21. září 2012 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na trati motokrosař Toman bojoval, po soudu to vzdal a oběsil se

Při pietním aktu ve Slapech byl v srpnu 2012 odhalen pomník Otakara Tomana a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při pietním aktu ve Slapech byl v srpnu 2012 odhalen pomník Otakara Tomana a... | foto: foto: Ivo Helikar

PRAHA Vyhrál slavnou Šestidenní čili byl mistrem světa družstev, získal i titul mistra Evropy. Fanoušci i spolujezdci jej měli rádi, stejně jako malí kluci, které v posledních letech zaučoval na motokrosové trati ve Slapech. Svou poslední bitvu však Otakar Toman prohrál. Byla to bitva s českou justicí a s obviněním, že zapálil dům, v němž žil se svou matkou, a nechal ji uhořet. Navzdory někdejším zvyklostem tenhle závod vzdal a oběsil se.

Neděle 26. srpna, motokrosový areál ve Slapech. Stovky lidí, příznivců motokrosu a také kamarádů oblíbeného "Oťase", mu přišly vzdát poslední poctu, dvě desítky jezdců jej uctily kolečkem na jeho počest.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

I přes burácení motorů se nad areálem vznášel teskný a tichý duch smutku. Otázka proč nade všemi visela i nevisela – ten smutný příběh totiž všichni sledovali od prosince 2009, kdy k tragické události v blízkých Štěchovicích došlo.

Uplynulo vlastně jen pár dní od 1. srpna, kdy si vzal život. Nedlouho předtím, 26. června, odvolací senát Vrchního soudu v Praze potvrdil desetiletý trest pro pětašedesátiletého někdejšího závodníka. "Mezi vrahy a zloděje nepůjdu, protože jsem nic neudělal. Vyřeším to raději po svém," říkal Otakar Toman už řadu dní před svým odchodem.

Půl roku po požáru byl Otakar Toman obviněn z jeho úmyslného založení a vzat do vazby. Po sedmi měsících vazby vyšel v prosinci 2010 od krajského soudu s verdiktem nevinen – znalecké posudky čerpané z velice nedbalého policejního ohledání požářiště připouštěly i jiné možné příčiny vznícení domu.

Jenže státní zástupce se odvolal k vrchnímu soudu. Ten rozsudek zrušil a složitý případ vrátil ke stejnému krajskému soudu a stejnému soudci, aby nechal vypracovat nové ústavní znalecké posudky. A 19. prosince 2011 padl ve stejné budově verdikt vinen, trest zněl odnětí svobody v trvání deset let.

Celý příběh Otakara Tomana najdete v pátečních LN.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!