9. února 2015 12:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hvězdy vzkazují Bankovi: Jsi vzor, jak přemoct zranění. Ukaž to i teď

DĚSIVÝ KARAMBOL. Ondřeje Banka potkal v americkém Beaver Creeku kousek před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DĚSIVÝ KARAMBOL. Ondřeje Banka potkal v americkém Beaver Creeku kousek před... | foto: Reuters

BEAVER CREEK / PRAHA Lindsey Vonnová na Twitteru psala: Ošklivý pád. Modlím se za Ondřeje Banka. Se vzkazem na adresu polámaného sjezdaře se přidala také Morgan, manželka Bodeho Millera, který se sám v Beaver Creeku rozbil. „Nejdřív jsem byla smutná, že Bode zvažuje konec kariéry. Ale po tom, co jsem viděla Ondřeje, cítím úlevu.“

Možná nejupřímnější však byla slova Marcela Hirschera, nového šampiona superkombinace. Právě Bankův pád měl velký podíl na jeho triumfu.

Pokud by jeden z adeptů na medaili Bank v neděli nehavaroval a nebyl za minutí branky diskvalifikován, Hirscher by po sjezdu nebyl třicátý a nenastoupil by do slalomu jako první, ale až jednatřicátý. A na rozbité trati by neměl šanci na překvapivé vítězství.

„S jednatřicítkou bych dnes rozhodně nevyhrál,“ uznal mistr světa ve slalomu. Trať byla totiž poměrně měkká a už po několika závodnících se v brankách vytvořily hluboké rýhy. A elitní třicítka po sjezdu nastoupila do slalomu v obráceném pořadí, tudíž Hirscher měl na dráze absolutně čisto. „Když člověk chce vyhrát, musí mít i trochu toho štěstí,“ prohlásil vedoucí muž Světového poháru.

Let na jedné lyži. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu...

Let na jedné lyži. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu...

Rakušan ale především okamžitě poslal prostřednictvím médií Bankovi vzkaz, ať se dá co nejdřív dohromady. „Rozhodně doufám, že bude v pořádku a po tak ošklivém pádu se vrátí co nejdřív zpět,“ řekl novinářům v Beaver Creeku. „Je to skvělý člověk a vynikající lyžař. On nám všem často ukázal, jak se vrací po zranění. A jsem si jistý, že nám to ukáže znovu. Jen to chce čas,“ uvedl rakouský slalomář.

VÍCE O BANKOVĚ PÁDU

Hirscher předvedl v druhé části superkombinace úchvatný výkon a jako specialista slalomář porazil mistra sjezdu Nora Kjetila Jansruda, který před ním měl po polovině závodu náskok 3,16 sekundy. Výhodu dobré tratě využil také nakonec třetí obhájce titulu Ted Ligety, který odstartoval do slalomu jako druhý hned za Hirscherem.

„Medaile bez dvojky na startu ve slalomu by byla nemožná,“ uznal i Američan. „Kdybych byl v druhé polovině startovního pole, neměl bych šanci. Byla skvělá strategie jet sjezd pomalu,“ uvedl se smíchem Ligety.

Pokud by Bank dojel, je velmi pravděpodobné, že by měl nevýhodu do slalomu, neboť na posledním mezičasu ve sjezdu těsně před pádem jel na třetí pozici. „Snad bude v pořádku,“ uvedl také Ligety.

Ondřej Bank v nemocnici. V obličeji má několik stehů. Z ošklivého pádu vyvázl...
Bank zůstal bezvládně ležet v cílovém prostoru.

Ale osud tomu chtěl, aby Hirscher vyhrál. „Pokud by Bank neupadl, byl by to ohromný rozdíl. Díky tomu byla moje slalomová jízda velmi dobrá. V opačném případě by mě to stálo tři sekundy,“ upřesnil Hirscher rozdíl mezi prvním a třicátým startujícím ve slalomu.

Bankův pád mezi lyžaři vyvolal debatu o nebezpečném posledním skoku, ale hlavně všichni přáli českému reprezentantovi po pozitivních zprávách z nemocnice na sociálních sítích či osobně brzké uzdravení. Do apartmánu, kam Banka lékaři ještě večer pustili z nemocnice, přišel mimo jiné Chorvat Ivica Kostelič se svým týmem. A s dárkem se tam nejspíš vydá i Hirscher.

ČTK, Lidovky.cz