Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kubicovy paradoxy: dvě těžké nehody, dva rozličné osudy

Sport

  8:00
PRAHA - Ještě před několika hodinami se nevědělo, zda šestadvacetiletému závodníkovi Robertu Kubicovi zdravotníci neamputují ruku. Dělat to ale naštěstí nemuseli. Mladý Polák je po hrozivé nedělní nehodě v rallye při vědomí, hýbě prsty a reaguje na okolí.

Robert Kubica (Kanada 2007) foto: Reprofoto

Kontrolu nad Škodou Fabia S2000 před inkriminovaným  momentem ztratil poté, co najel na pařez. Následně vrazil do zdi kostelíku a skončil nalepený na svodidlech. Již nyní je téměř jisté, že se pilot svou nešťastnou anabází v první erzetě závodu Ronde di Andora charakterem zranění připravil o celou nadcházející sezónu ve Formuli 1. 

Nepřehlédněte

I v té už Kubica jednu těžkou havárii měl. Při kanadské Grand Prix v roce 2007 (o dvanáct měsíců později ji ovládl) nezvládl řízení a v rychlosti 300 km/hod vletěl do bariéry. Svůj vůz při tom zcela zdemoloval. Narozdíl od bouračky v rallye si však rodák z Krakova tehdy k překvapení všech nepřivodil žádné vážné zranění...

Video z kolize Roberta Kubici v Montrealu

"Monoposty formule 1 jsou dnes nejbezpečnějšími závodními vozy na světě," vysvětlil komentátor F1 Tomáš Richtr. "Je to díky monokoku, který je z uhlíkových vláken a vůz dělá téměř nezničetelný," pokračoval a zauvažoval, zda by se podobný materiál mohl využít i ve vozech ralley.

Kubicova stáj v F1

"Sezóna je pro Kubicu určitě zabitá. Lotus-Renault nejspíše nesáhne po žádném náhradním pilotovi z vlastních řad, ale pořídí si nového na celou sezonu, třeba Liuzziho či Hülkenberga, kteří jsou letos bez angažmá. Začíná určitě velká manažerská hra," usoudil Tomáš Richtr.

"Kabiny těchto aut jsou ale spíš takové skládačky, kdežto formule získávají svou odolnost díky celistvosti. Bylo by to proto asi nemožné."

Navíc v případě Kubicovy nehody ve Fabii neúčinné: "Byla totiž natolik specifická, že se jí nedalo předejít žádným bezpečnostním opatřením," připomenul Richter. Svodidla totiž prorazila monospost zespoda a uprostřed. "Kubica i jeho spolujezdec měli obrovské štěstí, že se nestali obětí shody tolika nešťastných osobností," dodal motoristický odborník.

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...