Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Omluvenky tenistů pro Rio? Absurdní! A zika je ideální zástěrka, zlobí se Novák

Sport

  6:00
PROSTĚJOV/PRAHA - Národní tým miloval nade vše. A i když se mu nepovedlo vyhrát Davisův pohár ani medaili na olympijských hrách, svým vztahem k reprezentaci byl Jiří Novák proslulý. Proto je mu smutno, když se podívá na to, kolik tenistů odmítlo z jakýchkoliv důvodů zúčastnit se olympijských her v Riu de Janeiro. A už vůbec nechápe výmluvy, kterým to tenisová špička zdůvodňuje.

Jiří Novák tleská divákům. foto: Alexandr SatinskýMAFRA

Tenisty olympijské hry nezajímají. ‚Pro koho, že to vlastně hrajeme?‘ ptá se Kližan

„Pro mě byla vždycky obrovská čest reprezentovat, tím spíš na olympiádě, což pro mě byla úplně největší pocta. Když jsem se dostal v roce 1996 do Atlanty na první hry, byl jsem štěstím bez sebe, protože už jen dostat se tam bylo velmi těžké,“ řekl Lidovým novinám semifinalista Australian Open z roku 2002.

Jirko, vy jste známý tím, že jste nikdy neodmítal reprezentovat jak v Davis Cupu, tak na olympiádě. Co proto říkáte na to, že nynější tenisté reprezentují, jen když se jim to hodí?
Strašně mě to mrzí. Ono se stačí jen podívat na to, jaký vztah mají tenisté k Davis Cupu a Fed Cupu. Djokovič, Murray, Federer a Wawrinka ho hrají, jen když cítí, že mají šanci v něm uspět. Přitom když se podíváte, že se teď Švýcaři zachraňují a Španělé, kteří by v plné sestavě každý rok vyhrávali, hrají v euro-asijské zóně, tak je mi z toho smutno.

A co říkáte na to, že z první desítky žebříčku ATP bude hrát v Riu z různých důvodů jen pět hráčů?
Do jejich hlavy nevidím, nechci to proto komentovat. Já miloval olympiádu nade vše. Když jsem byl malý kluk, díval jsem se, jak Miloš Mečíř v roce 1988 v Soulu vyhrál první hry po návratu tenisu do programu, jak v semifinále v pěti setech porazil Edberga a jak po výhře ve finále proti Mayottovi slavil. Tehdy jsem si říkal, že bych chtěl taky něco podobného zažít a v Atlantě se mi sen splnil.

Co vám z her před dvaceti lety nejvíce utkvělo v hlavě?
Ta atmosféra. Pro každého je olympiáda nejvíc v jeho kariéře, ale zároveň bylo poznat, jak si každý užívá, že na takové akci může být. Být s našimi sportovci v olympijské vesnici, být členem českého týmu a potkávat se i s dalšími sportovci a chodit se dívat na jiné sporty, to byl neskutečný zážitek, to už mi nikdo nevezme. Byl jsem na stadionu, když získal Honza Železný zlatou medaili, poprvé v životě jsem viděl zápas ping-pongu, v Sydney mám zase neskutečné vzpomínky na zážitky s Petrem Korbelem a boxery Lukášem Konečným a Rusou Krajem.

Jaký byl tehdy tenisový turnaj, co se týká zastoupení největších hvězd?
Byli tam úplně všichni, hvězdy jako Agassi, Sampras, Grafová, Novotná, Suková. Nikoho nenapadlo, že by turnaj vynechal a soustředil se na grandslamy nebo větší turnaje. A už vůbec nikoho nenapadlo, že by do Atlanty nejel, protože se tam nedávaly peníze a body do žebříčku. Každý hrál za své jméno, dostal se do povědomí lidí mnohem víc než na turnajích, takže získal později víc peněz. Proto mi současné výmluvy přijdou absurdní.

Jenže právě tenhle důvod a ještě nebezpečí nákazy virem zika tenisté uvádějí jako důvod neúčasti v Riu?
Je hodně zvláštní, že kvůli zice do Ria nejedou jen tenisté a golfisté a jiná sportovci, kteří dřou na vrchol čtyři roky, se na ni nevymlouvají. Mně naopak přijde, že zika je vhodná zástěrka pro to, aby do Ria nemuseli a šetřili se na grandslamy. Ano grandslamy mají mnohem větší tradici než tenis na olympiádě, jenže se hrají čtyřikrát do roka, takže šestnáctkrát během dvou olympiád. Já bych radši hrál jen patnáct grandslamů a jeden vynechal, abych se mohl naplno věnovat olympiádě. Co já bych za to dal, kdybych na jedné ze tří olympiád získal medaili. To by bylo mnohem víc než semifinále grandslamu.

Takže vy neuznáváte omluvu tenistů, kteří se šetří na blížící se US Open?
Jaká únava? Vždyť současné výmluvy na ni jsou k smíchu. Tady hrajete tenis týden, v Riu jste maximálně dva týdny, během toho se přece nijak zvlášť neunavíte. Poslouchat, že se někdo omluvil kvůli šetření sil, je k smíchu. Vždyť po sezoně ti stejní tenisté, kteří se vymlouvají na únavu, hrají celý měsíc za obrovský balík peněz Asijskou ligu. Já za tím vidím bohužel jen neochotu hájit barvy vaší země.

Máslo na hlavě však mají i čeští tenisté. Tomáš Berdych a Karolína Plíšková nejedou kvůli hrozbě ziky, Jiří Veselý kvůli doléčení nemoci. Co říkáte, že Češi budou mít mezi muži v singlu, deblu i mixu pouze jedno zastoupení?
Jsem se všemi kamarád, takže se mi o tom těžko mluví. Je to jejich život, jejich kariéra, jejich věc. O to víc budu fandit Čechům, kteří do Ria jeli. Máme výhodu proti ostatním, že u nás umí debl všichni, protože se trénuje odmalička, takže medaili můžeme opět získat.

Radek Štěpánek v téměř 38 letech naopak na olympiádu jede, i když byla jeho účast v deblu kvůli odřeknutí Tomáše Berdycha ohrožena. Co říkáte na jeho entuziasmus reprezentovat v tolika letech?
Radek během let dospěl. Pamatuju si, že kvůli určitým důvodům odmítal jezdit na olympiádu i hrát Davis Cup, což mě hodně mrzelo. Teď ale změnil názor, jeho přístup je správný a já mu přeju, aby buď v deblu nebo mixu medaili získal. A kdyby se mu to nepovedlo, věřím, že pojede i na další olympiádu. Stačí se podívat na Štěpánku Hilgertovou, která jela ve 44 letech na šestou olympiádu.

Kdo podle vás má největší šanci olympiádu vyhrát? Dočká se Novak Djokovič posledního chybějícího titulu?
Na olympiádě je skvělé, že nemá žádného favorita, protože až na finále se hraje jen na dva vítězné sety, takže se na rozdíl od grandslamů můžeme dočkat velkých překvapení jako v Aténách (zvítězil Chilan Nicolás Massú) a vyhrát může kdokoliv. I nějaký outsider.

Prodej bytu 1+kk 43 m2
Prodej bytu 1+kk 43 m2

Rostislavovo náměstí, Brno - Královo Pole
4 960 000 Kč