Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na řadě je vytrvalost. Pro český biatlon zlatá disciplína

Sport

  12:19
NOVÉ MĚSTO - Na programu biatlonového mistrovství světa je zlatá česká disciplína. Vytrvalostní závod. Ve středu patnáct kilometrů pro ženy, ve čtvrtek dvacet kilometrů pro muže.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová foto: ČTK

Pouze v něm Češi dokázali v minulosti vybojovat individuální tituly pro mistry světa.

Nejprve Kateřina Holubcová v Chanty Mansijsku 2003, navzdory sibiřské zimě. A pak Roman Dostál v Hochfilzenu 2005, navzdory rakouské mlze a chumelenici.

A loni byl Jaroslav Soukup v Ruhpoldingu překvapivě bronzový. Po dvou dnech tréninků ožije Vysočina Arena opět závodním ruchem při nejdelším klání, jaké biatlonisté na šampionátu absolvují.

Bude úplně jiné než všechny předchozí.

Více k MS

Program MS

  • Ve středu 13. února: 17.15 vytrvalostní závod ženy (15 km) 
  • Čtvrtek 14. února: 17.15 vytrvalostní závod muži (20 km)
  • Pátek 15. února: 17.15 štafeta ženy (4x6 km)
  • Sobota 16. února: 15.15 štafeta muži (4x7,5 km)
  • Neděle 17. února: 12:00 závod s hromadným startem ženy (12,5 km), 15:00 závod s hromadným startem muži (15 km)

Vstupenky

"Pro mě je to královská disciplína. Tolik odlišná od kontaktních závodů nebo od úprku ve sprintu," říká exmistr světa Roman Dostál. "Mnohem víc se koncentrujete na sebe," dodává.

Tentokrát chyba na střelnici nevyšle závodníka na 150 metrové trestné kolo, kde by strávil zhruba 25 vteřin. Při vytrvalostním závodu platí: co chyba, to rovnou trestná minuta. A šedesát vteřin je i na této distanci nekonečně dlouhá doba.

Jaké je tajemství úspěchu? "Dát nulu." Odpověď Vlastimila Jakeše, jenž kdysi dovedl Holubcovou k titulu, je prostá.

Po čtyřech střeleckých položkách mít nulu je vskutku klíčem k úspěchu proti sebelepším běžcům. Ondřej Moravec si ji v prosinci při poháru v Östersundu odstřelil chybou v poslední položce. Jinak by tehdy vyhrál. "A jel by tu v červeném čísle lídra disciplíny. To by bylo něco," povídá šéftrenér Ondřej Rybář.

"Protože každá trestná minuta je tady strašně moc, střílí se malinko opatrněji," říká Jakeš. V průměru jsou položky zhruba o pět vteřin delší než při sprintu či stíhačce. "Když si nejste jisti, spíš odložíte ránu. Zato v kratších disciplínách se mnohem víc riskuje," tvrdí Dostál, přestože i tady platí biatlonový trend posledních let: vše se zrychluje. Běh i střelba.

Strategie vytrvalostního závodu tkví i ve správném rozvržení sil na dlouhé trati. "To není hračka. Mívám s tím problém. Většinou začínám rychleji, ale ke konci mi dojde dech," přiznává Veronika Vítková.

Rozmary přírody učiní dnešní závod žen ještě obtížnějším.

"Kvůli té chumelenici bude trať měkká. Pro konec závodního pole to může být dost rozorané," varuje Jakeš.

Ale nebude naopak konec pole na rozdíl od prvních závodnic uchráněn chumelenice? Nasazování biatlonistek do skupin bylo pro trenéry velkou alchymií.

Titul obhajuje Norka Tora Bergerová a usiluje o čtvrtou medaili ze šampionátu z Nového Města. I Veronika Vítková a Gabriela Soukalová však patří do širšího okruhu favoritek.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Pronájem, Byt 2+kk, 52m2 - Slavkov u Brna
Pronájem, Byt 2+kk, 52m2 - Slavkov u Brna

Čsl. Červeného kříže, Slavkov u Brna, okres Vyškov
10 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat