Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na předávání olympijského ohně v Brazílii přivedli jaguára. Poté ho zastřelili

Sport

  10:49
MANAUS - V Brazílii zastřelili samici jaguára krátce po ceremoniálu štafetového předávání olympijského ohně, při němž byla Juma přítomna. Olympijský organizační výbor nápad využít spoutané zvíře při akci symbolizující mír odsoudil. Ochránci lidských práv se pozastavili nad tím, co dělal jaguár na olympijské akci.

Juma s obojkem ležela při pondělní ceremonii ve vojenském výcvikovém středisku ve městě Manaus připoutaná na řetěze. Po ní se ale vytrhla chovatelům a vběhla do areálu zoo, které se v centru nachází. Na vojáka, který ji chtěl znovu odchytit, zaútočila. Pokus zastavit ji uspávacími střelami se nezdařil, takže byla zastřelena ranou do hlavy.

Stát Rio de Janeiro vyhlásil před olympiádou stav finanční nouze. Nestíhá vyplácet mzdy

„Juma byla velmi mírná a byla zvyklá žít mezi lidmi ve středisku,“ uvedla armáda v prohlášení vydaném k incidentu.

„Udělali jsme chybu, když jsme dovolili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty mezi národy, postavena vedle divokého zvířete v řetězech. Tato scéna odporuje našemu přesvědčení i našim hodnotám. Mrzí nás, jak to dopadlo, a zaručujeme, že na hrách v Riu se takové situace opakovat nebudou,“ oznámil organizační olympijský výbor na facebooku.

Veterinář Diogo Lagroteria z brazilské organizace ochrany přírody Ibama řekl, že jaguára nelze nikdy považovat za domácí a mírné zvíře. „Důvod, proč se to stalo, je jednoduchý - jaguár a ostatní divoká zvířata zůstanou divokými zvířaty. Jejich reakce v takových situacích nelze předvídat,“ citoval jeho vyjádření portál G1.

K incidentu se vyjádřila také mezinárodní organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA). „Kdy se poučíme? Divoká zvířata držená v zajetí a nucená dělat věci, jichž se bojí, jsou pro ně bolestivé nebo nepřirozené, jsou to tikající bomby,“ řekla ředitelka této organizace Brittany Peetová. Juma byla vychována v amazonské zoo, kde žila se svými sourozenci.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....