Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lukašenko a jeho syn mají zákaz účasti na OH. Běloruský svaz se musí obejít bez peněz od MOV

Sport

  21:58
Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal účast na olympijských hrách běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, jenž je už 23 let šéfem národního olympijského výboru. Lukašenko byl letos v srpnu zvolen do šestého prezidentského období a Běloruskem od té doby zmítá chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

Alexander Lukašenko hraje hokej foto: Reuters

Umlčováni jsou také sportovci, kteří vyzvali MOV, aby zasáhl. V listopadu olympijský výbor zahájil s Běloruskem formálně řízení kvůli podezření z porušování olympijské charty.

Ruský prezident Vladimir Putin si na ledě zahrál hokej s ukrajinským...
Alexandr Lukašenko při inauguraci. Bez ohledu na masové protesty pošesté...

„MOV došel k názoru, že se zdá, že současné vedení dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí,“ uvedl dnes šéf MOV Thomas Bach. „Je to proti základním principům olympijské charty a tedy to vážně ohrožuje pověst olympijského hnutí,“ dodal Bach.

MOV zakázal účast na OH také dalším dvěma běloruským funkcionářům včetně Lukašenkova syna Viktora, jenž je prvním viceprezidentem národního výboru. Zároveň MOV zmrazil veškeré platby Běloruskému olympijskému výboru a stipendia sportovcům, kteří se připravují na OH, bude vyplácet přímo jim. 

Mezinárodní olympijský výbor také vyzval sportovní federace, aby neplánovaly pořádat v Bělorusku žádné vrcholné akce. Minsk má společně s Rigou organizovat příští rok na přelomu května a června mistrovství světa v hokeji. 

Lotyšští představitelé už dříve uvedli, že si pořadatelství MS se svým běloruským sousedem nedokážou v současnosti představit. Mezinárodní hokejová federace IIHF se situací zabývá a údajně už zahájila kroky k odebrání spolupořadatelství Bělorusku.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat