Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Matthews uhájil na Giru růžový trikot, pátou etapu vyhrál Ital Ulissi

Sport

  19:03
VIGGIANO/PRAHA - A znovu přišel déšť. Navrch i vítr, pády. Pátá etapa cyklistického Gira d´Italia, tentokrát už zvrásněná několika kopci, byla tuhou fuškou pro peloton, jehož kompaktnost vzala v závěru za své. Diego Ulissi z týmu Lampre slavil etapový triumf, zatímco Michael Matthews z Oriky uhájil po skvělé koncovce celkové vedení.

Diego Ulissi. foto: ČTK/AP

Na posledních kilometrech zbyly pohromadě už jen čtyři desítky cyklistů a  šestiprocentní stoupání do cíle ve Viggianu je ještě více rozředilo.

O únik se neúspěšně pokusil Brambilla z Omegy, za ním diktovala tempo Kaťuša s Rodríguezem, pak se pokoušel o štěstí Roche z týmu Tinkoff-Saxo, dopředu se tlačil i Evans z BMC.

Před Matthewsem v růžovém dresu lídra Gira vznikla mezera, ale Australan, ač povoláním spíše sprinter, bojoval jako lev a znovu ji zacelil.

Závěrečný akt pak patřil doposud nepříliš viditelnému Diegovi Ulissimu z týmu Lampre. Vynořil se zpoza favoritů, vyrazil vpřed a s vteřinovým náskokem před Evansem, Arredondem a dalšími soky pídil pro svůj druhý etapový primát na Giru. Ten první získal coby benjamínek už v roce 2011, letos pro změnu vítězil na etapách Tour Down Under. Přitom je mu stále teprve 24 let.

"Moc jsem chtěl vyhrát proti všem těm velkým jménům ve finále této etapy," svěřoval se. "Při posledním ze sjezdů jsem trpěl, ale ve stoupání jsem ožil. Když zaútočil Rodríguez, můj kolega Niemiec mi pomohl udržet pozici - a potom jsem předvedl dobrý spurt."

Michael Matthews proťal cílovou čáru na šesté příčce a v růžové bitvě má nyní náskok 14 vteřin před týmovým kolegou Weeningem a 15 před Evansem.

Znovu se hovořilo o neutralizaci etapy

Neustále se vracející déšť i boční vítr předtím ve zvlněné etapě do městečka Viggiano v regionu Basilicata přidělaly práci pomocníkům při ochraně lídrů. Do úniku se vydala jedenáctičlenná skupina, v níž byli také elitní spurtéři Viviani, Swift či Farrar, ale 23 kilometrů před metou byla dostižena.

Pád uprostřed hlavního pole rozdělil 16 kilometrů před cílem peloton, na zemi se ocitl i Samuel Sánchez a ztrátu musel sjíždět lokální favorit Pozzovivo, který z tohoto kraje pochází. Obloha se opět zatáhla, na trať dopadala voda, někteří jezdci opět navlékali pláštěnky a sjezdy na mokré silnici byly nebezpečné. V rádiu Gira se dokonce znovu začalo spekulovat o neutralizaci závěru etapy. Na rozdíl od úterní etapy do Bari však tentokrát na takový scénář nedošlo.

Nicméně další pády právě při sjezdech následovaly, tvrdost asfaltu ochutnali Gasparotto i Landa z Astany či Felline z Treku. Naopak Gianluca Brambilla z Omegy zariskoval a vydal se vpřed.

Jeho náskok narostl až na 32 vteřin, což by znamenalo převlékání v růžovém. Především úsilí pětičlenného komanda Kaťuše však v závěrečném stoupání přivedlo Brambillu zpět. Pro borce Kaťuše pak bylo hořkou pilulkou, že její mocně útočící lídr Rodríguez se nevešel v cíli mezi trio nejlepších, aby tak alespoň bonifikačními sekundami zredukoval ztrátu z úvodní týmové časovky.

Další muži, kteří by měli hrát výrazné roli v celkové klasifikaci Gira, se naopak už posouvají první desítkou vzhůru. Evans je nyní třetí, Urán čtvrtý, Majka pátý, Roche sedmý a Scarponi osmý.

Přesto Michael Matthews dál naplňuje plán stáje Orika udržet růžový dres po celý týden. Ve čtvrtek, při druhé nejdelší etapě letošního Gira, která vrcholí osmikilometrovým táhlým stoupáním, to patrně bude ještě obtížnější mise než ve středu.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 5. etapa

Taranto - Viggiano (203 km): 1. Ulissi (It./Lampre) 5:12:39, 2. Evans (Austr./BMC Racing), 3. Arredondo (Kol./Trek), 4. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 5. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo), 6. Matthews (Austr./Orica), 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 8. Kelderman (Niz./Belkin), 9. Pozzovivo (It./AG2R), 10. Quintana (Kol./Movistar) všichni -1.

Průběžné pořadí: 1. Matthews 17:41:23, 2. Weening (Niz./Orica) -14, 3. Evans -15, 4. Urán -19, 5. Majka -26, 6. Boasson Hagen (Nor./Sky) -35, 7. Roche (Ir./Tinkoff-Saxo) -37, 8. Scarponi (It./Astana) -41, 9. Cataldo (It./Sky) -49, 10. Aru (It./Astana) -52.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!