Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Semenyaová má v Ostravě poslední šanci obrat Kratochvílovou. Než jí zakážou závodit

Sport

  13:00
OSTRAVA - Vyprodané tribuny ostravského stadionu burácí. Do cílové rovinky nabíhá mohutné tělo africké atletky, značný náskok na poslední stovce jen těžko může ztratit. Vzápětí už Caster Semenyaová vítězně zdvihá ruce k nebi. Má radost, kritice navzdory. Jako už tolikrát v kariéře.

Caster Semenyaová foto: ČTK/AP

Semenyaová zná už svůj program v Ostravě. Poběží dokonce i smíšenou štafetu

Takový scénář se s největší pravděpodobností odehraje při Kontinentálním poháru, který o víkendu hostí Ostrava. 

Sedmadvacetiletá Jihoafričanka nemá na osmistovce a ani na poloviční trati v současné době konkurenci. Ani v týmovém měření čtyř kontinentů se neočekává žádná výjimka.

Hvězda afrického výběru plánuje hned tři starty: kromě zmiňovaných běhů figuruje i ve štafetě na 4x400 metrů. A budou to jedny z posledních představení Caster Semenyaové. Tedy té nenáviděné Caster.

Caster Semenyaová se objímá s Genzebe Dibabaovou.

Od listopadu vejde v platnost pravidlo Mezinárodní atletické federace (IAAF), jež zakazuje ženám s nezvykle vysokou hladinou mužského hormonu závodit.

Semenyaová a další atletky trpící hyperandrogenismem budou muset podstoupit léčbu, která jejich abnormální hodnoty testosteronu - často až třikrát vyšší než 99 procent žen - sníží.

„Musíme zaručit, že úspěch je tvořen talentem, oddaností, dřinou než jinými faktory,“ odůvodňuje Sebastian Coe, prezident federace.

Dvojnásobná olympijská vítězka s ostrou kritikou vzhledu a „nenormálních“ výkonů soupeří po celou kariéru. 

V osmnácti se v Berlíně 2009 stala senzačně mistryní světa, při teprve druhém startu v zahraničí. Ihned poté podstoupila test pohlaví. Propírána byla médii i fanoušky, nenáviděna soupeřkami.

V reakci na to o dva roky později přispěchala IAAF s týmž zákazem, který chystá letos. 

Jihoafričanka Caster Semenyaová je doma.

A výkony Semenyaové se rázem zhoršily: na mistrovství světa 2011 v Tegu i na olympiádě v Londýně 2012 doběhla druhá za Ruskou Savinovovou (později obviněnou z dopingu).

Zvrat přivodila až indická sprinterka Dutee Chandová, u níž rovněž indikovali příliš vysokou hladinu testosteronu. Napadla zmiňované pravidlo IAAF. 

Tribunál před dvěma lety rozhodl, že není zcela zřejmé, že atletky s hyperandrogenismem mají nefér výhodu nad ostatními.

Jenže IAAF znovu argumentuje nejčerstvějšími výzkumy. Ty prokazují, že ženy trpící nadměrným množstvím testosteronu získávají výraznou výhodu.

„Maximum může být až 4,5 procenta. Ale to se bavíme o kladivářkách,“ říká doktor Bermon, jenž byl členem pracovní skupiny britských vědců. „Chceme ochránit férovost ženské atletiky,“ doplňuje.

V žádném z oficiálních prohlášeních nikdo konkrétně případ Caster Semenyaové nezmiňuje. Přesto ale: nový předpis se týká pouze běhů na 400, 800 a 1 500 metrů. 

Caster Semenayová.

Tedy na dominantních vzdálenostech trojnásobné světové šampionky.

„Měnit disciplíny rozhodně nehodlám,“ odmítla transformaci na vytrvalkyni Semenyaová.

Společně s ní brojí proti IAAF i jihoafrická vláda. „Je to nespravedlivé a rasistické,“ říká ministryně sportu Tokozile Xasaová. 

Nesouhlasné hlasy lze nalézt i uvnitř samotné federace. V dubnu na protest rezignoval Steve Cornelius, člen disciplinárního tribunálu. „Je to protiprávní,“ přidal Jihoafričan.

Semenyová hodlá celý případ řešit u Mezinárodní sportovní arbitráže. A zatímco se její právníci budou handrkovat, ona plánuje dál běhat. I pod tlumicími prášky. „Chci běhat do čtyřiceti, to jsou ještě tři olympiády,“ říká.

Letos na středních tratích září. Až nebezpečně se přibližuje nejstaršímu atletickému rekordu Jarmily Kratochvílové na osmistovce.

Její čas 1:53:28 sekundy slaví letos 35. výročí. Semenyanovou v červenci v Paříži dělila od senzačního výkonu dvojnásobné mistryně světa vteřina.

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví na MS v Londýně zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

Caster Semenyaová (vlevo)
Caster Semenyaová

„Je absolutně lepší než já,“ řekla Jarmila Kratochvílová už dříve Radiožurnálu. Za méně než dva měsíce ale může být vše jinak. Běh Kratochvílové z Mnichova se stane znovu nepřekonatelným.

„Jen ona jediná v současné době na ten rekord má,“ domýšlí Kratochvílová. A zároveň přidává: „Myslím, že už ho mohla běžet dřív, ale trošku váhá. Zdá se mi, že čeká na vhodnou příležitost.“

V Ostravě se Semenyaová představí poněkolikáté, pravidelně přijíždí na Zlatou tretru. Prostředí i vyprodané tribuny moc dobře zná. Bylo by symbolické překonat rekord české atletky právě tady.

Není čas otálet. Dost možná to bude pro kontroverzní Caster Semenyaovou poslední příležitost.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...