Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková vs. Wüstová. Boj v olympijské zimě začíná

Sport

  8:15
CALGARY/PRAHA - Odletěli do Kanady, aby odtud vyrazili do olympijské zimy. "Občas se budíme třeba ve dvě v noci, ale zatím to s aklimatizací vypadá dobře," říká Petr Novák, trenér českých rychlobruslařů, po devíti dnech pobytu v Calgary. V pátek tu jeho svěřenci vstoupí do Světového poháru.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková foto: ČTK

Karolina Erbanová nejprve otevře Světový pohár na trati 500 metrů. A Martina Sáblíková pojede téhož dne 3000 metrů, tedy distanci, na níž je olympijskou šampionkou. "Z tréninkových časů Martiny mám dobrý pocit," tvrdí kouč Novák.

Triumfy Sáblíkové

  • Dvakrát olympijské zlato (3000 a 5000 m ve Vancouveru 2010)
  • Desetkrát titul mistryně světa (šestkrát na 5000 m, dvakrát na 3000 m, dvakrát ve víceboji) 
  • Čtyřikrát titul mistryně Evropy ve víceboji
  • Sedmkrát v řadě absolutní vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích
  • Dvakrát překonala světový rekord na 5000 m

Novák je přesvědčen, že Sáblíková může na superrychlém vysokohorském oválu v calgarské hale atakovat vlastní český rekord na 3000 metrů. "Formu na to má. Záleží i na ledu, ale těch 3:55,54 je schopná atakovat. A to už je dost dobrý národní rekord, jen necelé dvě vteřiny od světového. Jen musí být dobrý led." O víkendu, kdy se v Calgary konaly přípravné závody, led vskutku dobrý byl. Vždyť na něm Denis Juskov vytvořil mužský světový rekord na 3000 metrů 3:34,37.

Sáblíková se rekordními úvahami zatím zabývat nemíní, mnohem víc jí jde o vítězství. Světový pohár na dlouhých tratích ovládla sedmkrát v řadě.

"S nervozitou to u mě není tak strašné. Na tréninku se všechny okukujeme, i já s Ireen Wüstovou," říká. Právě tato Nizozemka vládla trati 3000 metrů v závěru minulé sezony i na mistrovství světa.

"Bude to hlavně mezi Martinou a Ireen," myslí Novák na souboj dvou ledových titánek. "Němka Beckertová v úvodu sezony vůbec nepřesvědčuje."

Pro Nizozemky, Němky či Kanaďanky je úvod sezony jiný než pro české hvězdy. "Perou se mezi sebou o to, kdo bude startovat na olympiádě. To u nás nehrozí."

Zatímco o startu Sáblíkové a Erbanové v Soči nikdo nepochybuje, Novák věří, že by se tam mohla prosmýknout i mladá, 17letá Nikole Zdráhalová.

V Calgary podstoupí premiéru ve Světovém poháru. Novák ji společně se Zdeňkem Hasselbergerem nasadil už do přípravného závodu. "Chtěl jsem, aby si zlepšila osobák na pětistovce, a to se jí i povedlo, jela 41,14."

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat