Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Krasobruslař Březina má první velkou medaili. Slaví bronz z ME

Sport

  16:51aktualizováno  22:19
ZÁHŘEB - Český krasobruslař Michal Březina se dočkal první velké medaile, na mistrovství Evropy v Záhřebu skončil třetí. Titul získal Španěl Javier Fernández před Francouzem Florentem Amodiem. Tomáš Verner pokazil volnou jízdu ještě více než krátký program, neudržel ani umístění v první desítce a skončil jedenáctý. Třetí český reprezentant Pavel Kaška kvůli viróze, která ho trápila už v krátkém programu, do volné jízdy nenastoupil.

Český krasobruslař Michal Březina foto: ČTK

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Záhřebu

Muži - konečné pořadí: 1. Fernández (Šp.) 274,87, 2. Amodio (Fr.) 250,53, 3. Březina 243,52, 4. Joubert (Fr.) 232,47, 5. Kovtun (Rus.) 226,57, 6. Majorov (Švéd.) 211,88, ...11. Verner 177,41, Kaška odstoupil.

Ženy - konečné pořadí: 1. Kostnerová (It.) 194,71, 2. Sotnikovová 193,99, 3. Tuktamyševová (obě Rus.) 188,85, 4. Marcheiová (It.) 171,06, 5. V. Helgessonová (Švéd.) 155,72, 6. Gosvianiová (Rus.) 154,41.

Březina sice upadl hned při úvodním čtverném salchowu, ale jinak převedl vynikající volnou jízdu. Na druhý pokus čtverný salchow zvládl, s přehledem skočil dva trojité axely a čistě předvedl i ostatní skoky. Svěřenec Viktora Petrenka si výkonem 163,68 bodu za volnou jízdu o 7,5 bodu vylepšil osobní rekord a po čtyřech čtvrtých místech z velkých akcí se poprvé posunul na stupně vítězů.

"Jsem hrozně spokojený. Doufám, že to bude i příště takové," řekl Březina. "Jsem rád, že se mi podařilo čtvrtá místa prolomit. A doufám, že teď ze šampionátů budu medaile vozit," dodal dvaadvacetiletý juniorský vicemistr světa z roku 2009.

Nakonec o více než jedenáct bodů předstihl třetího muže po krátkém programu Briana Jouberta z Francie. Toho o jedenáctou evropskou medaili připravily chyby uprostřed volné jízdy, kvůli nimž přišel o dvě kombinace. Nejprve se po trojitém lutzu dotkl oběma rukama ledu a po pár vteřinách skočil jen jednoduchý axel.

Suverénním způsobem si pro životní úspěch dojel Fernández. Španělský krasobruslař tentokrát potvrdil roli velkého favorita, zařadil hned tři čtverné skoky a nechyběly ani dva trojité axely. Společně s výbornými piruetami a krokovými sekvencemi mu to přineslo 186,07 bodu, což je druhá nejvyšší známka za volnou jízdu v historii. Vedoucí muž po krátkém programu Amodio tak bojoval spíše o stříbro.

Verner se ještě hlouběji propadá do výkonnostní krize

Ve volné jízdě kvůli zaváhání při prvním pokusu o trojitý axel improvizoval a na Březinu v této části soutěže ztratil, ale díky náskoku z krátkého programu nakonec o sedm bodů uhájil druhou příčku. Verner ani ve volné jízdě nevystoupil ze svého stínu. "Nezabalil" čtverný toeloop, kterému ubral dvě otáčky, a to udalo tón zbytku jízdy. Sice s menšími problémy zvládl trojitý axel a čistě skočil lutz, jenže to byly jediné trojité skoky, které ukázal.

Chyběla kombinace, hned třikrát skok provedl jen s jedinou otáčkou a dva dvojité flipy bodové hodnocení také nezvedly. I když rozhodčí poměrně vysoko ohodnotily jeho programové komponenty, získal za volnou jízdu pouze 108,42 bodu, což byla čtvrtá nejnižší známka odpoledne. Šestadvacetiletý krasobruslař se tak na místě, kde před pěti lety získal evropský titul, propadl ještě hlouběji do výkonnostní krize.

"Nebudu hledat žádné výmluvy, všechno je ve mně. Mám natrénováno, ale nedokážu přenést z tréninku nic do závodu. Pokud bych to měl zjednodušeně označit fotbalovou terminologií - chyběl mi tah na branku. Přitom všechno od rána vypadalo dobře, trénink vyšel a cítil jsem se dobře. Jenže pak zajedu 108 bodů, což ani nepamatuji, kdy se mi stalo," uvedl Verner v tiskové zprávě.

Italka Kostnerová obhájila titul mezi ženami

Italka Carolina Kostnerová obhájila titul mistryně Evropy. Ve volných jízdách na šampionátu v Záhřebu skončila stejně jako v krátkém programu druhá, ale v celkovém součtu porazila obě šestnáctileté Rusky Adelinu Sotnikovovou i Jelizavetu Tuktamyševovou. Třetí jmenovaná zahajovala závěrečnou rozjížďku a nasadila konkurentkám laťku nesmírně vysoko. Bezchybně odskákala všechny trojité skoky včetně dvou lutzů a flipu, lehce zvládla oba dvojité axely a okouzlila i piruetami a krokovými variacemi.

Bezchybný výkon jí přinesl zlepšení osobního rekordu o deset bodů na 131,67, což je historické evropské maximum za volnou jízdu. Kvůli ztrátě z krátkého programu jí to ale stačilo pouze na bronz. Kostnerová za ní ve volné jízdě zaostala o pouhých 1,15 bodu, i když známku za technickou hodnotu jízdy měla o bezmála deset bodů nižší. Brzy šestadvacetiletá krasobruslařka totiž v jízdě za doprovodu Ravelova Bolera předčila mladší konkurentky interpretací hudby, vyzrálým projevem a propracovanými spojovacími prvky.

Díky tomu získala už pátý evropský titul a navázala na záhřebské zlato z roku 2008. Vedoucí příčku po krátkém programu neudržela Sotnikovová. Ta se jako jediná z vedoucího tria nevyhnula vážné chybě, když jednomu z plánovaných trojitých flipů ubrala dvě otáčky. Po třetí volné jízdě večera ji od zlata dělilo 72 setin bodu.

Famózní výkon Tuktamyševové připravil o naději na medaili Italku Valentinu Marcheiovou, která byla třetí po krátkém programu. Ta životní formu zúročila k vylepšení osobního rekordu o osm bodů, ale známka 112,84 na lepší než čtvrté místo nestačila. I když skončila těsně pod stupni vítězů, je to pro ni v šestadvaceti letech maximum na evropské scéně.

Michal Březina

Datum a místo narození: 30. března 1990, Brno
Výška a váha: 172 cm, 64 kg
Klubová příslušnost: TJ Stadion Brno
Trenéři: Petr Starec, Karel Fajfr, Karol Divín, Rudolf Březina, Viktor Petrenko
Choreograf: Pasquale Camerlengo
Tréninkové haly: New Jersey, Brno, Oberstdorf, Hackensack Největší úspěchy: bronz na ME 2013; čtvrtý na MS 2011 a 2010; čtvrtý na ME 2012 a 2010; stříbro na MSJ 2009; mistr ČR 2010; 3x juniorský mistr ČR (2005-07); bronz na Ruském poháru 2012; vítěz Americké brusle 2011; vítěz Nebelhorn Trophy 2007

Ostatní
- k bruslení jej v sedmi letech přivedl otec
- krasobruslení se věnuje také jeho šestnáctiletá sestra Eliška, která je reprezentantkou ČR
- před sezonou se začal připravovat pod vedením nového trenéra Viktora Petrenka a do repertoáru zařadil i čtverný skok, který se mu dnes na druhý pokus povedl; doplňkově plave a jezdí na kole
- vedle sportu ho baví počítače, filmy a hudba
- za své vzory považuje Jozefa Sabovčíka, Petra Barnu a Alexeje Jagudina

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...