Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mistrovství Evropy v badmintonu: kdo ze sedmičky Čechů překvapí proti přesile?

Sport

  23:45
HUELVA - Sedm českých reprezentantů v badmintonu se od úterý účastní mistrovství Evropy ve španělské Huelvě. Napodobit nejlepší české výsledky posledního desetiletí, jimiž byla dvě čtvrtfinále Kristíny Gavnholt z let 2012 a 2014, bude však pro ně velmi složité.

Jakub Bitman a Alžběta Bášová, devítinásobní mistři republiky. foto: Pavel Růžička

V týmu nechybí Milan Ludík, bratr Gavnholt, pro nějž jde o třetí evropský šampionát. „Budu se snažit zaskočit soupeře perfektním výkonem,“ řekl Ludík před turnajem pro web Českého badmintonového svazu. Bude to potřeba, český singlista se totiž střetně se 79. hráčem světa Sergejem Sirantem z Ruska.

Druhým Čechem v soutěži singlistů je Adam Mendrek, jenž formu na vrchol sezóny ladil ve velmi kvalitním prostředí německého národního centra. V rámci tréninkových zápasů se mu proti hráčům jedné z evropských velmocí dařilo, ve Španělsku pak Mendrek vyzve nepříjemného Portugalce Nuno Anja. Česká dvojka doufá v zopakování dva měsíce starého výsledku z ME družstev v Rusku, kde Mendrek zvítězil 2:1 na sety.

VIDEO: Maratonská výměna na badmintonovém MS, hráčky pletly nohama

Těžká práce čeká Zuzanu Pavelkovou, jež v prvním kole narazí na Bulharku Mariji Mitsovou. Mitsová je vítězka několika evropských turnajů a v tomto utkání jednoznačná favoritka, Pavelková však třeba minulý víkend na Finále play-off extraligy předvedla, že lépe postavené hráčky umí zaskočit: překvapivě hladce ve dvou setech přehrála Airi Mikkelu z Finska, která ještě vloni byla na 48. místě světa.

Bronzová medailistka z nedávného Croatia Open Kateřina Tomalová se ve Španělsku potřetí v kariéře střetne s Gayle Mahulette z Nizozemska, vzájemná bilance obou hráček je zatím vyrovnaná 1:1.

Společná příprava chybí

Tomalová si před mistrovstvím veřejně posteskla nad faktem, že českým reprezentantům dlouhodobě chybí pravidelná společná příprava, což výrazně ztěžuje mezinárodní konkurenceschopnost. 

I z tohoto pohledu bude mistrovství Evropy ve Španělsku další zkouškou, nakolik obstojí český badminton tváří v tvář tréninkovým systémům v evropských velmocech.

K takovému střetu dojde v mixu i dámské čtyřhře: devítinásobní mistři republiky Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou vyzvou nasazené Francouze Labara a Fontaine, Bášová ve čtyřhře s Michelou Fuchsovou silné Němky Konon, Kapplein.

Milan Ludík je aktuální českou jedničkou na světovém žebříčku.
Adam Mendrek, Zuzana Pavelková, Kateřina Tomalová a trenér Tomasz Mendrek v...

Zajímavostí je, že na kontinentálním šampionátu za Česko nestartují aktuální mistři republiky.

Jan Louda, jenž ovládl únorový šampionát mužů jako teprve osmnáctiletý, je na světovém žebříčku, který je hlavním kritériem pro postup na tuto akci, stále za staršími reprezentačními kolegy Ludíkem a Mendrekem, Tereza Švábíková, jež je v sedmnácti letech dokonce už dvojnásobnou mistryní ČR, se letos ještě soustředí na juniorské turnaje. 

Jejím hlavním cílem je totiž kvalifikace na podzimní mládežnickou olympiádu v Buenos Aires, kam má Švábíková velmi blízko.

Autor: