15. června 2015 14:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Musíte dřít více než ostatní, řekla hvězda NBA Rubio i českým mladíkům

Pivot Michal Kozák je oceňován za skvělou předvídavost. Je z Loko Plzeň a chce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivot Michal Kozák je oceňován za skvělou předvídavost. Je z Loko Plzeň a chce... | foto: archiv MH

PRAHA Michael Hartig a Michal Kozák, dva nejtalentovanější čeští hráči ročníku 1998 se zúčastnili prestižního kempu Basketball Without Borders, Europe 2015.

Pouhých 50 basketbalistů ročníku 1998 z 27 zemí, z nichž dva byli tuzemští Michael Hartig a Michal Kozák, se mohlo zúčastnit 14. ročníku kempu Basketbal bez hranic, který společně pořádají pro nejtalentovanější hráče Evropy společně NBA a FIBA.

Během čtyřdenního kempu v Las Palmas na Kanárských ostrovech se účastníkům naskytla jedinečná příležitost učit se přímo od hráčů NBA, legend a trenérů a poměřit síly s nejlepšími jedinci na svých postech v Evropě. Největšími hvězdami mezi instruktory byli rozehrávač Minnesoty Ricky Rubio a střelec Charlotte Gerald Henderson. 

Tvrdě pracovat

Jejich poselství bylo jasné a jednoznačné: Zvykněte si tvrdě pracovat. „Jste tady proto, že máte nějaký cíl,“ řekl hráčům španělský dvojnásobný mistr Evropy a stříbrný olympijský medailista Ricky Rubio. „Budete-li se chtít dostat na další úroveň, musíte tvrdě pracovat. Měli byste strávit čas v posilovně ne proto, že musíte, ale proto, že chcete.“

Michael Hartig hraje na křídle. Jeho první trenérka Renata Severová na něm oceňuje to, jak dokáže skloubit školu a basketbal. „Kluci o něm říkají, že je to tichý zabiják. Skromný kluk, který se na hřišti naprosto obětuje. Věřím, že to dotáhne hodně daleko.“ Michal Kozák je pivot. Mládežnický reprezentační trenér Peter Bálint o něm říká: “ Perspektivní a inteligentní hráč s výbornou anticipací na míč. Na pivota je střelecky dobře disponovaný. Dobře čte hru a následně správně řeší vzniklé situace jak v útoku, tak v obraně.

Co řekli Michael Hartig a Michal Kozák o kempu NBA?

Zaznamenali jste nějaké zásadní rozdíly v porovnání se zahraničními hráči?
Michael Hartig: Možná jedině ve fyzickém fondu, na těch klucích totiž bylo jasně vidět, že už mají něco naposilováno.
Michal Kozák: Největší rozdíly byly ve fyzické vyspělosti. Připadali jsme si někdy jako v jiné kategorii, většina hráčů vypadala mnohem starší. To bylo asi jediné, ve hře a jiných aktivitách jsme se ostatním podle mě vyrovnali.

Vaše největší radost, největší zážitek?
MH: Když jsme si povídali s hráči, kteří hrají v NBA - Ricky Rubio, Gerald Henderson a další…
MK: Nejlepší na turnaji bylo zjištění, že za ostatními hráči nezaostáváme. Super bylo i setkání a tréninky s hráči NBA.

pzPetr Závozda

Najdete na Lidovky.cz