Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ovládla plavecký šampionát. Voda je můj domov, říká Franklinová

Sport

  9:30
BARCELONA/PRAHA - "Voda je můj domov, cítím se v ní jako delfín, tak přirozeně, jako bych tam patřila," říká americká plavecká hvězda Missy Franklinová. Na mistrovství světa v Barceloně vyhrála ve dlouhém bazénu jako první žena v historii šest zlatých medailí.

Americká plavkyně Missy Franklinová foto: ČTK

Když v neděli naposledy vystoupala na nejvyšší stupínek pódia, byl to krok do historie. Osmnáctiletá plavecká superstar se dalším vítězstvím zařadila do velmi exkluzivního klubu šestinásobných vítězů z velkých soutěží. Jen Mark Spitz, Kristin Ottová, Ian Thorpe a Michael Phelps dokázali to stejné, oni však na olympijských hrách. "Pořád nevěřím tomu, co se to stalo," žasla Franklinová.

Americká plavkyně Missy Franklinová

"Nemohla jsem žádat lepších osm dnů," psala po svém rekordním zápisu na Twitter. Na oslavu však neměla čas, už ve čtyři ráno musela v hotelu balit a letěla domů. Jako nejúspěšnější žena plaveckých šampionátů. "Opravdu to bolelo," říkala po posledním závodě. "Ale teď, kdy už je hotovo, jsem šťastná. Jen netuším, kde se to ve mně vzalo."

Rekordní šestou zlatou získala v polohové štafetě na 4x100 metrů, kterou znakem zahajovala. Americkému kvartetu vydřela na svém úseku lehké vedení a zbylé tři členky týmu měly už relativně snadnou práci. "Mám za sebou pár úžasných závodů, na které jsem hrdá, ale pořád je jich spousta, kde mám co zlepšovat," uznala Franklinová. "Takže už se nemůžu dočkat dalších sezon." Sama si však musí uvědomovat, že možná bude těžké tu letošní překonat. Stala se nejúspěšnější plavkyní světových šampionátů všech dob, vymazala pětinásobné vítězky Tracy Caulkinsovou a Australanku Libby Trickettovou.

"Není to jen o fyzičce," chválil ji trenér

"Není to jen o fyzičce," chválil ji trenér Todd Schmitz. "To, že je unikátní, dělá i hlava." Když do Barcelony přijela, prohlašovala, že chce osm zlatých. Ze znakařské, neolympijské padesátky ale po semifinále odstoupila, chtěla se soustředit na důležitější závod - na 200 metrů volně, kde jí loni v Londýně utekla medaile. "Rozhodli jsme se, že rizika převažují nad přínosem závodu." Vyplatilo se, získala třetí zlato na šampionátu.

Americká plavkyně Missy Franklinová

Jediný neúspěch v jinak excelentní jízdě zaznamenala na kraulové stovce, kde dohmátla čtvrtá. Všechny další starty však byly zlaté. Přes svoji suverenitu však Franklinová nebyla nejlepší plavkyní šampionátu, za tu zvolili její reprezentační kolegyni Katie Ledeckou, která ke čtyřem zlatým přidala dva světové rekordy. "Ne, nevadí," odmítala Franklinová. "Nemohli vybrat lepšího člověka, jsem na ni tááák hrdá." Už za pár týdnů však zasedne do lavice, odstartuje novou éru - studia na California University. "Nemůžu se dočkat, blíží se to každou minutou a bude to super zkušenost," těšila se.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!