Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Těžká nehoda Kubici s fabií. Po 7 hodinách mu lékaři zachránili ruku

Sport

  12:37aktualizováno  23:14
PIETRA LIGURE - Polský pilot formule 1 Robert Kubica měl při rallye v Itálii s vozem Škoda Fabia S2000 vážnou havárii, při níž narazil ve vysoké rychlosti do zdi kostelíku. Vážně si poranil pravou ruku, kterou mu lékaři během více než sedmihodinové operace zachránili před amputací. Člen týmu Renault však s největší pravděpodobností přijde o celou motoristickou sezonu.

Robert Kubica v péči lékařů. foto: www.sportmediaset.mediaset.itReprofoto

K zákroku byl přizván specialista na chirurgii rukou Igor Rossello. Pro televizi Sky Italia po sedmi a čtvrt hodinách na sále potvrdil, že Kubicovi skutečně hrozila amputace. A i když se ruku polskému pilotovi povedlo zachránit, podle Rossella bude trvat rok, než nad ní bude mít plnou kontrolu.

KUBICA NA OSUDOVOU RALLYE LÁKAL I MALYSZE, TEN S DÍKY ODMÍTNUL!

"Byla to hodně náročná procedura a existovalo riziko, že přijde o ruku. Pracovali jsme na tom, abychom mu narovnali kosti a pospojovali žíly, šlachy a svaly," řekl Rossello. "Budeme potřebovat ještě několik dnů, abychom plně poznali povahu zranění. Ale měl by se zotavit docela rychle a mít plnou kontrolu nad rukou do roka," dodal specialista, jenž tak prakticky vyloučil letošní Kubicovo představení v kokpitu F1.

K nehodě došlo zhruba čtyři a půl kilometru po startu rallye. Z vraku auta museli Kubicu vyprostit, podle lékaře Roberto Carrozzina se pilot dostal do nemocnice kvůli komplikacím až dvě hodiny po havárii. Vrtulník ho dopravil na kliniku v Pietra Ligure nedaleko Janova, kde ho v průběhu dne podle zpráv médií krátce navštívil jeho kolega z F1 Fernando Alonso.

Jeho spolujezdec Jakub Gerber vyvázl bez zranění. "Díval jsem se do itineráře a ani jsem si nevšiml, že vůz dostal smyk. A za chvíli už jsem viděl, jak si Robert drží ruku a krátce poté ztratil vědomí," popsal havárii Gerber pro agenturu ANSA.

VIDEO Z MÍSTA NEHODY KUBICI:

"Samozřejmě je to vážná situace, jako vždy v prvních hodinách u takových zranění. Může tam být i silné krvácení," řekl Carrozzino stanici Sky Italia. Zprávy médií o hrozící amputaci nechtěl Carrozzino komentovat. "Amputace není věc, o které se rozhoduje tak rychle. Nemůžu to potvrdit, ani vyvrátit," řekl lékař.

Šestadvacetiletý Kubica ještě v týdnu absolvoval první předsezonní testy ve Valencii a poté vyrazil do Itálie za svou další vášní - rallye. Premiéra za volantem speciálu Škoda Fabia S2000 v Rallye Ronde di Andora však skončila nešťastně. Soutěž, v níž startovalo 115 posádek, byla po jeho nehodě přerušena.

KUBICOVA NEHODA Z VC KANADY 2007:

"Má těžce poraněnou levou ruku a levou nohu. Nic bližšího zatím nevíme," řekl Kubicův poradce Stephane Samson agentuře SID. Podle některých zpráv má Kubica několikrát zlomené zápěstí a také zlomenou kyčel.

Vážná zranění tak Kubicu s velkou pravděpodobností připraví o celou sezonu formule 1, která odstartuje 13. března Velkou cenou Bahrajnu. Osmého muže loňského ročníku by mohl v kokpitu nahradit Brazilec Bruno Senna nebo Francouz Romain Grosjean, kteří jsou v týmu Lotus Renault prvními náhradníky. Stáj, za kterou závodí také Rus Vitalij Petrov, má v záloze ještě další tři testovací jezdce, mezi nimiž figuruje i Čech Jan Charouz.

Kubica startoval už loni pro zábavu v několika automobilových soutěžích s vozem Renault Clio. Letos si chtěl vyzkoušet už lednovou Rallye Monte Carlo, úvodní podnik seriálu Intercontinental Rallye Challenge, ale nedostal od své stáje svolení řídit vůz jiné značky. Dohodl se až na startu v regionální soutěži s fabií, připravovanou italským týmem DP Autosport.

Autor: