Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec mýtu? Obrovitý wrestler Brock Lesnar při návratu do UFC dopoval

Sport

  11:00
LAS VEGAS - Pořádnou ránu dostala na konci tohoto týdne slavná UFC a její noví majitelé. Nejvýraznější postava jubilejní akce UFC 200 – Brock Lesnar – totiž neprošel dopingovou zkouškou ze dne 28. června. Na jakou látku? To se zatím neví, nemá jít ale mírné porušení pravidel jakým je například marihuana.

Brock Lesnar. foto: Reprofoto

„Je to nešťastné. Je to neprofesionální. To je to, co to je, co více mohu říct?“ zaznělo z úst Lesnara na téma jeho případné dopování a také směrem k Jonu Jonesovi. Ten měl být původně hlavním hitem UFC 200. Respektive jeho očekávaná odveta s Danielem Cormierem.

Jenže i jeho dostihl stín jménem doping. Dle zámořských novinářů měl pravidla UFC a USADA (jejich spolupráce začala loni v létě) porušit tzv. „blokátory estrogenu“.

V pátek 15. července se stal další obětí zpřísněných regulí ve slavné lize i devětatřicetiletý Lesnar. „Bylo nám oznámeno, že ve čtvrtek informovala USADA Brocka Lesnara o jeho případném porušení anti-dopingové politiky vyplývající z jeho mimo-soutěžích odběrů ze dne 28. června,“ zní v úvodu krátkého prohlášení ligy na jejích oficiálních stránkách.

„USADA se postará o vše, co je potřeba. Před případným potrestáním sportovce chceme spravedlivý proces a ctíme všechny postupy, které s tímto souvisí. Další informace vám poskytneme jakmile je budeme mít k dispozici.“

Fanoušky a experty kromě látky, kterou se návratilec z wrestlingové ligy WWE provinil, zajímá ještě jedna věc: Jak bude tenhle obr z Websteru z Jižní Dakoty potrestán?

Lesnar totiž dostal za návrat do UFC po pěti letech, který podpořil tříkolovým triumfem nad samojským ranařem Markem Huntem, smlouvu na garantovaný příjem 2,5 milionů dolarů. Rekordní výdělek může pro něj nyní znamenat i rekordní pokutu.

A velké komplikace při případném plnohodnotném comebacku, jelikož v WWE mu končí smlouvu v dubnu 2017. „Dostaneme se tomu na kloub,“ nechal se slyšet pro ESPN sám provinilec, kterého nyní mnozí nazývají i s ohledem na slova směrem k Jonesovi za pokrytce.

Další fanoušky ale jeho dopingový prohřešek s ohledem na obří muskulaturu ani příliš nepřekvapil. Lesnar se sice oháněl tím, že nikdy nebyl pozitivně testován, pravdou ale je, že před pěti lety neměla UFC téměř žádný anti-dopingový program.

Stejně jako jsou pochybnosti o tomto ve spojení s WWE. „Dopingové testy v této soutěži jsou všem pro smích. Lesnar přesto dostane výjimku a nemusí být podstoupit čtyřměsíční testování před svým návratem,“ rýpl si do rozhodnutí před pompézní akcí, která se uskutečnila 9. července, dvaačtyřicetiletý Hunt.

Lesnar, který vynechal už 3. dubna Wrestlemanii 32, což někteří spojovali s jeho comebackem v kleci a proto nevěřili jeho příběhu o získání formy během pěti týdnů, jak sám prezentoval, následně odevzdal od 4. června v pětatřiceti dnech hned osm vzorků.

A jedním z nich se provinil. Jaký bude trest? A jak tento škraloup poškodí mýtus o velkém jižanském chlapci, který oplývá nadlidskou silou a obřími svaly?

Mimochodem, jeden takový „dokonalý“ sportovní příběh už USADA definitivně ukončila v roce 2013. Příběh o nezničitelném cyklistovi jménem Lance Armstrong...