2. března 2017 17:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na olympiádě v Tokiu budou ‚neutrální‘ dvojmístné toalety pro transsexuály

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Tokio právě získalo olympijské hry v roce 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tokio právě získalo olympijské hry v roce 2020. | foto: Reuters

TOKIO/PRAHA Japonská pečlivost je vyhlášená a pořadatelé olympijských her v roce 2020 v Tokiu nechtějí podcenit opravdu nic. Proto se rozhodli, že na minimálně sedmi z jedenácti nově budovaných olympijských sportovištích budou nainstalovány toalety pro transsexuály.

Vedle záchodů pro pány a dámy se tak v dějišti her objeví kabinky „neutrální“.

„Spolu se snahou zvýšit počet veřejných toalet je rovněž důležité zvýšit povědomí o tom, že toalety mohou používat i lidé, kteří nevypadají jako typický muž či žena,“ kvitovala rozhodnutí pořadatelského týmu Maki Murakiová, ředitelka Nijiro Diversity, neziskovky pečující o LGBT komunitu v Japonsku.

Transsexualita

= nesoulad mezi psychickým a anatomickým pohlavím. Projevuje se obvykle neztotožněním člověka s biologickým pohlavím a touhou být opačného pohlaví, mít jeho tělesné znaky a projevy. Transsexuál je buď člověk, který má primární pohlavní znaky muže, ale cítí se být ženou, nebo člověk, který má primární pohlavní znaky ženy, ale cítí se být mužem.

Zdroj: wikipedia.org

Podle statistik Nijiro Diversity se 50 procent transsexuálních osob v Japonsku při používání toalet na veřejnosti nebo v zaměstnání setkalo s nepříjemnými a „podezíravými pohledy“, dvaceti procentům z nich pak bylo výslovně nakázáno, aby veřejné záchody nepoužívali.

Deník The Guardian připomíná, že v Japonsku už několik let fungují tzv. daredemo toire (“toalety pro každého“), kam mohou zajít jak muži, tak ženy, a které kvůli prostornosti hojně využívají například vozíčkáři. Právě příliš velký prostor, které multifunkční kabiny nabízejí, je ale nyní při přípravě olympiády problém.

Nový koncept neutrálních toalet by měl být menší, zato dvojmístný. Podle deníku Asahi se tím vyřeší dva problémy najednou: toalety mohou využívat transsexuálové, kteří se tak vyhnou veřejné pozornosti, a také osoby se sníženou pohyblivostí, kteří vyžadují asistenci osoby jiného pohlaví.

Organizační tým OH 2020 v Tokiu zatím potvrdil výstavbu neutrálních toalet na sedmi z jedenácti nově budovaných sportovištích, o dalším prostoru pro transsexuály a vozíčkáře se bude ještě jednat.

Zpráva přichází přesně týden poté, co administrativa nového prezidenta USA Donalda Trumpa zrušila nařízení Baraca Obamy o ochraně transsexuálů, jimž byl od května 2016 povolen volný vstup na školní toalety dle jejich výběru.

okaOndřej Kopřiva
  • 7Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz