1. listopadu 2015 12:22, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová titul na Turnaji mistryň nezískala, po finálové bitvě podlehla Radwaňské

Kvitová musela kromě soupeřky bojovat i se zraněním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvitová musela kromě soupeřky bojovat i se zraněním. | foto: Reuters

SINGAPUR (Od našeho zpravodaje) Tenistka Petra Kvitová na Turnaji mistryň opět předvedla obdivuhodné vzepětí. Po skvělém obratu v semifinále proti Rusce Šarapovové povstala i v bitvě o titul s Polkou Radwaňskou. Na vítězství to však tentokrát nestačilo. Podlehla po výsledku 2:6, 6:4, 3:6. Masters poprvé v kariéře ovládla Agnieszka Radwaňská.

Na finále se Singapore Indoor Stadium konečně zaplnilo skoro po střechu.

Obě tenistky nastoupily po kostrbatém postupu turnajem se zavázaným pravým stehnem. Tím však podobnost končila. Diváci sledovali exhibici zručné Polky, která za 33 minut ovládla první set.

Kvitové se nedařilo vytvořit si tlak po servisu, hned v úvodním gamu ho ztratila. Radwaňská doběhla a vrátila skoro všechno. Češka jí bohužel pomohla několika dvojchybami, přepálenými údery, dvakrát zasmečovala do sítě.

Agnieszka Radwaňská získala první set snadno 6:2.
Petra Kvitová musela bojovat se zraněním pravého stehenního svalu.

Za stavu 1:5 na tribunách vesele tančily polské vlajky. „Bravo, Agnieszka,“ volal jeden z příznivců. Kvitová snížila a vyvolala vzpomínky na senzační obrat ve druhé sadě v semifinále proti Šarapovové.

Mávnutím raketou přivolala na lavičku kouče Kotyzu, který jí radil: „Potřebuješ se trochu zklidnit. Nemůžeš to urvat z prvního míče, když tam nestojíš nohama.“

„Když není šance na útok, vydrž výměnu. Nevymýšlej kraťasy, čopy. Hraj to svoje a vydrž.“ Kvitová si stěžovala, že jí Radwaňská nedává žádné kratší míče. A že si připadá pomalá.

Zázračný obrat se bohužel nekonal. Polka, která skoro vůbec nekazila, vyhrála první část bitvy 6:2.

Kvitová se zvedla až po hodině

Radwaňská triumfovala též v zuřivé šarvátce o úvodní game druhé sady, v němž si Kvitová neuhájila podání.

Když Polka zvýšila na 1:3, statistika nevynucených chyb se posunula na 26-1 pro Češku, která se stále nemohla dopachtit k brejkbolu.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Na pomalejším povrchu nedokázala „zabíjet“ míče tak, jak by potřebovala. A protivnice neúnavně kmitající po základní čáře byla ve svém živlu.

Teprve po hodině boje se levačka z Fulneku probrala a nalezla svůj rytmus. Náhlá vlna euforie, pro ni tak typická, ji vynesla k první šanci na prolomení Polčina servisu za stavu 2:3.

Dokázala to čistou hrou a týmž způsobem se vzápětí dostala do svého prvního vedení - 4:3. Opět se ukázalo, jak rychle se mění situace v ženském tenisu.

Radwaňská se snažila potlačit českou vzpouru - 4:4. Kvitová však naostřila servis, uvolnila se a konečně vyhnala sokyni z pohody.

Útočnice si ve střetu s obranářkou získala převahu. A najednou dominovala ona. Sprinterka z Krakova nestíhala a druhou sadu ztratila.

Češku omezovalo zranění levé nohy

Radwaňskou opustila její neomylnost, očividně ochabovala. Kvitová častěji zatínala pěst, v jejích očích se znovu zračilo odhodlání, které nahradilo původní nejistotu. Přibývala jí esa, pálila i při returnu - 2:0.

Jenže její utkání se leckdy vyvíjejí dosti nepředvídatelně. Nejspíš pod vlivem zranění levé nohy, za níž se několikrát chytila, znovu začala vyrábět chyby a skóre se přesýpalo - 2:1, 2:2, 2:3.

Tenisový Turnaj mistryň v Singapuru (tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů):

Dvouhra - finále: A. Radwaňská (5-Pol.) - Kvitová (4) 6:2, 4:6, 6:3. Čtyřhra - finále: Hingisová, Mirzaová (1-Švýc./Indie) - Muguruzaová, Suárezová (8-Šp.) 6:0, 6:3.

V této pasáži bylo opotřebování turnajem a celou dlouhou sezonou víc znát na Kvitové, která chvílemi očividně kulhala.

Adrenalin ji však hnal dál. Stejně jako její trenéři. Ti vyskočili ze židlí, když Kvitová obrala Polku o podání a srovnala na 3:3.

Vzápětí čelila brejkbolu. Odvrátila ho vítězným forhendem. Následoval dokonalý prohoz. Výhoda Kvitová. Že by to přece dokázala?

Ale ne, ještě není čas na úlevu. Radwaňská se doškrábala k brejku na 3:4. Poté si v klíčových okamžicích připsala dva body přímo z podání - 3:5.

V závěrečném gamu udělala vyčerpaná Kvitová 52. a 53. nevynucenou chybu. Poslední forhend napálila do pásky.

Dojatá šampionka se rozplakala. „Je to neuvěřitelné, před dvěma týdny jsem ani nevěděla, jestli se sem kvalifikuju,“ řekla. „Takový pocit jsem dosud nezažila. Myslím, že je to největší den mého života.“

Karel Knap