Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nezastavitelný judista Krpálek se stal mistrem Evropy

Sport

  13:32aktualizováno  20:43
BUDAPEŠŤ - Český judista Lukáš Krpálek se stal mistrem Evropy ve váze do 100 kg. Na šampionátu v Budapešti dnes porazil ve finále Nizozemce Henka Grola. Krpálek navázal na evropské tituly Jiřího Sosny z roku 1988 a Zdeňka Písaříka z roku 1954. Dvaadvacetiletý český reprezentant dosáhl dalšího velkého úspěchu po předloňském třetím místě na mistrovství světa.

Český judista Lukáš Krpálek foto: ČTK

"Jsem neskutečně šťastný. Medaile z Evropy mi pořád unikala a končil jsem pod bednou, teď jsem to zlomil," řekl Krpálek, který dosud na kontinentálním šampionátu obsadil postupně sedmé, páté a deváté místo. Svého velkého rivala Grola zdolal poprvé v kariéře. Oplatil mu porážku z loňského olympijského turnaje, kde s ním prohrál v opravách a přišel o šanci na medaili. Grol získal v Londýně bronz. "Není tajemství, že se s Grolem moc nemusíme. Že jsem porazil ve finále zrovna jeho, je další cenná věc," pochvaloval si Krpálek.

Nizozemský judista měl namále v prvním kole, kde odvrátil prohru s Ázerbájdžáncem Elkhanem Mammadovem až úspěšným chvatem 20 vteřin před koncem. Ve finále Krpálkovi podlehl na vazari. Česká hvězda nasadila chvat necelou půlminutu před koncem. Krpálek prošel do boje o zlato po suverénních čtyřech výhrách na ipon před časovým limitem. "Nepamatuju, že by se mi někdy dařilo na turnaji soupeře takhle házet. Vždycky jsem spíš uspěl bojem na zemi, nyní jsem třikrát uspěl v postoji. Pro mě něco neskutečného," liboval si Krpálek.

Trenér Lacina: Lukáš je šampion a teď to zase ukázal

Chválil ho i trenér Petr Lacina. "Lukáš je šampion a teď to zase ukázal. Předvedl takticky neskutečně vyspělé výkony a šel si za svým cílem od prvního chvatu až do konce finále. Je to borec," řekl Lacina. Krpálek nejprve zdolal Lotyše Viktorse Reska, jemuž nasadil své oblíbené držení na zemi necelou minutu před koncem. V 53. vteřině druhého utkání chvatem harai-goši povalil na záda domácího reprezentanta Miklose Cirjenicse a na tatami se nezdržel o moc déle ani s Rusem Adlanem Bislutanovem, vítězem nedávné Grand Prix v Turecku. Třetí duel Krpálkovi zabral necelé dvě minuty a soupeře poslal k zemi stejnou technikou jako ve svém předchozím vystoupení.

Tím samým způsobem za dvě a půl minuty "nachytal" také v semifinále Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu, kterému oplatil porážku z březnové Grand Prix. Krpálka těšilo i to, že se postaral o další zápis do historie českého juda, které se dočkalo prvního evropského zlata po rozdělení federace. "Za to jsem také moc rád. A myslím, že to těší i pana Sosnu," připomněl Krpálek posledního českého držitele kontinentálního zlata. Alexandr Jurečka (do 90 kg) při své druhé účasti na ME obsadil dělené deváté místo. Nejprve zdolal Mihaela Žganga ze Slovinska a vzápětí také Bělorusa Andreje Kazusenoka.

V dalšímu postupu Jurečkovi zabránil favorizovaný Rus Kirill Denisov. Michal Horák ve váze do 100 kg, kde zatím kraluje Krpálek, vypadl hned v úvodním duelu na ipon s Estoncem Grigorijem Minaskinem. Český tým ještě v neděli čeká soutěž družstev, v níž se představí po 18 letech. Los mu přisoudil do cesty Nizozemsko, takže se nabízí možná repríza dnešního finále mezi Krpálkem a Grolem. Český šampion se však dalšímu souboji raději vyhne. "Uvidím, jak na tom budu. A podruhé za dva dny bych proti Grolovi určitě jít nechtěl," dodal Krpálek.

Výsledky mistrovství Evropy v judu

Muži
Do 90 kg:
1. Denisov (Rus.), 2. Liparteljani (Gruz.), 3. Voprosov (Rus.) a Bauza (Lit.), ...9. Jurečka.

Do 100 kg: 1. L. Krpálek, 2. Grol (Niz.), 3. Maret (Fr.) a Borodavko (Lot.), ...Horák bez umístění.

Nad 100 kg: 1. Riner (Fr.), 2. Okruašvili (Gruz.), 3. Bonvoisin (Fr.) a Bor (Maď.).

Ženy
Do 78 kg: 1. Louetteová (Fr.), 2. Velenseková (Slovin.), 3. Joová (Maď.) a Verkerková (Niz.).

Nad 78 kg: 1. Polavderová (Slovin.), 2. Andeolová (Fr.), 3. Kayaová (Tur.) a Kindzerská (Ukr.).

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...