Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Mistrem republiky v silničním závodě je Ťoupalík, v závěrečném spurtu zdolal Štybara

Mistrovství ČR v silniční cyklistice, závod mužů - elite, 22. srpna 2020 v Mladé Boleslavi. Vítěz Adam Ťoupalík. foto: ČTK

Mladá Boleslav - Mistrem republiky v silniční cyklistice se v závodě s hromadným startem stal Adam Ťoupalík. Ve spurtu vedoucí pětičlenné skupiny v Mladé Boleslavi zvítězil jezdec stáje Elkov Kasper před Zdeňkem Štybarem a Petrem Vakočem.
  15:20aktualizováno  20:09

Ťoupalík v deštivém závěru 192 kilometrů dlouhého závodu přidal titul ke čtvrtečnímu bronzu z časovky, naopak Štybar na triumfy z let 2014 a 2017 nenavázal. „Mám velkou radost. Dokázali jsme uspět na českém vrcholu sezony a já dovedl závod vítězně do cíle, takže obrovská spokojenost, že titul zůstal u nás,“ řekl čtyřiadvacetiletý Ťoupalík.

„Jak začalo v závěru pršet, tak to hodně klouzalo. Adam mě v tom spurtu překvapil, že jel na takhle dlouhý spurt. Využil toho, že to klouzalo, jel ale ten spurt opravdu výborně, takže si ten titul absolutně zaslouží,“ ocenil Štybar.

Mistrem Slovenska se na společném šampionátu stal Juraj Sagan, jemuž se to podařilo už počtvrté. Jeho slavnější bratr Peter v závodě nestartoval. Trojnásobného mistra světa nepustil na start jeho tým Bora-hansgrohe kvůli obavám z nákazy nemocí covid-19, ze stejného důvodu chyběl v Mladé Boleslavi i Roman Kreuziger (NTT).

Machačová se poprvé radovala před dvěma lety v Plzni, navíc má i dvě česká zlata z časovky (2008 a 2012). Zkušená závodnice nechala daleko za sebou obhájkyni titulu Terezu Neumanovou, bronz si vyjela Nikola Bajgerová.

Mistrovství ČR v silniční cyklistice, závod mužů - elite, 22. srpna 2020 v...
Zdeněk Štybar.

„Mistrovství republiky je jen jedno za rok. Letos se ani nevědělo, jestli vůbec nějaké bude. Navíc těch závodů je málo... Jezdit v tom mistrovském dresu je určitě pocta a nepodaří se to každý rok, takže mám strašně velkou radost,“ řekla ČTK čtyřiatřicetiletá vítězka.

„První titul před dvěma lety byl skvělý, ale ten dnešní má pro mě zvláštní význam. Umřela mi nejlepší kamarádka a poslední dva kilometry jsem nemyslela vůbec na nic jiného, jen na ni. Říkala jsem si, že už to musím zvládnout. Také i jí to zlato patří,“ doplnila Machačová.

Všestranná Machačová, mistryně světa v bodovacím závodu na dráze z roku 2013, odjela soupeřkám přibližně po dvou třetinách závodu na 86 kilometrů. Na Neumanovou najela přes dvě minuty. Třetí Bajgerová, která je týmovou kolegyní Machačové z pražské Dukly, skončila těsně třetí. Stupně vítězů tentokrát unikly Nikole Noskové. Vítězka čtvrteční časovky skončila čtvrtá, pátá byla Tereza Korvasová.

„Závod se rozhodoval v těch osmi okruzích po půlce závodu. My jsme pořád měly někoho z týmu vepředu. Nejelo se mi úplně nejlépe. Pak začala od nás útočit Terka Korvasová, ale potom se to sjelo, zkusila jsem nastoupit a ten povedený únik zrovna vyšel na mě,“ popsala Machačová.

Juniorky bojovaly o medaile na stejně dlouhé trati a nejlépe se s jejími nástrahami vypořádala Tereza Obořilová. V závěru těsně porazila Kristýnu Zemanovou, bronz získala Aneta Lochmanová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!