Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pešek před MS: Nechci být poslední, ale budu rád za každý bod

Sport

  14:50
PRAHA - Motocyklový jezdec Lukáš Pešek se po více než dvou letech vrátí do mistrovství světa a hned naskočí do královské třídy MotoGP. Přestože se mu vcelku vydařily předsezónní testy, stojí před Velkou cenou Kataru nohama na zemi. Rozhodně neplánuje atak bodovaných pozic a připravuje se na to, že v prvních závodech bude hlavně sbírat zkušenosti na nejlepším motocyklu, který doposud řídil.

Motocyklový závodník Lukáš Pešek foto: ČTK

"Nechci být poslední. Pokud budu předposlední, bude to dobré. Testy jsou dobré, ale pokud jsem zajel pět rychlých kol, tak to neznamená, že jich pojedu pětadvacet. Karty se rozdávají ve druhé polovině závodu a tam budu hodně slabý," řekl Pešek před startem sezony. "První závody budou testovací. Bude záležet i na tom, jak mi to sedne. Doufám, že se dostanu do pohody co nejrychleji," uvedl sedmadvacetiletý jezdec. Pešek startoval v MS naposledy v roce 2010, kdy závodil v kategorii Moto2.

V polovině roku ale jeho spolupráce s italským týmem Matteoni náhle skončila a pražský rodák poté jezdil zejména v národních šampionátech. V závěru loňského roku se nečekaně dohodl s italským týmem Came IodaRacing a posunul se mezi světovou elitu. "Každý bod bude mít cenu zlata. Musím se držet při zemi. To, že jsem jel sedm let svět, je dobré, ale všechno to byly dvoutakty. Tohle je pro mě nové. Zkušenosti se nedají vyčíst z knížky. Kdyby to šlo, tak každý večer čtu," pousmál se Pešek, který má na kontě dvě výhry v závodech MS ve třídě do 125 ccm.

Do sezony jde s dobrou náladou, v Jerezu porazil i Abrahama

Čtvrtý muž v konečném hodnocení MS v roce 2007 bude závodit s motocyklem Ioda-Suter, který patří do takzvané kategorie CRT. Oproti továrním motocyklům tak bude v nevýhodě. "Abych v téhle chvíli přemýšlel nad tím, že porazím tovární motorku, na to nejsou myšlenky ani výkonnost. Musím se soustředit na CRT, to jsou moji hlavní soupeři," uvedl Pešek. Přesto je spokojený. "Momentálně jedu to nejlepší, co mohu. Já se na tovární motorku nemůžu dostat. Tohle beru jako vrchol kariéry," řekl.

Do sezony jde s dobrou náladou. Hlavně díky výsledkům v posledních testech v Jerezu, kde byl patnáctý a porazil i krajana Karla Abrahama. "Byl jsem hodně překvapený. Po dvou letech plácání se v národních šampionátech jít mezi nejlepší je velká odvaha a musím přiznat, že před prvním tréninkem to na mě dopadlo. Je fajn, že rychlost tam je, ale je potřeba najezdit toho tolik, aby byla stabilní," uvedl Pešek.

Litoval jen toho, že v součtu všech testů absolvoval pouze tři kompletní dny. "Bylo to kvůli počasí a tomu, že jsme si v Malajsii střídali motorky s týmovým kolegou. Mám najezděno málo, myslel jsem, že budu mít více. Na druhou stranu, když jsme motorku rozchodili, tak mám radost, že tam nejsem jen do počtu. Časy nebyly tak špatné, nemusím se za to stydět," podotkl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!