Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na stříbrném MS vydělal český basket až 2 miliony, kouč Blažek asi zůstane

Sport

  16:52
PRAHA - Basketbalové mistrovství světa žen, které hostila Česká republika na přelomu září a října, neskončilo pro organizační výbor finanční ztrátou. Česká basketbalová federace (ČBF) na šampionátu s rozpočtem 153 milionů korun naopak vydělala sumu pohybující se mezi jedním a dvěma miliony korun. Ty budou rozděleny mezi většinu dosud neodměněných členů organizačního výboru.

Radost českých basketbalistech. Vlevo trenér Lubor Blažek foto: ČTK

"Už dopředu jsme byli dohodnuti tak, že až když se něco vydělá, tak dojde k vyplacení odměn," řekl dnes novinářům předseda ČBF Miroslav Jansta, kterého společně s trenérem reprezentace Luborem Blažkem a vicemistryněmi světa Petrou Kulichovou, Kateřinou Elhotovou a Markétou Bednářovou přijal ministr školství Josef Dobeš.

U týmu by měl zůstat kouč Blažek

Výkonný výbor České basketbalové federace (ČBF) jmenuje 25. listopadu trenéra ženské reprezentace na další období. Ve funkci zřejmě zůstane Lubor Blažek, který družstvo na přelomu září a října dovedl k zisku stříbrných medailí na domácím světovém šampionátu. Blažek podle svých slov ještě další spolupráci s reprezentací zvažuje. Brzy by ale mělo dospět k dohodě jeho jednání s vedením federace, pro reprezentaci bude dalším vrcholem příští rok mistrovství Evropy v Polsku.

"Jednání s panem Blažkem se vyvíjejí dobře a všechno vypadá slibně," řekl předseda ČBF Miroslav Jansta poté, co dnes ministr školství Josef Dobeš slavnostně přijal část reprezentačního týmu i kouče Blažka ve svém pražském úřadu.

Blažek, na klubové úrovni trenér pražského USK, byl reprezentačním koučem zvolen loni v říjnu. S týmem pak prožil úspěšnou jízdu mistrovstvím světa na domácí půdě. Češky překvapivě došly až do finále, v němž podlehly výběru USA.

Šestapadesátiletý Blažek měl smlouvu s reprezentací jen do konce mistrovství. Dnes na svazové půdě se zástupci Sdružení basketbalových trenérů (SBT) provedl analýzu vystoupení českého týmu na šampionátu a připouští, že by u reprezentace chtěl setrvat. Na konečné rozhodnutí si ale ještě nechává čas, nechce se prý zbytečně unáhlit. "Všechno stále zvažuju, to rozhodnutí není úplně jednoduché. Ale v nejbližších dnech bude jasněji," řekl Blažek.

"Mistrovství bylo ekonomicky a organizačně velmi dobře připravené, za což také chci poděkovat," uvedl Dobeš. Basketbalový šampionát tak nepotkal osud jako třeba loňské MS v klasickém lyžování v Liberci, po kterém je stále více než stomilionový dluh a věřitelé se domáhají vyplacení dlužných částek.

"Je pravda, že Liberec nad námi visel jako Damoklův meč," řekl Jansta. "Ale nevím, jak se chovali organizátoři v Liberci. Nechci ani kritizovat to, že měli třeba velkolepé zahájení, při kterém chtěli reprezentovat stát. Spíš kritizuju to, že se kvůli hokejovému mistrovství světa v roce 2004 v Praze postavila nová hala a tím se finančně vyřídily sportovní svazy, které pak od Sazky přestaly dostávat peníze. To vnímám jako větší problém než mistrovství světa v Liberci," uvedl Jansta.

Už na konci MS tvrdil, že pro organizátory neskončí v "červených" číslech. Pět týdnů po turnaji federace po konečném vyúčtování získala definitivní jistotu. "Chovali jsme se skromně, racionálně a šetřili, kde se dalo. Nikdo z organizačního výboru nedostával peníze, jen Stanislav Křiváček a Jiří Zídek z nejužšího vedení měli minimální plat," uvedl Jansta.

Organizačnímu výboru přispělo ministerstvo školství v minulém roce 20 miliony korun, stejnou sumu od něj dostal i letos. Zbytek rozpočtu ČBF získala od sponzorů. "Ale to, že ministerstvo mistrovství zaštítilo, pro nás byla velmi důležitá věc. Do pořádání mistrovství bychom nemohli jít, kdybychom to neměli projednané s vládou. Umožnilo nám to pak získávat další finanční prostředky," uvedl Jansta.

Úspěch reprezentace, která získala překvapivě stříbro, prý neměl přímý dopad na hospodaření organizačního výboru. "Rozpočet byl jasně daný už před mistrovstvím, takže stříbro už nemělo vliv. Ale nesmírně nám pomohlo, že byl basket v naší zemi zpopularizován a přinese to i finanční efekt. Sponzoři třeba dříve při jednání s námi váhali, teď se s basketem rádi prezentují, což také znamená příliv finančních prostředků," řekl Jansta.

Autor: