Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Spiknutí proti Putinovi, zákeřný útok USA.‘ Rusové reagují na dopingová odhalení

Sport

  6:00
MOSKVA - Ve hře je hodně. Především účast ruských sportovců na zimní olympiádě 2018 v Pchjongčchangu. Moskva ale stále dokazuje, že bez vítězství za každou cenu pro ni nemá sport význam.

Ruský prezident Vladimir Putin prověřoval sjezdovky v Soči foto: Reuters

Putin mě považuje za zrádce. Nenechám se zastrašit, říká žena, co odhalila doping

Útok Spojených států na Rusko vedený mimořádně zákeřným způsobem. Nebo světové spiknutí proti prezidentu Putinovi. Popřípadě osobní msta vyšetřovatele Světové antidopingové agentury (WADA) Richarda McLarena.

To jsou nejčastější reakce ruských médií i politiků na druhou část zprávy WADA o státem řízeném dopingu ruských sportovců v letech 2011 až 2015, která byla zveřejněna v pátek.

Jen hrstka ruských komentátorů (a prakticky žádný politik) vyslovila tezi, že bez odhalení a usvědčení všech, kteří se na dopingové aféře podíleli, tedy sportovců, trenérů, lékařů, funkcionářů, tajných služeb i politiků v nejvyšších funkcích, se ruský sport nemůže se ctí vrátit na světová kolbiště.

WADA versus RUSADA

]Namísto pokorné snahy spolupracovat s mezinárodními institucemi přešli Rusové už v pátek do protiútoku.

Nejde jen o reakce sportovního a politického establishmentu, ale například i o jmenování dvojnásobné olympijské vítězky Jeleny Isinbajevové do několika vysokých funkcí včetně šéfky dozorčí rady Ruské antidopingové agentury (RUSADA).

Tato organizace se sice v posledních měsících snažila napravit reputaci ruských sportovců, ale jedna z úmluv s agenturou WADA zněla, že jmenování do vrcholných funkcí budou Rusové konzultovat s mezinárodní agenturou.

Zlatý Alexandr Legkov, stříbrný Maxim Vylegžanin a bronzový Ilja Černousov

To se nestalo. Kromě toho Isinbajevová patří k těm sportovcům, kteří odmítají systematický doping v Rusku přiznat.

Namísto spolupráce a snahy odhalit skutečný stav věcí se staví do tvrdé opozice k mezinárodním antidopingovým institucím. McLarenovou práci nejednou nazvala „politickou propagandou na zakázku“.

Nejde jen o olympiádu

Olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu se koná za 14 měsíců. V roce 2018 se má v Rusku odehrát světový fotbalový šampionát.

WADA sice ve své zprávě dopingové provinilce vede v kódových označeních, ruský server sports.ru však tvrdí, že většinu kódů už rozšifroval. Na seznamu hříšníků mají být i biatlonistky ze stříbrné štafety na ZOH v Soči. Olga Zajcevová, Jana Romanovová a Olga Viluchinová. Pokud by tomu tak skutečně bylo, posunulo by se na bronzovou příčku české kvarteto Puskarčíková, Koukalová, Landová a Vítková, které původně skončilo čtvrté.

Všechny ruské komentáře se týkají především toho, jakou mají ruští sportovci šanci se těchto sportovních událostí účastnit a zda vůbec MS ve fotbalu v Rusku bude.

Podle většiny expertů fotbal zatím není vážně ohrožen, zato start na olympiádě ano. Čeká se na reakce jednotlivých federací.

Ne všechny ale budou nejspíš následovat příkladu Mezinárodní lyžařské federace, která už oznámila, že na zprávu WADA bude reagovat „rychle a rozhodně“.

Už v létě prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach odmítl požadavky vyloučit z olympijských soutěží všechny členy ruské sborné.

Pomůže Rusům opět Bach?

Dlouhodobě je kritizován za přílišnou shovívavost k ruským výstřelkům a jisté sympatie k prezidentu Vladimiru Putinovi. I teď naznačil, že bude postupovat podobně, když o víkendu odmítl kolektivní odpovědnost za doping.

Důkazy o tom, že o dopování sportovců zakázanými preparáty a následném manipulování se vzorky věděl i prezident Putin, chybí.

Vladimir Putin při Night Ice Hockey League v Soči.

Dobře se však ví, že po neúspěšném vystoupení ruských sportovců na zimní olympiádě ve Vancouveru vytvořil obrovský tlak na samotné sportovce i funkcionáře, aby do olympiády v Soči v roce 2014 zcela změnili pozici ruského sportu ve světě.

Právě doma museli dokázat, že jsou nejlepší. Za každou cenu. Ve snaze udržet se ve funkcích a vyhnout se hněvu vladaře se dost možná vytvořilo hnutí, který realizovalo společensko-politickou objednávku. Státní kolektivní závazek „být nejlepší“ byl nakonec splněn.

Uvědomělí komentátoři

Postoj Kremlu ke druhé části zprávy je o něco shovívavější než v případě té první. Zcela klíčové ale bude, aby stát uznal svou zodpovědnost za systematičnost falšování výsledků testů. To se zatím nestalo.

Ruské hokejistky odevzdaly mužské vzorky moči. Doping se v Soči maskoval i kávou a solí

Zato několik liberálních komentátorů vyzvalo k tomu, aby se Rusové začali chovat k výtkám mezinárodních institucí s pokorou a přestali obviňovat všechny ze spiknutí namísto vlastní sebereflexe.

Podle spisovatelky a komentátorky Julie Latyninové je neustálé svalování viny na ostatní „typickou putinovskou reakcí“.

„To, že doping existuje i jinde na světě, není argument,“ tvrdí Latyninová. „Protože ani Američané, ani nikdo jiný neudělali z dopingu projekt organizovaný a financovaný státem.“

Nejhorší je ztráta pozic ze Soči

Slavný ruský sportovní komentátor Oleg Čikiris soudí, že všechno špatné, co se v posledních dnech událo, ještě není to nejhorší, co se stát ruskému sportu mohlo. „Mohla být diskvalifikována všechna odvětví ruského sportu,“ soudí Čikiris.

Vladimir Putin a Vitalij Mutko.
Vladimir Putin a Jelena Isinbajevová.

„Ale to, co budeme muset přežít, také není nic moc... To nejhorší je totiž ztráta vedoucí pozice na olympiádě 2014. Před dvěma roky pro nás byly ty medaile důvodem k samolibosti, domýšlivosti a staly se symbolem národní hrdosti.“

Teď o ně řada ruských sportovců přichází.

Důležité je, zda vědí proč.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!