„Očekávám úžasné mistrovství, jedno z nejlepších,“ řekl předseda Světové ragbyové federace Bill Beaumont. „Během posledních pár týdnů se v čele žebříčku vystřídaly Nový Zéland, Wales a teď Irsko. To je více než od zavedení v žebříčku v roce 2003, což je vzrušující,“ dodal.
K tradičním spolufavoritům patří dvojnásobní šampioni Jihoafričané, kteří byli nalosováni do stejné skupiny jako Novozélanďané, a Australané. Ti v základní části narazí na letošního vítěze Turnaje šesti národů Wales. Za nejtěžší ze čtyř pětičlenných skupin je považováno „céčko“, kde jsou vedle mistrů světa z roku 2003 Angličanů též Francie a Argentina.
Novozélandští „All Blacks“, kteří si získali celosvětovou popularitu svým předzápasovým bojovým tancem haka, letos nemohou spoléhat na řadu bývalých opor v čele s Danem Carterem či Richiem McCawem. Ti po předchozím vítězném šampionátu v Británii ukončili reprezentační kariéru. Kvůli zranění je v ohrožení účast jejich další hvězdy Brodieho Retallicka.
Ze stejného důvodu budou Velšané postrádat Garetha Anscombea, obhájcům stříbra Australanům zase bude chybět jejich nejlépe placený ragbista Israel Folau. Ten byl v červnu kvůli homofobním vyjádřením na sociální síti vyřazen z reprezentace.
Předpokládá se, že první mistrovství světa na asijském kontinentu v Japonsku výrazně zvedne zájem o ragby. O diváckou kulisu se při utkáních postará i zhruba 400 tisíc zahraničních fanoušků. Na programu je celkem 48 zápasů, které se uskuteční na 12 stadionech. Úvodní duel se uskuteční v Čófu, finále bude hostit Jokohama. Tam se konal i souboj o zlato na mistrovství světa ve fotbale v roce 2002.