12. srpna 2017 22:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Snový oštěpařský večer. Česi mají díky Vadlejchovi a Frydrychovi stříbro a bronz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jakub Vadlejch ve finále MS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Vadlejch ve finále MS | foto: Reuters

Londýn Oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych si ve finále MS v Londýně vylepšili osobní rekordy a po zlatu Barbory Špotákové získali v královské české disciplíně stříbro a bronz. Lepší byl jen Němec Johannes Vetter, který hodil 89,89 m a Vadlejcha porazil o pouhých šestnáct centimetrů.

Lídr letošních tabulek Vetter hned prvním hodem ukázal, že je dobře připraven, a oštěp zapíchl jedenáct centimetrů pod devadesátimetrovou hranici. Vadlejch však skvěle odpověděl druhým pokusem 89,73 m, kterým přehodil své maximum z Paříže bezmála o metr a tři čtvrtě.

„Přijel jsem sem s tím, že bych si rád vylepšil sezonní maximum, a to se povedlo. Cítil jsem, že to je skvělý hod, a když pak změřili 89, tak skvělý pocity,“ pochvaloval si.

Frydrych si svůj parádní hod schoval do poslední série a výkonem 88,32 m odsunul ze stupňů vítězů olympijského vítěze Thomase Röhlera z Německa. Londýn ho zastihl ve velké formě. Na rozdíl od Vadlejcha nepatřil k favoritům, ale chytil se už v kvalifikaci a posledním finálovým hodem zlepšil po sedmi letech osobní rekord o devět centimetrů.

Jakub Vadlejch ve finále MS v Londýně
Petr Frydrych ve finále MS v Londýně

Postaral se o jednu z nejpřekvapivějších medailí šampionátu. „Nechci říct, že se tam teďka cítím trochu nepatřičně, ale samozřejmě jsem měl veliký štěstí. Protože Thomas (Röhler) měl vícekrát za 90 a byli tam ještě jiní adepti. Prostě uhájil jsem to před nejlepším oštěpařem o šest centimetrů,“ řekl.

Po dvou pokusech, kterými atakoval hranici 88 metrů, dokonce cítil šanci i na devadesátku a titul. „Hodně jsem cítil, že můžu hodit dál. A ten ideální hod dneska nepřišel,“ poznamenal.

Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný mohl mít ze svých svěřenců radost. „Byl to krásný, neskutečný závod. V podstatě ten Kuba to tam měl připravené, kdyby si tam trochu podržel zadek, hodil by ještě dál. Ale Vetter si to zasloužil za tuhle sezonu. A já jsem šťastný, že oni mají medaili,“ řekl.

ČTK
  • 3Diskuse
BMW i3 Akční cena!
BMW i3 Akční cena!

r.v. 2014, naj. 41 000 km, elektro
719 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz