Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kubica na osudovou rallye lákal i Malysze, ten s díky odmítnul

Sport

  16:35
PRAHA - Polsko se vzpamatovává ze šoku. Jeden z nejpopulárnějších sportovců v zemi - pilot formule 1 Robert Kubica - měl těžkou nehodu na menší rallye v Andoře. Pro naše severní sousedy ale mohlo být ještě hůře. Kubica totiž lákal jako spolujezdce do Itálie i další místní sportovní modlu, skokana na lyžích Adama Malysze.

Robert Kubica a jeho zrušené auto. foto: Reprofoto

Prestižní anketu - Polský sportovec roku ovládl Malysz v roce 2007 (předtím triumfoval i v letech 2001-2003), v následujícím roce triumfoval Kubica. V zemi patří mezi neslavnější a nejpopulárnější sportovce. Nyní se mohli spojit na sportovním poli.

VIDEO + FOTO: Těžká nehoda Kubici s fábií. Stav je vážný, hrozí mu amputace

Před dvěma týdny nabídnul před televizními obrazovkami na kanálu Eurosport šestadvacetiletý Kubica o sedm let staršímu Malyszovi, aby mu dělal navigátora při některém ze závodu rallye, které patří k velké vášni pilota formule 1. "Myslím ale, že bude stačit, když budu pasažérem," bránil se Malysz. "Ale je to krásné překvapení, tohle jsem teda nečekal."

ROBERT KUBICA

Datum a místo narození: 7. prosince 1984, Krakov (Polsko)
Výška a váha: 184 cm, 73 kg
Tým: Lotus Renault (od roku 2010; předtím v týmu BMW Sauber)
Největší úspěchy: Je prvním polským pilotem formule 1; nejlepšího umístění dosáhl v ročníku 2008, kdy vyhrál Velkou cenu Kanady a celkově skončil čtvrtý.

Ostatní: Jeho vášní je právě rallye. Již loni startoval pro zábavu v několika automobilových soutěžích s vozem Renault Clio. Nyní měl premiéru za volantem speciálu Škoda Fabia S2000 v Rallye Ronde di Andora.

Nabídku musel nakonec kvůli vlastním závodním povinnostem odmítnout, i když jak sám třiatřicetiletý skokan přiznal, už se jednou při závodech málem setkali. Pokud by tak ale neučinil, mohl se druhý pokus uskutečnit při andorské rallye. V Polsku tak nyní nemuseli řešit pouze vážná zranění pouze jedné ze svých sportovních hvězd.

Proč mu rally v týmu formule 1 trpí?

U našich severních sousedů nyní mají i další námět k diskuzi. Koníček Kubici v závodech mimo okruhy přidělává vrásky jeho zaměstnavateli - Lotus Renault. Vítěz jedné GP totiž nemá ve smlouvě narozdíl od jiných jezdců klauzuli o tom, které sporty ve svém volném čase nemůže provozovat.

Do problémů se například dostal v minulém roce Australan Mark Webber. Pilot Red Bullu ve své biografii přiznal, že poslední závody sezony odjel po pádu na horském kole se zlomenými žebry. V minulosti neměli příliš pochopení pro rallye-vášen ani u ferrari v případě Kimi Räikkönena. Pokud se nakonec vrátí těžce zraněný Kubica zpět do kokpitu formule 1, dá se očekávat, že omezení tentokrát dostihnou i jeho.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!