9. prosince 2016 17:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ruské hokejistky odevzdaly mužské vzorky moči. Doping se v Soči maskoval i kávou a solí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Neuvěřitelné. Ruské hokejistky podaly lékařům při dopingové zkoušce mužské vzorky moči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neuvěřitelné. Ruské hokejistky podaly lékařům při dopingové zkoušce mužské vzorky moči. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Druhá zpráva vyšetřovatelů Světové antidopingové agentury (WADA) v čele se Richardem McLarenem přinesla několik bizarních zjištění. Například zprávu, že dvě nejmenované členky ruského hokejového týmu na olympiádě v Soči odevzdaly mužské vzorky moči.

Jak probíhaly ruské machinace v Soči se vzorky:

Před hrami sportovci odevzdávali „čisté“ vzorky moči.

Ruské autority je nechaly zmrazit.

Hned poté si sportovci vpravili do těla zakázané látky.

Na dopingových kontrolách před hrami i během nich sportovci vždy odevzdali svou kontaminovanou moč.

Čisté vzorky pak byly do laboratoří vždy v noci umístěny skrz tzv. „myší díru“ mezi jednotlivými místnostmi v rámci laboratoře. Vnášeli je tam agenti FSB, kteří se maskovali za pracovníky kanalizací.

Nerozbitná víčka vzorků byly agenty odstraněny tak, že nebylo narušeno těsnění. Kontaminovaný vzorek moči byl pak nahrazen tím čistým.

Lahvičky s čistou močí vrátili agenti zpět stejným způsobem přes své spojky do lednic v laboratořích.

Zpráva vyšetřovatelů odhalia, že více než tisíc ruských sportovců profitovalo mezi roky 2011 a 2015 ze systematického dopingu v zemi.

K zatajování pozitivních testů a záměrným manipulacím se vzorky docházelo podle vyšetřovatelů ve více než třiceti sportech - v letních i zimních odvětvích včetně handicapovaných sportovců.

Podle zprávy se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014.

Systém byl podle vyšetřovatelů řízen ministerstvem sportu, podílela se na něm antidopingová agentura RUSADA, moskevská laboratoř a tajná služba FSB.

Zpráva, kterou McLaren a jeho kolegové zveřejnili v pátek v Londýně, přinesla i několik nových informací a potvrdila zprávy, které byly dosud veřejným tajemstvím.

Zlatý Alexandr Legkov, stříbrný Maxim Vylegžanin a bronzový Ilja Černousov
Čeští sledge hokejisté na paralympiádě v Soči

Co zpráva ještě odhalila?

Patnáct ruských olympijských medailistů z LOH v Londýně v roce 2012 bylo do dopingového programu zapojeno. Deseti z nich už byli medaile odebrány.

Se vzorky 12 olympijských medailistů ze ZOH v Soči v roce 2014 bylo manipulováno.

Šest paralympijských medailistů ze Soči, kteří získali dohromady 21 cenných kovů, bylo usvědčeno, že i s jejich vzorky bylo manipulováno.

Byly nalezeny e-maily, v nichž byly instrukce od ruského ministerstva sportu o tom, co dělat s pozitivním vzorkem. Zda jej uložit nebo dát do karantény.

Nalezeny byly i seznamy sportovců, jejichž vzorky byly uloženy v laboratoří RUSADA.

V Moskvě byla objevena banka s nezávadnou močí ruských sportovců.

Byl vyvinut koktejl léků známý pod jménem Vévodkyně s velmi krátkou působností, který sportovcům pomáhal zakrývat doping.

Sůl a instantní káva byly užívány k tomu, aby čistily pozitivní vzorky moči.

Tři vzorky moči odebrané na hrách v Soči měly takové solné hodnoty, které jsou fyziologicky nemožné.

larJaroslav Šindelář
  • 24Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO specialista

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč