Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zdrcující zpráva o ruském dopingu: přes tisíc sportovců z 30 odvětví

Ruské chodkyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské chodkyně. | foto: Reuters

LONDÝN Více než tisíc ruských sportovců profitovalo mezi roky 2011 a 2015 ze systematického dopingu v zemi. Takový je závěr vyšetřovatelů Světové antidopingové agentury (WADA) v čele se Richardem McLarenem, který v pátek v Londýně zveřejnil druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku.

K zatajování pozitivních testů a záměrným manipulacím se vzorky docházelo podle vyšetřovatelů ve více než třiceti sportech - v letních i zimních odvětvích včetně handicapovaných sportovců.

Podle zprávy se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014.

Systém byl podle vyšetřovatelů řízen ministerstvem sportu, podílela se na něm antidopingová agentura RUSADA, moskevská laboratoř a tajná služba FSB.

Rusové: V zemi organizovaný doping není

Ruské ministerstvo sportu v první reakci na zveřejněnou zprávu odmítlo, že by v zemi fungoval státem řízený dopingový program. Představitelé ministerstva si chtějí zprávu nejprve prostudovat, než se k ní vyjádří detailněji.

„Budeme pokračovat v boji proti dopingu s nulovou tolerancí,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že bude plně spolupracovat s antidopingovými organizacemi.

Šipulin uniká Schemppovi.

Šipulin uniká Schemppovi.

V Soči podle zjištěných důkazů došlo v celkem dvanácti případech k manipulacím s odebranými vzorky ruských olympijských medailistů, z toho čtyř vítězů.

Při londýnských hrách bylo takových případů odhaleno patnáct. „Ruský tým hry v Londýně zkorumpoval takovým způsobem jako dosud nikdy. Celý rozsah zřejmě nikdy nevyjde najevo,“ řekl McLaren.

Budou mít české biatlonistky bronz ze Soči?

Pokud by se dopingový případ ze Soči týkal jedné ze čtveřice ruských biatlonistek Jany Romanovové, Olgy Zajcevové, Jekatěriny Šumilovové či Olgy Viljuchinové, mohla by být česká výprava zpětně bohatší o jednu bronzovou medaili.

Ruská čtveřice totiž byla druhá ve štafetě a v případě dodatečně diskvalifikace by se na medailovou pozici posunulo kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková.

„Netýká se to primárně biatlonu, ale není příjemné, když my to děláme poctivě, a někdo nepoctivě,“ komentoval situaci šéf biatlonu Jiří Hamza.

„Sledujeme to, ale když něco nastane, tak hodnota bude nulová. Když přijde poštou medaile, tak přijde pouze medaile a peníze od olympijského výboru, ale ty emoce a ten tanec sponzorů, o to ti lidi přijdou,“ prohlásil Hamza.

Pojedou Rusové na hry v roce 2018?

První část zprávy zveřejnil McLaren v červenci. Tehdy měl na zpracování jen 57 dnů, přesto WADA na jejím základě doporučila vyřadit Rusko z olympijských her v Riu de Janeiro.

Mezinárodní olympijský výbor požadavku na plošný zákaz nevyhověl a nechal posouzení účasti ruských sportovců na jednotlivých sportovních federacích.

Nyní už se objevily první spekulace, že by Rusové mohli být zcela vyloučeni ze zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu.

Tora Bergerová.
Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.

„Podařilo se nám výsledky první zprávy nejen potvrdit, ale také ještě blíže osvětlit,“ řekl McLaren.

„I když je teď už obraz jasnější, ještě to není kompletní. Měli jsme přístup jen k malé části dat,“ dodal.

McLaren: Jsou to nezpochybnitelná fakta

Jako důkazy předložil 1166 dokumentů v podobě fotografií, e-mailů či zpráv forenzních analytiků. „Jsou to nezpochybnitelná fakta,“ konstatoval McLaren.

Dalším krokem ve vyšetřování skandálu bude předání spisů více než tisícovky sportovců příslušným mezinárodním federacím.

McLaren a jeho tým zpracovávali dokumenty pouze pod kódovými jmény sportovců, na svazech nyní bude tyto sportovce identifikovat.

Dále musejí rozhodnout, zda je dostatek důkazů na zahájení disciplinárního řízení, či zda bude potřeba případy nadále vyšetřovat.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....