Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Znechucený italský pilot: Všichni jeli dál, nikdo Kubicovi nepomohl

Sport

  13:22
MILÁN/VARŠAVA/PRAHA - Všichni se hnali dál. Za triumfem, za slávou. Pouze Ital Mauro Moreno zahodil své osobní ambice a při sobotní těžké nehodě pilota formule 1 Roberta Kubici se rozhodl kolegovi v nesnázích pomoci. "Roberta znám osobně. Musel jsem zastavit a pomoci mu," řekl italský závodník polským deníkům.

Moreno se svým spolujezdcem. foto: Reprofoto

Šestadvacetiletý Robert Kubica měl v neděli ráno v první erzetě závodu Rallye Ronde di Andora těžkou nehodu, když se mu podle nehody ANSA stal osudným pařez a nerovnost na úzké silnici vedoucí serpentinami a malými italskými městečky.

DÁLE ČTĚTE

Za zatáčkou najel na pařez, narazil do zdi kostelíku a i s autem Škodou Fabia S2000 byl mrštěn o desítky metrů dál do svodidel. Pořadatelé a fanoušci hned začali signalizovat žlutou vlajkou nehodu, Kubicův spolujezdec Jakub Gerber v zatáčce čekal na první následující posádku.

Vpravo dole je vidět, jak Bonato vytahuje mobilní telefon
Moreno se svým spolujezdcem.

Tou byl italský pár Mauro Moreno s navigátorem Corradem Bonatem. Oba si vyslechli zděšeného Gerbera, objeli nehodu a zastavili. Na videu z kabiny jejich peugeotu je vidět, jak nervózní Bonato vytahuje mobilní telefon a volá záchranku. Po hříchu ale byli jedinou posádkou, která se takto duchapřítomně zachovala.

"Jsem znechucený chováním ostatních jezdců. Když jsem viděl Kubicovo auto, závod pro mě skončil," líčil Moreno polským novinářům. "Ostatní nechápu. Jezdíme rallye pro zábavu a jsme profesionálové, když je potřeba, musíme zastavit a pomoci," dodal rozrušeně a také pořádně naštvaně.

POHLED Z MORENOVA ZÁVODU:

Další piloti sice stejně jako Moreno na žluté vlajce přibrzdili, poté ale vesele upalovali dál. Dokud pořadatelé celou rallye nezastavili. Možná i to je důvod toho, proč údajně trvalo téměř dvě hodiny než byl Kubica z vozu vyproštěn a odvezen sanitkou k vrtulníku, který jej transportoval do nemocnice.

AKTUÁLNĚ KE ZDRAVOTNÍMU STAVU KUBICI

Operovaný pilot Kubica je při vědomí a reaguje na okolí

Pilot formule 1 Robert Kubica je po nedělní děsivé nehodě při rallye a sedmihodinové operaci při vědomí. Lékaři jej dnes před polednem probudili z umělého spánku, šestadvacetiletý Polák reaguje na okolí a cítí bolest v operované ruce i noze, což je podle chirurgů dobré znamení.

"Mluvil jsem s ním, je při vědomí, je si vědom svého stavu a poznává lidi, s kterými komunikuje," řekl na tiskové konferenci Kubicův manažer Daniele Morelli. "Jak se má Jakub? To byla jeho první slova, když se probral," dodal manažer s tím, že Kubica myslel svého navigátora ve voze Jakuba Gerbera. Ten z vážné nehody vyvázl bez zranění.

Zato Kubicovi šlo o život. Při rallye Ronde di Andora v Itálii za volantem Škody Fabie S2000 dostali čtyři kilometry po startu smyk, skončili ve svodidlech a železná zábrana pronikla motorem do auta. Kubicovi na mnoha místech polámala pravou ruku i nohu, obojí se italským lékařům v nemocnici ve městě Pietra Ligure u Janova podařilo zachránit.

Nehoda Roberta Kubici.

"Ztratil pět až šest litrů krve a nejdůležitějším úkolem bylo, aby se zabránilo dalším ztrátám," popisoval Morelli. Do nemocnice se totiž pilot dostal až po dvou hodinách, hrozbu amputace lékaři odvraceli při sedmihodinovém zákroku. Nejprve operovali ruku, pak nohu.

"Předloktí měl na dvou místech přeseknuté, kosti, šlachy i cévy byly závažně poškozeny. Udělali jsme vše pro to, abychom funkce obnovili," popsal šéf operačního týmu Igor Rossello. "Potřebujeme nejméně šest dnů, abychom zjistili, jestli krev cirkuluje v končetinách tak, jak má. Každopádně ruka je teplá, takže operace proběhla dobře," doplnil.

Podle něj bude trvat přibližně rok, než bude mít polský jezdec nad pravou rukou znovu plnou kontrolu. Nad jeho další závodní kariérou tak visí velký otazník, tuto sezonu formule 1 s největší pravděpodobností může odepsat celou. Pilot stáje Lotus Renault měl přitom patřit k favoritům na titul mistra světa. (ČTK)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!