Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v trénincích na Velkou cenu v Brně nezářili, zlobí je zdraví i motorky

Sport

  15:58
BRNO - Nejlépe z českých motocyklových závodníků si úvodních trénincích na Velkou cenu České republiky vedl Karel Hanika, který obsadil čtrnáctou příčku. Druhý Čech v kategorii Moto3 Jakub Kornfeil vstoupil do programu na Masarykově okruhu celkově 22. časem. Karel Abraham skončil v MotoGP s odstupem poslední.

Jezdec Yamahy Jorge Lorenzo během prvního pátečního tréninku v Brně. foto: Reuters

Jediný domácí jezdec v královské kategorii, který se do světového šampionátu vrací po zranění, na nejlepší nestačil. Nejrychlejší byl již v dopoledním programu Španěl Jorge Lorenzo, za nímž Abraham zaostal o téměř pět sekund.

„Počítali jsme s tím, že noha bude bolet a bude to nepříjemné. Bohužel je to možná horší, než jsem čekal. Nezbývá mi ale nic jiného, než se zakousnout a zvládnout to i přes bolest,“ řekl Abraham, jenž si při pádu v tréninku na červnovou Velkou cenu Katalánska vykloubil palec a musel na operaci.

Abraham tak stále chodí o berlích a nemůže ideálně řadit. „Hlavně při podřazovaní, kdy tlačím páku nahoru, tak to hodně bolí. Ovlivňuje mě to hodně,“ uvedl Abraham, jenž ale přesto chce domácí Velkou cenu absolvovat. I když ví, že šanci na dobrý výsledek nemá. „Dlouho jsem na motorce neseděl a potřebuju se rozjezdit. Musím to skousnout a jet,“ dodal Abraham.

Kornfeil šetřil pneumatiky

V Moto3 kraloval lídr průběžného pořadí Danny Kent z Velké Británie. Hanika zajel v prvním tréninku třináctý čas, který dokázal v posledním kole druhé sekce vylepšit na 2:09,622. Posun pořadím mu to ale nepřineslo, za Kentem zaostal o 1,139 sekundy.

„Spokojený určitě nejsem. Dnes jsme měli velký, velký problém s nastavením motorky. Něco podobného se nám celou sezonu nestalo. Jsem rád, že jsme to nějak objeli a tak z půlky nastavili. V sobotu nás čeká ještě hodně práce. Myslím si, že tomu budeme věnovat i celou kvalifikaci,“ řekl Hanika.

Kornfeil byl po dopoledních jízdách osmnáctý a také on se přes mírné zrychlení ve stupňujícím se vedru výsledkovou listinou propadl. S výsledky však byl přesto vcelku spokojený.

„Na podobných místech se pohybujeme poslední závody. Důležité je, že motorka tak nějak funguje, i když na začátku to ideální nebylo. Myslím si, že se lepšíme, i když podle času to moc nevypadalo. Pokroky děláme,“ řekl Kornfeil, jenž se v závěru druhého tréninku, kdy se většina jezdců lepšila, rozhodl šetřit nové, měkčí pneumatiky na sobotu. „Sedm minut před koncem tréninku jsme byli jedenáctí, což bylo fajn,“ podotkl.

Velká cena České republiky - tréninky

Kombinované časy po dvou jízdách:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 2:08,483, 2. Binder (JAR/KTM) -0,167, 3. Antonelli (It./Honda) -0,181, ...14. Hanika -1,139, 22. Kornfeil (oba KTM) -1,677.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:56,399, 2. Márquez (Šp./Honda) -0,014, 3. Iannone (It./Ducati) -0,251, ...25. Abraham (Honda) -4,762.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!