Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní trenérka basketbalistek o místo (zatím) nepřijde. Šlo o frašku?

Sport

  9:30
PRAHA - Protaktizovaly se až před disciplinární komisi. Basketbalové kluby Junior Kralupy a BA Sparta si v závěrečném kole základní části první ligy žen úmyslně házely vlastní koše. Disciplinární komise obě družstva vyloučila z letošního ročníku soutěže, pokud se však odvolají, sezonu mohou dohrát. Jak vnímají události posledních dnů sami aktéři?

Karlovarská trenérka Marcela Kramerová udílí pokyny Karolíně Malečkové. foto: MAFRA

„My v sobotu hrát chceme,“ řekla iDNES.cz organizační pracovnice kralupského klubu Radana Hniličková. „Dostaly jsme vyjádření jednoho z členů disciplinární komise. Avšak nevíme, zda ho můžeme brát vážně. Plánujeme se odvolat jako klub, ale i jako jednotlivci,“ dodala Hniličková s tím, že víc se k celé kauze nepromluví.

„Je proti nám vedena ostrá mediální kampaň. Dokud se nedozvíme závěrečné rozhodnutí od disciplinární komise, nebudu se vyjadřovat,“ ukončila rozhovor.

Právě disciplinární komise České basketbalové federace na celý případ nahlíží nekompromisně.

VIDEO ZÁPASU SI PROHLÉDNĚTE ZDE (start závěru v čase 1:34:30 hodin)

„Disciplinární komise vyloučila obě družstva ze soutěže pro letošní ročník, dále zastavila výkony funkce oběma trenérům na dobu dvou měsíců nepodmíněně a hráčky, které se účastnily neetického jednání, potrestala zákazem činnosti na jedno utkání nepodmíněně,“ popsal tresty Michal Konečný, generální sekretář České basketbalové federace.

Ostuda: v první lize si basketbalistky dávaly vlastní koše. Týmy svaz vyloučil

Z toho je patrné, že oba celky by v nadcházejícím ročníku zamířily do druhé ligy, navíc potrestáni by byli i trenéři - kralupský Lukáš Rob a sparťanská Marcela Krämerová.

Právě někdejší slovenská reprezentantka, která si zahrála i na olympiádě v Sydney, dnes kromě BA Sparta vede i celek nejvyšší soutěže BA Karlovy Vary.

„Uvidíme, zda budeme mít do zápasů na konci sezony trenérku k dispozici či ne. Jinak smluvně Marcela Krämerová bude pokračovat v přípravě dál,“ řekl Roman Maleček, manažer BA Karlovy Vary.

I on měl na palubovce poslední únorový víkend v dresu Sparty svou dceru Karolínu. „Říkala, že všichni z toho byli vyděšení. Naštěstí se toho už přímo neúčastnila, protože ke konci zápasu seděla vyfaulovaná na lavičce,“ tlumočil Maleček. „Sparťanky to ale braly tak, že s tím nepřišly první,“ doplnil.

Díky úzké spolupráci Sparty právě s karlovarským klubem si Maleček uvědomuje, že celá situace není ani pro Karlovy Vary příznivá. „Pro nás je to rozhodně nepříjemnost, která na nás nevrhá dobré světlo. K nějakému rozhodnutí z naší strany dojde, až po závěrečném resumé disciplinární komise.“

Klub BA Sparta se k celé situaci prozatím nechtěl vyjadřovat.

Hrajte tak, aby bylo prodloužení

Vše odstartovala kralupská hráčka, která po inkasovaném koši přidala další, tentokrát ale vlastní. Kralupský oddíl se hájí tím, že hráčka byla v takovém laufu, že si spletla strany.

„Je to všechno zkreslené. Naším cílem nebylo utkání prohrát, ale dovést ho do prodloužení, kde jsme stále měli naději vyhrát o devět bodů, které by nás posunuly na čtvrtou pozici před play-off,“ řekl kralupský trenér Lukáš Rob. „Hráčky hrály tak, aby šly do prodloužení, ne aby prohrály,“ dodal.

Zároveň si postěžoval na harmonogram závěrečného kola základní části. „Celé to kolo bylo rozházené do víkendu, už v sobotu v poledne mohly kluby kalkulovat před svými zápasy. Kdyby všechna utkání začala ve stejný čas, nemusela se z toho stát taková fraška,“ přidal.

To se nakonec nepovedlo. Junior Kralupy sice zvítězil 63:62, ale po základní části figuruje na pátém místě právě za pražskou Spartou. Pokud se BA Sparta rovněž přidá k odvolání, oba celky se opět střetnou ve čtvrtfinále první ligy už v sobotu na sparťanské palubovce.

Autoři: