Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na soupisce Sky je přetlak. O nominaci na Tour de France bojuje i König

Tour de France

  17:34
Čtrnáct jmen figuruje na širší soupisce. Devět jezdců skutečně pojede. Ale kdo to bude? Nominace týmu Sky na cyklistickou Tour de France bude ještě nejméně deset dnů zahalena tajemstvím. Momentálně je na místo v týmu přetlak. Ocitne se mezi vyvolenými nakonec i Leopold König?

Leopold König foto: Tomáš Macek, MAFRA

Úkol stáje je jasný: vyhrát Tour.

Stejně tak vyvolený muž pro tuto misi: Chris Froome.

Ale sestava týmu, který mu k tomu dopomůže? Ta je zatím částečně tajenkou.

Čtrnáct jezdců, kteří se vešli do širší nominace, bylo nahlášeno organizátorům Tour, ale tým Sky se jejich jména rozhodl nezveřejnit.

Z nich pak vzejde konečná devítka.

Už nyní nabízí například server Procyclingstats tuto osmičku týmu Sky pro Tour: Froome, Roche, Porte, König, Nieve, Thomas, Poels, Sergio Henao.

Server Steephill momentálně dává jistotu šestici Froome, Roche, Porte, Nieve, Thomas a Poels.

A cyclingfever.com naopak tvrdí, že v konečné nominaci by měli být Froome, Roche, Porte, König, Nieve a Thomas.

Ovšem to vše jsou stále jen dohady, vyřčené za pomoci některých více či méně důvěryhodných indicií. Definitivní nominaci zveřejní tým Sky až po skončení přípravných závodů Dauphiné a Kolem Švýcarska. A konečný výběr musí být vyvážený. Nejde jen o vrchaře, kteří Froomovi pomohou v kopcích, ale zároveň také o kvalitní tahouny, kteří jej ochrání na rovinách.

„Záleží i na tom, jak se zotaví někteří naši cyklisté, kteří jeli Giro,“ uvedl pro iDnes.cz sportovní ředitel Dario Cioni a na mysli měl především Porteho, Königa a Nieveho. „Leo König vypadal na Giru opravdu dobře, takže by mohl být na Tour důležitým mužem pro Chrise Frooma. Ale musíme počkat, jak na tom bude fyzicky.“

Ta časovka se nepovedla

Velkým testem je pro tým Sky právě probíhající závod Dauphiné, kde zatím střídal velmi povedené dny s horšími.

Hned koncovku úvodní etapy ovládl po vydařeném útoku v dresu britského mistra Peter Kennaugh. Pětadvacetiletý jezdec dával loni najevo své rozčarování, když jej stavitelé týmu do výběru pro Tour nezařadili - načež vyhrál hornatý závod Kolem Rakouska.

„Pokud nebudu nemocný, nebo u mne nenastane dramatický pokles formy, jsem přesvědčen, že tentokrát o Tour nepřijdu,“ tvrdí Kennaugh letos.

Nečekaná rána pro partu Sky však přišla na Dauphiné v úterní týmové časovce, kde dojela s více než půlminutovou ztrátou šestá. Například na van Garderena z BMC tak Froome ztratil 35 vteřin a Ital Nibali z Astany, obhájce titulu na Tour, jich získal 31.

„Ten výsledek je zklamáním,“ uvedl poté Nicolas Portal, sportovní ředitel týmu. Od začátku postrádal „vlak“ Sky v časovce soudržnost. Ian Stannard nasadil coby rozjížděč hned po startu příliš zničující tempo.

„Sebe samého tím brzy přivedl do potíží a po čtyřech kilometrech odpadl. A po dalších dvou kilometrech byl pryč i Wout Poels, který se ještě zotavuje z jarního zranění,“ líčil Nicolas Roche. Navrch mechanické problémy odstavily Luka Roweho, takže na posledních deseti kilometrech šlapala formace Sky jen v pěti mužích.

Přitom podobně dlouhá, 28kilometrová časovka, čeká na peloton v 9. etapě Tour. Kdyby v ní nabrali Froome a spol. podobnou ztrátu, mohlo by to ohrozit jeho žlutou misi.

Ve čtvrteční horské etapě do Pra Loup však už tým Sky nabídl úplně jiný obrázek, když režíroval peloton na posledních 40 kilometrech, pět jezdců vzorně srovnaných za sebou v čele „balíku“. Svým tempem uštvali i Španěla Valverdeho a 2,3 kilometry před cílem také Itala Nibaliho. Froome naopak v závěru etapy nastoupil a dojel si pro 3. místo za Bardetem a van Garderenem.

Stephen Roche, v roce 1987 vítěz Gira a Tour, před startem Dauphiné podotkl: „Froome tu musí dokázat sobě, svému týmu i svým rivalům, že je ve vrcholné kondici. V únoru sice vyhrál Ruta del Sol, ale v Katalánsku potom kvůli nemoci předvedl jedno z nejhorších představení, jaké jsem od něj viděl. Ani v Romandii, kde dojel třetí, nebyl ještě v ideální formě. Pokud v ní nebude ani nyní, bude to už alarmující.“

V Pra Loup chtěl Brit předvést, že k alarmu není důvod.

Do Francie nebo do Španělska?

Sestava Sky na Dauphiné (tedy Froome, Roche, Kennaugh, Stannard, Poels, Rowe, Deignan a Boswell) byla předtím spolu i při soustředění na Tenerife. „Náš tým na Dauphiné se hodně podobá tomu, který potom bude se mnou také na Tour,“ uvedl Chris Froome. „Ale k určitým změnám ještě dojde, protože tu chybí jeden nebo dva chlapci, jako Gerraint Thomas nebo Richie Porte.“

Australan Porte předtím padal na Giru, poranil si koleno, odstoupil. „Někdy jste kladivem, jindy hřebíkem,“ okomentoval to a odjel na svoji základnu v Monaku. Froome prohlašuje: „Věřím, že se Richie dá do Tour dohromady. A bude záležet i na tom, jak si povede druhá skupina, kterou čeká závod Kolem Švýcarska.“ Tam startují například Thomas a Sergio Henao.

Leopold König se z útrap Gira otřepal v Karlově Studánce, absolvoval charitativní víkend, kdy dražil dres Sky pro handicapované děti, a navíc se proletěl v letadle s Martinem Šonkou. Teď bude nabírat tréninkové kilometry a čekat na impulzy od vlastního těla a verdikt ohledně nominace.

Sestava mužů týmu Sky, vybraných pro Tour, bývala v minulosti pohromadě na celé sérii jarních přípravných závodů. „Letos se však snažíme naše skupiny jezdců mixovat více než v předchozích letech, abychom vnesli do týmu větší dynamiku,“ říká Nicolas Portal. Také to dává Königovi šanci, stejně jako jeho schopnosti špičkového časovkáře. Úterní slabší výkon týmu v této disciplíně na Dauphiné naznačil, že právě takoví jezdci budou potřeba.

Ale i kdyby na Tour chyběl, bude tu výzva jménem Vuelta. Rovněž na ní by se mohl setkat s Chrisem Froomem, který zvažuje kombinaci Tour - Vuelta. Kromě toho tým ve Španělsku počítá s Nicolasem Rochem.

Každopádně rozcestník, před nímž český cyklista stojí, nabízí dvě cesty, z nichž obě jsou atraktivní.

Buď ho tým pošle do Francie coby pomocníka na závod závodů. A nebo do Španělska, kde by už byl koncem srpna po Giru odpočatější a mohl by opět bojovat o Top 10 v celkovém pořadí.

Brzy budeme moudřejší.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...