale vedení české federace a evidentně také hráčky stojí za vámi.
Tak to, doufám, je. Však říkám – nemluvme tu o mně, pojďme slavit. Povedlo se nám přece něco bezvadného.