Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostuda: v první lize si basketbalistky dávaly vlastní koše. Týmy svaz vyloučil

Sport

  6:30aktualizováno  11:30
PRAHA - Nezapomenutelný zápas mezi Kralupy a Spartou má za sebou první basketbalová liga žen, tedy druhá nejvyšší domácí soutěž. Bohužel příliš pozitivního se na konečném skóre 63:62 pro domácí najít nedá. Disciplinární komise ve středu ráno informovala, že oba celky za frašku, ke které došlo 26. února, vyloučila z play off, pokud se ty ale odvolají, do vyřešení procesu budou smět hrát.

Jeden z vlastních košů v závěru duelu mezi Kralupy a Spartou. foto: tvcom.cz

Necelých třicet minut se hrál v Kralupech vyrovnaný a zajímavý duel. Jenže ve chvíli, kdy hostující BA Sparta snížila na 60:61, se začaly dít věci. Kralupy si po rozehrávce daly vlastní koš a hosté rázem vedli 62:61.

To ale Spartě nevyhovovalo a tak její hráčky začaly útočit. Jenže na vlastní koš! To se jim povedlo a konečný výsledek tak zněl 63:62 pro Kralupy. Aby byla komedie dohrána do úplného konce, oba týmy v poslední minutě zahodily shodně po všech osmi trestných hodech.

VIDEO ZÁPASU SI PROHLÉDNĚTE ZDE (start závěru v čase 1:34:30 hodin)!

Důvod? „Potřebovali jsme vyhrát o devět bodů, abychom šli z lepšího místa do play off. Chtěli jsme tedy uhrát plichtu, aby se prodlužovalo a my jsme měli znovu šanci útočit. Vítězství o bod by nám nepomohla,“ řekl pro iSport.cz zástupkyně domácího celku Radana Hniličková.

DISCIPLINÁRNÍ KOMISE VYLOUČILA OBA CELKY Z PLAY OFF

Svazová disciplinární komise vyloučila oba celky z play off, navíc na dva měsíce nepodmíněně pozastavila činnost trenérům jak Kralup, tak Sparty. Trest na jedno utkání (podmíněně) dostaly také hráčky, které byly v poslední minutě na palubovce.

Je to nešťastná událost, jasné porušení stanov, kdy k dosažení výsledku nebylo použito jednání fair-play. Podobné záležitost je třeba rázně utnout tak, aby se v budoucnosti už neopakovaly,“ řekl k rozhodnutí komise generální sekretář basketbalového svazu Michal Konečný.

Ten zároveň předpokládá, že se oba celky proti rozsudku odvolají, což znamená, že by v sobotu mohly týmy hrát, jelikož odvolání má odkladný účinek trestu. Podle včerejšího jednání, které se zúčastnili zástupci obou klubů, trenéři i kapitánky, předpokládám, že se všechny dotčené strany odvolají. Pokud se tak stane, přijde na řadu jednání u našeho odvolacího orgánu,“ popisuje další postup Konečný.

Pro vysvětlení: první vzájemný duel vyhrála 78-69, takže z pohledu čísel všechno sedí. Otázkou ale zůstává, proč hostujícím hráčkám vadila výhra 62:61 a následně si daly zmíněný vlastní koš. Jednou z teorií je, že v případě triumfu by se dostala až na třetí místo tabulky a v pla off by Sparta nastoupila proti silnému KP Brno B.

Tak úplně horké to nebylo ani s vysvětlením Hniličkové. Ještě za stavu 61:62 házely hráčky Kralup čtyři šestky a všechny šly daleko mimo. „Holky byly přemotivované, bohužel,“ našla argumenty i pro tyto okamžiky funkcionářka domácího týmu.

Úplně bez viny na závěrečném chaosu nejsou navíc ani sudí. Za úmyslný vlastní koš totiž následuje technická chyba a trestné hody pro soupeře. „Z našeho pohledu ale byly obě situace sporné, proto dle nás nedošlo k pochybení a koše jsme uznaly. Bylo na týmech, jak se k tomu postaví,“ vysvětlil pro stejný web jeden z dvojice rozhodčích, který si ale nepřál být jmenován.

Následně ještě dodal: „Hráčkám do hlavy nevidíte a pevně věřím, že už se nikdy nic podobného nebude opakovat.“

Že ale nebylo všechno tak úplně v pořádku dokazuje i fakt, že celý duel zkoumala disciplinární komise. Ta vynesla tvrdé tresty, viz. box. Pokud se ale kluby odvolají, což se očekává, budou moct stejně do play off nastoupit. Mimochodem, pokud k tomu dojde, utkají se proti sobě, první duel by se hrál o víkendu na palubovce Sparty.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat