Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková vs. Wüstová. Boj v olympijské zimě začíná

Sport

  8:15
CALGARY/PRAHA - Odletěli do Kanady, aby odtud vyrazili do olympijské zimy. "Občas se budíme třeba ve dvě v noci, ale zatím to s aklimatizací vypadá dobře," říká Petr Novák, trenér českých rychlobruslařů, po devíti dnech pobytu v Calgary. V pátek tu jeho svěřenci vstoupí do Světového poháru.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková foto: ČTK

Karolina Erbanová nejprve otevře Světový pohár na trati 500 metrů. A Martina Sáblíková pojede téhož dne 3000 metrů, tedy distanci, na níž je olympijskou šampionkou. "Z tréninkových časů Martiny mám dobrý pocit," tvrdí kouč Novák.

Triumfy Sáblíkové

  • Dvakrát olympijské zlato (3000 a 5000 m ve Vancouveru 2010)
  • Desetkrát titul mistryně světa (šestkrát na 5000 m, dvakrát na 3000 m, dvakrát ve víceboji) 
  • Čtyřikrát titul mistryně Evropy ve víceboji
  • Sedmkrát v řadě absolutní vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích
  • Dvakrát překonala světový rekord na 5000 m

Novák je přesvědčen, že Sáblíková může na superrychlém vysokohorském oválu v calgarské hale atakovat vlastní český rekord na 3000 metrů. "Formu na to má. Záleží i na ledu, ale těch 3:55,54 je schopná atakovat. A to už je dost dobrý národní rekord, jen necelé dvě vteřiny od světového. Jen musí být dobrý led." O víkendu, kdy se v Calgary konaly přípravné závody, led vskutku dobrý byl. Vždyť na něm Denis Juskov vytvořil mužský světový rekord na 3000 metrů 3:34,37.

Sáblíková se rekordními úvahami zatím zabývat nemíní, mnohem víc jí jde o vítězství. Světový pohár na dlouhých tratích ovládla sedmkrát v řadě.

"S nervozitou to u mě není tak strašné. Na tréninku se všechny okukujeme, i já s Ireen Wüstovou," říká. Právě tato Nizozemka vládla trati 3000 metrů v závěru minulé sezony i na mistrovství světa.

"Bude to hlavně mezi Martinou a Ireen," myslí Novák na souboj dvou ledových titánek. "Němka Beckertová v úvodu sezony vůbec nepřesvědčuje."

Pro Nizozemky, Němky či Kanaďanky je úvod sezony jiný než pro české hvězdy. "Perou se mezi sebou o to, kdo bude startovat na olympiádě. To u nás nehrozí."

Zatímco o startu Sáblíkové a Erbanové v Soči nikdo nepochybuje, Novák věří, že by se tam mohla prosmýknout i mladá, 17letá Nikole Zdráhalová.

V Calgary podstoupí premiéru ve Světovém poháru. Novák ji společně se Zdeňkem Hasselbergerem nasadil už do přípravného závodu. "Chtěl jsem, aby si zlepšila osobák na pětistovce, a to se jí i povedlo, jela 41,14."

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat