Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňa trénuje na inlinech a znovu myslí na Velkou: Štve mě, jak tloustnu

Josef Váňa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Váňa. | foto: MAFRA / Michal Klíma

PRAHA Jenom trénovat a při dostizích být v pozadí? To se Josefu Váňovi nechtělo. Nezničitelný jedenašedesátiletý žokej se v sobotu opět vyhoupne do sedla, stane se tak při rámcovém dostihu v Pardubicích a znovu pojede na Tiumenovi. "Vlastně to bude takový test, Tiumen má taky ještě trochu pupík," přibližuje legenda Velké pardubické.

Vracíte se na místo vašich životních triumfů - co vlastně rozhodlo? Láska k dostihům?
To zní trochu lacině, ne? Ale napište, že rozhodující bylo, že mě ráno nic nebolí. A taky jsem se na sebe nemohl dívat do zrcadla, jak jsem tlustej. Tak jsem začal znovu makat.

To o zrcadle jste říkal už v zimě...
Však se mi od té doby něco povedlo shodit, ale ideální to ještě není. Teď jdu na dvě hodinky plavat, což chodím skoro každý den. A jezdím na kole, i na inlinech. Ale na ty už dneska kašlu, bolí mě nohy. Stačí ten bazén, do soboty shodím ještě kilo.

Kdy jste měl jasno, že se chcete vrátit?
Abych řekl pravdu, tak úplně jasno ještě nemám ani teď. Uvidíme v sobotu odpoledne při Memoriálu Kamila Kuchovského na 4500 metrů. Jestli pojedu jako strašák, tak na to kašlu a hotovka.

Váňův syn: Táta je nezmar

Váňovo rozhodnutí o návratu k dostihům nezaskočilo jeho syna, žokeje Josefa Váňu mladšího. "Abych se přiznal, bylo mi to jasné už po Vánocích, když brumlal, že se na sebe nemůže podívat do zrcadla. Hned po Novém roce začal plavat, jezdit na kole a na inlinech, jako kdyby měl do týdne běžet maraton. S koňmi přitom pracuje pořád stejně, dává tomu víc než sto procent. Na tréninku často padá, protože jezdí ty nejhorší koně, jenže se hned zvedne a znovu se hrne do sedla. Až to někdy nechápu, táta je nezmar. Teď v sobotu pojedeme ve stejném dostihu, on osedlá Tiumena, já Silvera Regenta. Majitelem obou je pan Ivo Kohler, takže budeme mít stejné dresy, jen čepičky budou odlišné."

S takovými myšlenkami ale na start nepůjdete, že?
Nooo... Dělám všechno pro to, abych tam nestrašil. Vlastně to bude takový test, protože Tiumen ještě není v ideálním stavu - taky má ještě trochu pupík. Takže jsme na tom stejně.

Je zřejmé, že bez dostihů nemůžete být...
Prostě jsem se ještě neodhodlal k tomu, že se na dostihy budu dívat ze země. Nebo z tribuny. Tedy na Velkou pardubickou. Protože jsem to za ty roky zažil dvakrát a je to nepříjemné jako prase. Co nepříjemné - jsou to muka! Pokaždé jsem si tam musel dát panáka na uklidnění.

Co na váš comeback říká vaše manželka?
Zatím je klid. Snad se smířila s tím, že bez Velké nemůžu být.

Když jste po loňské Velké pardubické oznámil, že končíte, zrazovali vás přátelé a známí?
Někdy mi přišlo, že si každý myslí, že je málem mojí povinností jezdit dál... Ale oni nebyli rozhodující. Prostě to v sobotu zkusím a když to jakž takž půjde, tak s Tiumenem zkusíme srpnovou kvalifikaci na Velkou. Těch 4500 metrů není moc, ale co když to na mě bude příliš rychlé a nebudu stačit?

Máte početné pole příznivců a všichni vám přejí, abyste se v říjnu opět objevil na startu Velké pardubické...
O té nemluvme, ať nepokoušíme dostihového pánbíčka.

Setkal jste se teď s nějakými reakcemi vašeho okolí?
Víte, jak to je. Nikdo vám to otevřeně neřekne, ale spousta lidí si určitě myslí, proč na to ten starý jezevec zase leze. A pak jsou ti starší, kteří vám dají najevo podporu: pojď a ukaž ještě jednou těm mladým, jak se jezdí. Je to tak padesát na padesát.

Jak je na tom třináctiletý Tiumen? Kromě toho, že má pupík...
Po loňské Velké pardubické jsem na něm seděl poprvé před týdnem a byl takový... rád by si dělal, co se mu zachce. Ale dneska ráno už s ním nebyl problém, naladili jsme se na stejnou notu. Po čase znovu pochopil, že si musíme vyhovět, chodil už skoro podle představ.

Když někdy v budoucnu oznámíte, že končíte, málokdo vám uvěří. Napadlo vás to?
Ale to je mi celkem jedno. Ať to byl Dominik Hašek či teď Jarda Jágr nebo já, tak se řídíme jen a jen vlastními pocity. Děláme to, co máme rádi.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...