16. října 2018 16:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Semenyaová má naději. Světová atletika odkládá sporné pravidlo na březen

Caster Semenyaová se objímá s Genzebe Dibabaovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Caster Semenyaová se objímá s Genzebe Dibabaovou. | foto: Reuters

MONAKO/PRAHA Posunutí nového pravidla. Tak reaguje Mezinárodní atletická federace (IAAF) na spory okolo Caster Semenyaové a dalších atletek. Nařízení, které mělo začít platit od 1. listopadu, se tak nebude uplatňovat do doby, než v celé věci rozhodne Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne (CAS)

IAAF se dostala pod tlak nejen veřejnosti a sponzorů Caster Semenyaové, mezi nimiž vyniká firma Nike, ale i Organizace spojených národů. Její experti napsali předsedovi IAAF Sebastianu Coeovi, že uplatňování zákazu by mohlo „vystavit tyto ženy riziku následků, které dalece přesahují neschopnost soutěžit“.

„Nové předpisy jen posilují negativní stereotypy a stigma, že ženy v dané kategorii nejsou ženy – a musí být tím pádem „zafixovány“ prostřednictvím zbytečné léčby s vedlejšími dopady na jejich zdraví,“ psali autoři zprávy.

Caster Semenyaová
Jihoafričanka Caster Semenyaová.

I kvůli této zprávě si IAAF raději počká na definitivní verdikt CAS, kam se atletka odvolala. Do doby, než rozhodne tento nezávislý rozhodce, nebude světová atletika uplatňovat pravidla, která ve zkratce znamenala: umělé snižování testosteronu, nebo závodění s muži.

CAS by měla rozhodnout do 26. března 2019.

„Prodlužování nejistoty pro sportovce, kteří chtějí závodit v následující sezóně, je nespravedlivé. Souhlasili jsme tedy s tím, že nebudeme vyžadovat dodržování napadených pravidel do té doby, dokud nebudou vyřešena u arbitráže. Na oplátku jsme se se sportovci dohodli, že nebudou prodlužovat řízení. Všichni sportovci potřebují tento problém vyřešit co možná nejdříve,“ prohlásil šéf atletiky Sebastian Coe.

Jan Krejcar