Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Odborníci: Jakš bude lepší než Bauer, na Tour s ním ale prohraje

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Letošní seriál Tour de Ski čeká už jen závěrečný víkendový dvojboj. A předpokládá se, že bude velmi zajímavý, vždyť do pořadí na čelních příčkách mohou promluvit i Češi. "Martin Jakš s Lukášem Bauerem na to navíc skutečně mají," shodují se Martin Petrásek a Zuzana Kocumová. Sobotní závod startuje ve 12:30.

Oba experti vypočítali šance reprezentantů českého lyžování v odpovědích na následující dotazy: 

1. Kdo dopadne v celkové klasifikaci Tour de Ski lépe? Lukáš Bauer nebo Martin Jakš ?
2. Budou Bauer s Jakšem na trati spolupracovat?
3. Kdo bude podle vás celkovým vítězem Tour?
4. Může Jakš v budoucnu Bauera pravidelně porážet a dostane se do světové špičky?

Martin Petrásek, trenér a odborník ČT

1.
Věřím Bauerovi. Podle mne je lepší na zbývajících typech tratí: na tuto vzdálenost i na stoupání. Má dobrou formu. Jakš je ale také výborný a je dost možné, že bude mít v budoucnu výraznější výsledky než Lukáš, nikoliv však o víkendu. Martin dojede do desítky, Lukáš ve trojce.

2.
Nedomnívám se, že na spolupráci dojde. Snad jen pokud by se jezdilo na prémiové spurty nebo společně stoupali, tam by možná existovala drobná spolupráce. Je to ale individuální závod a ne cyklistika.

3.
Dario Cologna jezdí opravdu skvěle, takže se domnívám, že vyhraje. Druhý Hellner závod pokazí a vypadne z medailových pozic. Jediný, kdo podle mne může Colognu ohrozit, pakliže Švýcar nezajede dobře sobotní závod, je Lukáš Bauer. Pokud bych měl tipovat, první bude Cologna a druhý Bauer.

4.
Jakš už podle mne ve špičce být měl. Je podobný typ závodníka jako Cologna - má podobnou techniku a navíc je komplexní a stejně starý. Dva roky bohužel promarodil a nemohl být stoprocentní. Určitě je schopný dosahovat výsledků jako Lukáš Bauer. Má na to, aby nějaký velký závod vyhrál. Záleží ale jen na něm, jak bude dál pracovat, předpoklady ale má.
Je jen dobře, že máme dalšího závodníka, který může vyhrát světový pohár. Je mladý a nadaný, přichází nová éra, ale Lukáše samozřejmě neodepisuji, hovořím o budoucnosti. Jakš svůj talent prodá...

Zuzana Kocumová, bývalá běžkyně na lyžích a komentátorka

1.
Bylo by hezké, kdyby člověk mohl říct, že budou druhý a třetí za Colognou, ale to by bylo příliš idealistické. Ovšem vzhledem k tomu, jaké jsou před nimi etapy a že jsou v těchto vytrvalostních závodech kluci hodně dobří, tak ta šance na medailovou pozici jednoho z nich existuje.
Běh do vrchu je hodně specifický a Lukáš je v něm hodně dobrý a navíc zkušenější. Více šanci proto dávám Bauerovi...

2.
Ten rozdíl je sice malý, ale nějakou spoluprací si jistá nejsem. Speciálně v poslední etapě to o spolupráci není. V tom závěrečném stoupání se totiž za nikoho neschováte. Tam každý jede přesně tak, jak může. Šance se za někým vyvézt není.

3.
Myslím si, že zvítězí Dario Cologna. To by se muselo stát něco velmi nepředvídatelného, aby na to nedošlo.

4.
Nechci tvrdit, že Jakš střídá Bauera. Vypadá to tak, že máme v současné době dva skvělé závodníky, a to je potěšující. Že máme závodníky, kteří mohou proniknout na medailové pozice. Martin je mladší, má předpoklady, ale je škoda, že i jeho často trápí zdravotní problémy. Ve chvílích, kdy jsou oba fit, tak mohou jezdit na špici. Neporovnávejme je proto a užívejme si jejich aktuální formu.
V ženách se navíc daří i Evě Nývltové, která je průběžně třináctá. I ona si zaslouží pozornost.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...