Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nezaměstnaný skokan táhne reprezentaci: Matura na můstcích září

Zleva: Jakub Janda a Jan Matura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Jakub Janda a Jan Matura. | foto: ČTK

PRAHA Jan Matura si možná podá inzerát. Mohl by znít asi takto: Skokan na lyžích hledá zaměstnání. Zn.: Pomáhám držet reprezentaci nad vodou. Třicetiletý skokan prožívá zvláštní období. Po nevýrazných výkonech v posledních letech s ním Dukla Liberec neprodloužila smlouvu, takže od ledna přestal pobírat plat. Stal se civilním zaměstnancem, jemuž Dukla platí pouze soustředění.

Jenže Matura se s tíživou situací vyrovnává nad očekávání dobře. V úvodních čtyřech závodech Světového poháru jako jediný z Čechů pokaždé bodoval a v celkové klasifikaci seriálu je na 24. místě, hned za Jakubem Jandou.

Výpůjčka od sdruženářů Matura se původně věnoval severské kombinaci, kde patřil k výtečným skokanům, ale horším běžcům. Na světovém šampionátu v Trondheimu v roce 1997 si ho dokonce tehdejší trenér reprezentace Pavel Ploc vypůjčil do skokanského závodu jednotlivců. A kdyby nedlouho po Maturově veleskoku jury nezrušila kvůli nepřízni počasí první kolo, dost možná se mohl radovat i z medaile.

Od sdruženářů nakonec zběhl až na přelomu let 2001 a 2002 a se skokany se pak podíval na dvě olympiády a tři světové šampionáty. Patřil sice mezi spolehlivé skokany, nikdy ale nevylétl až k medailovým výšinám. Kde a proč se vlastně jeho výjimečný talent rozplynul? ptal se kdekdo.

"Roli v tom hráli trenéři i materiál. Když mě trénoval táta, který dřív trénoval reprezentaci, věděl přesně, co potřebuju," přemítá. "Podobné bezvadné období jsem také prožíval, když nároďák vedl Vasja Bajc. To jsem byl dvojka za Kubou Jandou a neustále jsem se zlepšoval. Pak ale přišel Ritchie Schallert a na věci kolem skoku měl úplně jiný názor...," krčí rameny.

Let strávených u severské kombinace ale nelituje, nepovažuje je za ztracené období. Snad jen připouští, že tehdy nepředpokládal, že by se v běhu nemohl zlepšovat. "Spíše lituju, že podmínky u nás nebyly takový, jaký by měly být." Na pracovní úřad Matura nemůže. Skáče totiž na "živnosťák" a prémie, které ve Světovém poháru pobírá elitní třicítka, musí danit. Během čtyř závodů vydělal 2800 švýcarských franků, takže se drží nad vodou.

Opřít se může hlavně o rodinu a sponzory, svaz mu zase pomohl s kombinézami a vázáním. Před nedávnem Matura přemýšlel, že by zkusil znovu trénovat s otcem Luďkem, když jim to dříve tak klapalo. Pak ale tenhle nápad oba zamítli. Jeho táta totiž vždy hýřil temperamentem a ne všichni mu šli na ruku. "Pár lidí ho před časem podrazilo, sport je holt také trochu politika," povídá věčně dobře naladěný chlapík.

"Tak jsme si řekli, že by ta naše spolupráce asi nedělala dobrotu." Matura ví moc dobře, že jestli sezonu pokazí, bude muset skončit. I proto začal trénovat jako nikdy předtím. "Tři roky jsem tápal, ale teď cítím, že konečně nabírám dech. Do mistrovství světa potřebuju ještě asi tak dvě kila shodit, a pak by se dalo uvažovat třeba i o elitní desítce..."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...