22. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvůli sázení nesměl rok hrát. Hvězdný badmintonista Momota se teď představí v Brně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Japonec Kento Momota (v bílém) v utkání proti Viktoru Axelsenovi z Dánska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonec Kento Momota (v bílém) v utkání proti Viktoru Axelsenovi z Dánska. | foto: www.youtube.com

PRAHA Před rokem a půl byl světovou dvojkou a adeptem na olympijskou medaili. Pak ale japonského badmintonistu Kenta Momotu přistihla policie při ilegálním sázení, načež následoval roční distanc a vymazání ze žebříčku. Jedním z kroků na cestě zpět na vrchol je pro třiadvacetiletého Japonce i Czech Badminton Open, které ve středu začíná v Brně.

„Účast Kenta Momoty na českém mezinárodním mistrovství je třešnička na dortu pro nás všechny a osobně si troufám tvrdit, že Momota bude patřit k jedněm z hlavních favoritů OH 2020 v Japonsku,“ řekl pořadatel Czech Badminton Open Ladislav Vorel před turnajem, který se koná od 27. do 30. září.

I když Japonec začne v kvalifikaci, nic než boj o celkové vítězství se od něj nečeká. Diváky kromě badmintonu světové třídy láká Momota i na zajímavý - a smutný - osobní příběh...

Když si Kento Momota 7. dubna 2016 prohlédl světový žebříček ve dvouhře mužů, našel se nejvýše v kariéře - na druhém místě. O čtyři dny dříve vyhrál India Open, turnaj nejvyšší světové kategorie Super Series, a vítězně zahájil i další podnik v Malajsii.

K druhému kolu ale v Kuala Lumpuru už nenastoupil - právě totiž vyšlo najevo, že Momota s dalším japonským reprezentantem Kenichi Tagem navštěvovali v Tokiu nelegální kasino, za což v Japonsku hrozí až pět let za mřížemi. Momota měl v podzemní herně podle policie prosázet 0,5 milionu jenů (asi 98 000 korun), Tago, jenž docházel častěji, pak 10 milionů jenů (asi 2 miliony korun).

„Hluboce lituji, že jsem zradil podporu a očekávání všech,“ kál se Momota do televize po propuknutí aféry. „Mojí povinností bylo vést japonský tým na olympiádě, ale nechal jsem se ovládnout zvědavostí,“ řekl Momota, jemuž nakonec japonská badmintonová federace vyměřila trest v podobě jednoročního turnajového distancu a vyloučila jej z reprezentace. 

Japonský ministr sportu Toshiaki Endo nazval Momotovo počínání „zradou olympijské myšlenky“.

Naděje na to, že by Japonsko díky Momotovi mohlo v Riu získat první badmintonovou olympijskou medaili ve dvouhře, se tak rozplynuly. Tvrdý postup japonské federace byl pro mnohé překvapením a hojně se diskutovalo o tom, zda je skutečně sázení, i když nelegální, kázeňským prohřeškem hodným ročního zákazu.

Momota před trestem patřil ke klenotům světového badmintonu. Ve svých jedenadvaceti letech měl na svém kontě vítězství na čtyřech turnajích Super Series (obdoba tenisového grandslamu) včetně Super Series Finals v Dubaji v roce 2015. V témže roce pak na světovém šampionátu v Jakartě pro Japonsko získal první - bronzovou - medaili ve dvouhře v historii.

K poznávacím znamením 174 cm vysokého rodáka z prefektury Kagawa patří dynamická hra plná nečitelných úderů, zajímavostí je, že třeba aktuální mistr světa Viktor Axelsen z Dánska má se stejně starým Momotou pasivní bilanci 2:6. K tomu, aby se oba singlisté mohli opět potkávat na největších světových turnajích, však ještě musí Kento Momota ujít dlouhou cestu.

Vyhrál tři ze čtyř turnajů

Po půl roce od začátku distancu mu bylo dovoleno trénovat s národním týmem, jeho prvním turnajem bylo pak domácí Saitama Open v květnu letošního roku. Tam Momota došel až do finále, v němž dokonce porazil tehdejší japonskou jedničku Takumu Uedu 21:19 ve třetím setu. Po proměněném mečbolu klekl na kolena a rozplakal se. Důkaz, že zlobivý chlapec protrpěl zaslouženou lekci a je připraven na nápravu pověsti?

O tom, že je připraven herně, nebyl pochyb. Díky vítězství na Saitama Open byl pozván zpět do reprezentace, na prvním mezinárodním turnaji v červenci v Kanadě podlehl až ve finále krajanu Kentovi Tsuneyamovi. Další velký turnaj v Kalifornii už vyhrál, stejně jako zářijové Belgian International v Lovani, kde z kvalifikace k titulu dokráčel díky osmi vítězstvím bez ztráty setu. 

Super Series Finals 2015: Kento Momota vs. Viktor Axelsen:

V mezičase stihl uzmout titul mistra Japonska, když ve finále porazil Kazumasu Sakaie 21:9 a 21:15.  Čtvrteční vydání světového žebříčku jej pak zastihlo na 162. místě.

Světová desítka, kam Kento Momota bezesporu patří, a možnost startovat na největších světových turnajích je ještě daleko. Divákům Czech Badminton Open v Brně to ale určitě nevadí, hvězda podobného formátu se na českých kurtech často nevyskytuje.

  • 0Diskuse