Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po šampionu Furym jde policie kvůli nenávistným výrokům. A přišel o titul

Sport

  15:03aktualizováno  15:40
LONDÝN/PRAHA - Boxer Tyson Fury vítězstvím nad Vladimirem Kličkem získal čtyři tituly mistra světa v těžké váze. O jeden však velmi brzy přišel a nemusel kvůli tomu ani do ringu - organizace IBF Furymu titul odebrala proto, že se Brit zavázal k odvetě proti Kličkovi. Vyzyvatelem nového mistra světa IBF měl být totiž jiný Ukrajinec Vjačeslav Glazkov.

Britský boxer Tyson Fury. foto: Reuters

„Je to tak, přišel o mistrovský pás IBF. Naším vyzyvatelem je Glazkov, ale Fury místo toho podepsal klauzuli o odvetě s Kličkem,“ řekl BBC předseda IBF Lindsey Tucker. Britskému boxerovi tak zůstávají tituly organizací WBO, WBA a IBO.

Že by si klauzule o povinné odvetě s Glazkovem Fury nevšiml? Pravda bude asi mnohem prozaičtější, zápas proti legendárnímu Vladimiru Kličkovi, jenž před listopadovou porážkou od Furyho kraloval boxerské těžké váze 11 let, je pro britského boxera lákavější po finanční stránce. Navíc se spekuluje o tom, že by se odveta mohla uskutečnit na londýnském stadionu ve Wembley.

Provokuje názory na homosexuály i ženy

Od chvíle, kdy Tyson Fury porazil Klička a velké vítězství oslavil zpěvem přímo v ringu, se sedmadvacetiletý boxer dostal pod drobnohled sportovní veřejnosti. Ta z mnoha jeho výroků rozhodně nebyla nadšená.

Zaujaly hlavně Furyho názory na homosexuály, které společně s potraty a pedofilií uvedl jako důvody, proč se jednou ďábel vrátí na zem. „Kdo by si v 50. a 60. letech pomyslel, že homosexualita a potraty budou jednou legalizovány?“ řekl Fury, jenž se často na svém twitterovém účtu ohání odkazem na Ježíše Krista i Bibli. Kvůli vyvolávání nenávisti si Furyho předvolá policie z boxerova rodného Manchesteru.

Kdo s koho?
Tyson Fury v kostýmu Batmana.

„Mladí lidé ho berou jako vzor a tohle není způsob, jakým by se vzor měl chovat,“ odůvodnil žalobu na Furyho bývalý policejní důstojník Ian Sawyer. „Jako homosexuálovi mi jeho výroky zní jako z doby kamenné,“ dodal Sawyer.

Kontroverzi rozdmýchal i na nominačním večeru na Sportovce roku televizní stanice BBC. „V šatech vypadá dobře,“ utrousil na adresu atletky Jessicy Ennisové-Hillové. Ze sexismu byl obviněn už dříve, když v jednom z rozhovorů prohlásil „ženy patří do kuchyně a na záda“. Vznikla dokonce petice dožadující se vyřazení Furyho z nominace na sportovce roku, podepsalo se pod ní už více než 100 tisíc lidí.

„Žijeme v demokracii jen tehdy, když se to hodí někomu jinému,“ posteskl si na twitteru Fury. „Jestli chce někdo podebatovat o mých názorech, jsem připraven,“ dodal mistr světa už jen tří boxerských asociací.

Co všechno Fury řekl?

O homosexualitě:

„Než přijde ďábel, musí se stát tři věci: legalizace homosexuality, legalizace potratů a pedofilie. Když řeknu, že pedofilie by mohla být legální, zní to šíleně, ale v 50. a 60. letech bylo nepředstavitelné povolení i prvních dvou.“

„Lidé budou říkat, že jsem proti homosexuálům a potratům, ale moje víra a kultura je zakořeněná v Bibli.“

O ženách:

"Muži moc dobře v šatech nevypadají, ženy ano, no a co? Je to špatně?"

„Copak sportovkyně nesmí vypadat dobře v šatech? Copak se s nimi pořád musí zacházet jako s muži?“

"Jsem trochu zaostalý, moc jsem nechodil do školy, takže nevím, jestli náhodou mluvit o ženách v šatech není sexistické. Za svou vírou si stojím."

„Moje žena má na starosti vaření, uklízení a péči o děti. Ale má taky právo rozhodovat - co mi uvaří, až se vrátím domů."

Mohlo by vás zajímat