Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radikální rozhodnutí, připustila Sluková. Kolocová: Na kafe spolu nepůjdeme

Sport

  15:18
PRAHA - Skoro dvacet let byly kamarádkami, přes deset let spoluhráčkami v plážovém volejbale. To druhé už o Kristýně Kolocové a Markétě Slukové neplatí. A to první? "V tuhle chvíli to na kafe nebude. A jestli to bude za měsíc, rok, pár let? Těžko říct," řekla Kolocová.

Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková foto: ČTK

Zejména ona neměla moc důvodů k radosti. Její bývalá spoluhráčka si prosadila rozchod dvojice, přestože Kolocová chtěla i v neúspěšné sezoně dál zkoušet zlomit sérii neúspěchů. A zatímco Sluková si novou spoluhráčku našla - Barboru Hermannovou -, Kolocová zůstala sama.

„Je to pro mě hodně těžké,“ připustila.

Kdy jste dospěly k rozhodnutí, že spolu skončíte?
Sluková: Trápily jsme se už nějakou dobu, není to rozhodnutí, které by bylo spontánní, ze dne na den. Můžu říct, že už tenhle rok v přípravě a následně v sezoně vykrystalizovaly problémy, na které jsme nedokázaly najít společné řešení. Nejsem schopná říct den a datum, ale už to jsou věci dlouhodobějšího charakteru.
Kolocová: Vnímám to jako krizi, kterou jsme měly. Neměly jsme všichni stejnou vůli tu krizi překonávat. Snažila jsem se volit cestu pokračování týmu, Markéty rozhodnutí bylo jiné a dál pokračovat nešlo.

Nazvala byste to křivdou, Kristýno?
Křivda? To není dobré slovo, ve sportu by nemělo existovat. Určitě se mi svým způsobem to rozhodnutí nelíbí, víc na něm tratím, úplně jsem s tím nesouhlasila. Může to být viděno jako křivda, ale podle mě to není správný výraz.

Česká dvojice Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková v duelu proti finským...
Markétě Slukové se zatím po rozchodu s Kristýnou Kolocovou nedaří.

Bylo to pro vás překvapení?
Nedozvěděla jsem se to v pátek z médií. Věděla jsem, že by něco takového mohlo nastat. Ale překvapení to pro mě bylo. Nechtěla jsem udělat to rozhodnutí. Nějak jsem se s tou situací ztotožňovala, snažila jsem se najít cestu ven.

Markéto, co vás vedlo k rozhodnutí ukončit spolupráci s Kristýnou?
Asi bychom tu neseděly, kdybychom našly nějakou jinou možnou cestu. To, co nás drželo dohromady, byla společná filozofie, společné herní smýšlení, které se nám z nějakých důvodů začalo rozcházet. Na druhou stranu jsme spolu vydržely nějakých deset let, což je úžasné. Dostaly jsme se do fáze, že nejsme schopné najít správnou cestu, pokračování ze setrvačnosti by pro nás bylo všechny zbytečně bolestivé. Proto padlo rozhodnutí, že nemá cenu to oddalovat. Důvěra a stejný přístup jsou základní stavební kameny, když to tam není, tak je to zbytečné trápení.

Čím to, že už tam důvěra není?
Myslím si, že není důvod se zaobírat detaily, řešit, kdo měl pravdu víc, kdo míň. Bohužel to tak vyplynulo, všichni na tom máme nějaký podíl, všichni máme odlišný názor, to by bylo jen handrkování. Důvěra vymizela, to je základní, snažili jsme se s tím každý nějak pracovat, bojovat. Z mé strany to už ale potom nedávalo smysl.

Jak těžké bylo udělat to rozhodnutí?
Sluková: Na to si asi můžete odpovědět všichni sami. Je to samozřejmě rozhodnutí velice radikální a bolestivé pro nás pro všechny, pro mě obzvlášť, jelikož definitivní rozhodnutí vzešlo ode mě. Stojím si za tím, že pokračovat dál by bylo neupřímné vůči sobě samé, vůči Kristýně, vůči lidem, kteří do toho investovali energii. Myslím si, že setrvačnost by neměla být to jediné, co by nás drželo na kurtu.
Kolocová: Měla jsem jiný názor. Kvůli partnerům, federaci, všem lidem, kteří nás podporovali, měla být sezona dohraná. Trápení bylo. Měly jsme problémy s komunikací, nedařilo se nám, ale jsem pozitivnější člověk. Měla jsem pocit, že jsme měly najít cestu a tu sezonu dohrát. Zkusily jsme to, nedařilo se to. Asi máme každá hranici nastavenou jinde. Měla jsem pocit, že ještě prostor na další snažení měl být, Markéta si to nemyslela.

Experti: Rozchod Kiki a Maki? Amatérismus a největší hloupost roku

Proč jste si to nemyslela, Markéto?
Sluková: Dosáhly jsme nějakého limitu. Myslím si, že už nemáme moc kam růst. Netvrdím, že to je výkonností Kristýny nebo mojí. Naše kapacita, naše fyzické předpoklady jsou limitované. Došly jsme do stádia, kde na ten strop už klepeme. Strašně ráda bych ukončila naši spolupráci se ctí a s tím, že odejdeme na vrcholu a v tom, kdy si myslím, že se ještě máme svým způsobem rády a jsme schopné se na tom společném řešení nesežrat.

Nebyla škoda rozbíjet úspěšnou značku „Kiki a Maki“?
Sluková: Jak my, tak i sponzoři, kteří s námi spolupracovali, si nazaslouží po těch letech, abychom na hřišti jen vyhnily a dojely z povinnosti. Myslím, že do toho všichni investovali spoustu peněz a energie. To je pro mě důvod se k tomu postavit čelem a s upřímností vůči sponzorům. Pokud já v ten tým už tolik nevěřím, tak to z marketingového hlediska nepřinese nic sponzorům. Kdybychom takhle pokračovaly, budeme spíš tratit.

Jak vypadají vaše další plány - i s výhledem na účast v olympijském Riu?
Sluková: Rozhodnutí ukončit spolupráci padlo nezávisle na rozhodnutí zkusit hrát s Bárou Hermannovou, to byly dvě odlišné věci, které tak nějak splynuly v jedno. Ohledně budoucnosti bych se teď úplně nezabývala tím, jestli se dostaneme na olympiádu, není to na pořadu dne. Báru jsem oslovila, když to rozhodnutí padlo. Respektive oslovily jsme ji obě, řešily jsme svoji budoucnost, v tomhle je celá situace trochu nešťastná. Myslím si, že teď není na pořadu dne řešit bodové věci do Ria. Není to věc, kterou bych se chtěla momentálně zabývat.
Kolocová: Celou situací jsem se zabývala trochu míň, nepřipravovala jsem se na ni. Čeká mě přemýšlení, jestli se v Čechách dá vůbec najít někdo, s kým by spolupráce dávala smysl. Zatím si to neumím představit, je to téma, které budu diskutovat s odborníky. Je to pro mě teď tak nové a emočně intenzivní, že si nechám čas na vyklidnění a potom se uvidí, co dál.

Beachvolejbalistka Barbora Hermannová by měla utvořit novou dvojici s Markétou Slukovou.

Hermannová dříve hrála s Martinou Bonnerovou, která však stejně jako vy není blokařka. Je vaše spolupráce, Kristýno, úplné sci-fi?
Kolocová: Na dlouhodobé fázi ano. Moje výška není dostatečná, je pro mě velký boj se prosadit. To by nedávalo smysl. A dělat něco, co by nemělo smysl, to bych nechtěla. Nechci říkat, že Martina není dostatečně dobrá. Nakrátko by ta varianta možná byla, ale dlouhodobě tam není šance. Ani jedna nejsme blokařka.

Poznamená volejbalový rozchod nějak vaše přátelství?
Kolocová: Kdybychom spolu chodily jen na kafe, tak by situace byla jiná, nerozcházely bychom se v takovém zlém způsobu. Od volejbalu to začíná, ta profese je pro nás strašně důležitá, náš život. Všechno navazovalo na sebe.
Sluková: Momentálně je to velice citlivé, bolestivé téma. Kristýna to nechtěla, bylo to z mé hlavy. Doufám, že spolu budeme i nadále schopné kamarádit, že tohle pomine, jsou to přece jen věci sportovní. Ale momentálně je to pro nás všechny emočně intenzivní a náročné.

Takže si umíte představit, že spolu půjdete zase na kafe?
Kolocová: Bude to chtít nějaký čas, v tuhle chvíli šlo kamarádství stranou a řešily se věci jiné. V tuhle chvíli to na kafe nebude. A jestli to bude za měsíc, rok, pár let? Těžko říct.

Autor: