Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koudelka se doma nepředstaví. Světový pohár v Liberci byl zrušen

Sport

  18:18aktualizováno  19:29
PRAHA - Závody Světového poháru ve skocích na lyžích a v severské kombinaci, které se měly konat od 6. do 8. února v Liberci, byly zrušeny. Zprávu Mezinárodní lyžařské federace (FIS) potvrdil šéf Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka. Důvodem jsou finanční potíže pořadatelů. FIS hledá náhradní dějiště.

Roman Koudelka. foto: Reuters

„Ještě dneska jsme to řešili s Mezinárodní lyžařskou federací, ale závody jsou zrušeny,“ řekl Sobotka. Víc se vyjadřovat nechtěl. Svaz lyžařů později v tiskové zprávě uvedl, že musel odříct závody kvůli nejistému financování ze strany státu.

„Zažádali jsme na ministerstvu školství o dotaci z prostředků na pořádání vrcholných akcí, ale zatím jsme neobdrželi příslib ani rozhodnutí o jejím přidělení. Vzhledem k tomu, že v roce 2015 má Česko hostit halové mistrovství Evropy v atletice, MS v hokeji a ME fotbalistů do 21 let, není jisté, že potřebné peníze dostaneme,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě.

Miroslav Dvořák.

„Bez prostředků státu, který v uplynulých letech akce tohoto typu částečně podporoval, nejsme schopni závody uspořádat,“ konstatoval šéf lyžařského svazu. „Je nám to líto. Určitě by bylo pro fanoušky českého lyžování příjemné vidět reprezentanty závodit se světovou špičkou doma, ale nedá se nic dělat. Nemohli jsme dál čekat, nebylo by to nebylo korektní. Nechtěli jsme FIS uvést do nepříjemné situace tím, že bychom závody odřekli na poslední chvíli,“ řekl Sobotka.

ČTĚTE VÍCE

Svaz usoudil, že z vlastních zdrojů takovou akci financovat nemůže. „Rozhodně se nechceme a nemůžeme pouštět do žádného ekonomického dobrodružství. Stejně jako celý český sport se i lyžařský svaz potýká s výrazným nedostatkem financí. Musíme šetřit. Když už máme škrtat, nechceme to dělat v prostředcích určených na mládež,“ uvedl Sobotka.

O šanci ukázat se v této sezoně v elitním seriálu na domácí půdě tak přišli i skokan 

Roman Koudelka, jenž po výborném vstupu do Světového poháru vede průběžné pořadí, či sdruženář Miroslav Dvořák. Ten se nedávno blýskl třetím místem ve finském Kuusamu.

Roman Koudelka

Skokanský Světový pohár se měl do Liberce vrátit po sedmi letech, sdruženáři pod Ještědem závodili naposledy v roce 2012.

Závody Světového poháru v České republice byly už zrušeny častokrát, kvůli finančním potížím však jen jednou. V únoru 2008 se z ekonomických důvodů nekonal závod Světového poháru ve skikrosu na šumavském Špičáku.

V Liberci museli zrušit závody Světového poháru kvůli špatným klimatickým podmínkám v prosinci 1998 (skoky), v prosinci 2000 (skoky), v lednu 2003 (skoky), v únoru 2004 (severská kombinace), v lednu 2005 (severská kombinace) a únoru a prosinci roku 2008 (obojí severská kombinace).

Šárka Pančochová při závodě na U-rampě

Česká republika by měla v této sezoně hostit březnové finále Světového poháru snowboardistů ve slopestylu ve Špindlerově Mlýně. „Tato akce není tak náročná na kvalitu vysílacího signálu a i v televizi dostane toto z českého pohledu úspěšné odvětví dostatek časového prostoru, neboť nebude v daném termínu tolik významných akcí. Věříme, že MŠMT podpoří alespoň tento podnik,“ uvedl Sobotka. Ve slopestylu patří mezi světovou elitu Šárka Pančochová.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat