Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi jdou do boje. V Samsonu se pokusí boxeři vybojovat olympiádu v Riu

Sport

  11:00
PRAHA - Šest českých boxerů bude od soboty v tureckém Samsunu bojovat o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Hamo Aperjan, Erik Agateljan, Zdeněk Chládek, Vít Král, Daniel Táborský a Martina Schmoranzová budou o start na vrcholné akci letošního roku usilovat v kvalifikačním turnaji. K postupu do Ria potřebují skončit do třetího místa, Schmoranzová se musí probojovat do finále.

Zopakuje si Zdeněk Chládek svoji účast na olympijských hrách? foto: Reuters

„Jaké mají šance? Vždycky říkám, že více dokážu říct až po losu, platí ale, že našimi jedničkami jsou Zdeněk Chládek a Martina Schmoranzová,“ uvedl šéf České boxerské asociace Svatopluk Žáček pro czechboxing.cz. „Martina to má těžší v tom, že se musí probít až do finále, navíc je to pro ni první turnaj ve váze do 60 kilogramů a nikdo vlastně nevíme, jak v té váze bude vypadat, jak se v ní bude cítit,“ doplnil Žáček.

Složení české výpravy

Hamo Aperjan (váhová kategorie do 60 kg), Erik Agateljan (64 kg), Zdeněk Chládek (69 kg), Vít Král (75 kg), Daniel Táborský (nad 91 kg), Martina Schmoranzová (60 kg).

Na poslední olympiádě v Londýně startoval Chládek, který před čtyřmi lety dostal divokou kartu. „Letošní přípravu jsem od začátku roku směřoval k evropské a případně i světové kvalifikaci o Rio a první část už je tu. Myslím, že všechno proběhlo tak, jak mělo,“ řekl Chládek, který se loni probojoval do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Na následném MS ale vypadl hned v prvním kole.

Na kvalifikačním turnaji měl původně startovat také Martin Podlucký, mezinárodní federace AIBA mu ale na poslední chvíli účast zakázala s ohledem na jeho minulost v jiných bojových sportech. Podlucký, který se loni v listopadu stal mistrem ČR ve váhové kategorii do 81 kg, se dříve věnoval thajskému boxu.

O start přišel podle všeho i kvůli administrativní chybě. Podle generálního sekretáře boxerské asociace Václava Chocholouška stačilo, aby v předstihu podepsal formulář, že se již jiným bojovým sportům nebude věnovat.

Turnaj v Turecku je pro boxery předposlední šancí kvalifikovat se do Ria. Muži budou mít v červnu ještě světovou kvalifikaci, ze které si zajistí letenku pět nejlepších; ženy pak v květnu absolvují MS. Z něj se kvalifikuje vždy trojice nejlepších v každé kategorii.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...