Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Revoluce v amatérském boxu: ženy budou boxovat tříminutová kola stejně jako muži

Ženy budou v amatérech boxovat stejně dlouhá kola jako muži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy budou v amatérech boxovat stejně dlouhá kola jako muži. | foto: Tomáš Líška

PRAHA Ženy budou od letošního roku nově boxovat v amatérském ringu na mezinárodní scéně ve třech tříminutových kolech. Mezinárodní boxerská asociace (AIBA) takto změnila pravidla pro vrcholné akce, sjednotila tím mužskou a ženskou kategorii. Doposud byla ženská kola o minutu kratší, byla však čtyři.

První várka změn přišla z Lausanne již v listopadu, ta druhá pak v prosinci, kdy AIBA oslavila s velkou slávou 70 let své existence. A rozhodně je o čem diskutovat.

Již nyní je ale jasné, že nedošlo ke změně věkových kategorií, jak bylo avizováno a předpovídáno. Muži jsou tak stále od 19 do 40 let, dorost (youth) od 17 do 18 let, kadeti (juniors) od 15 do 16 let. Co se ale změnilo je, že se věk bude určovat dle roku narození, nikoliv data. Pokud bude v daný rok (pro 2017 se to tak týká ročníků 1998) devatenáct let, je automaticky již mužem. A je jedno, že mu bude devatenáct až 31. prosince 2017.

Z tohoto důvodu se tak zrušila výjimka, kdy mohl za muže startovat osmnáctiletý boxer.

Tou úplně nejzásadnější změnou ale je, že dosud boxovaly ženy čtyři dvouminutová kola, nově ale budou boxovat stejně jako muži na 3x3 minuty! A to nejen pro elitní kategorii, ale také pro dorosteneckou od 17 do 18 let. Mladší boxerky budou stále boxovat 3x2 minuty.

Jde o hodně revoluční novinku. Vždyť i v profesionálním ringu, o jehož vzájemné propojení se AIBA posledními kroky pokouší, boxují ženy a dívky dvouminutová kola.

Ke změně dochází také u bodování. Dosud bylo u zápasů pět bodových, dva z nich a bodovali „naslepo“. Nově budou bodovat všichni sudí, nebude tak docházet k situacím, že vybraní sudí viděli duel 2-1 pro jednoho boxera, při porovnání bodování celé pětice ale zvítězil poražený 3-2.

Zajímavostí budiž, že pokud dva bodoví dají zápas nerozhodně, musí se k vítězi přiklánět celá pětice.

Hodně problémové bude i přestupování mezi jednotlivými bojovými sporty. V amatérském ringu mohou boxovat profíci, pokud toto schválí národní federace. Stejně tak i z jiných bojových sportů, nesmí ale najednou dělat třeba amatérský box a MMA. Stále platí, že si musí vybrat box, a toto stvrdit svým podpisem na příslušném formuláři.

Teoreticky může amatérský boxer odejít do profesionálního ringu a poté se zase vrátit do toho amatérského. Tj., v květnu odboxovat extraligu, v červnu si dát profesionální duel, v září opět extraligu, v říjnu opět profesionální, aby rok zakončil na mistrovství republiky v prosinci. Opět je zde vše na příslušné národní federaci.

Důležitý je zároveň dodatek, že tato pravidla jsou mezinárodní, proto se týkají – stejně jako například tejpování – pouze mezinárodních soutěží (MS, ME, turnaje pod hlavičkou AIBA, olympijské kvalifikace). Jestli všechna tato pravidla zařadí do svých osnov také národní federace pro své soutěže, je již na jejich uvážení.

V Česku musí vše schválil Výkonný výbor ČBA a STK ČBA. Jistě není bez zajímavosti, že českou federaci čeká letos volební valná hromada.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!