Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Souboj českých jezdců v MotoGP. Chci ho vyhrát, přiznal Abraham

Sport

  9:30
PRAHA - Pikantní souboje budou od nové sezony svádět v elitní třídě MotoGP dva čeští jezdci. "Budu se snažit být před ním. A budu se snažit, abych ty závody nad ním vyhrával," přiznal během představování nové motorky Karel Abraham, že chce být v královské kubatuře lepší než jeho krajan a nováček Lukáš Pešek.

Karel Abraham představil nový motocykl. foto: MAFRA - David Neff

Překvapilo vás, když v prosinci Pešek oznámil, že se po dvou a půl letech vrací do mistrovství světa a hned do třídy MotoGP?
Hodně! Lukášovi se v poslední době extrémně nedařilo, neobjevoval se ve významných seriálech. Nejel superbiky, nejel ani jednu z kategorií v mistrovství světa, takže mě šokoval, když podepsal rovnou v MotoGP. Ale bylo to dané tím, že se s panem Sacchim (šéf Peškova nového týmu) zná, jezdil pod ním velmi dobře ve stopětadvacítkách. A je dobře, že přijde do MotoGP. Vyzkouší si, jaké to v královské kubatuře je, a třeba mu ta motorka opravdu sedne. Třeba se na ní bude cítit lépe než na těch předchozích, na kterých nezajel takové výsledky, jaké si přál.

Ale budete ho chtít porážet, že?
Určitě. Lukáš pár let zpátky řekl, že nehraje na to, jestli bude druhý Čech v MotoGP. Ale já na to hraju. Budu se snažit, abych byl před ním, abych ty závody nad ním vyhrával. Záleží však, jak mi sedne aprilie, na které budu letos nově jezdit, a jak sedne motorka Lukášovi, protože se na ní ještě nesvezl.

Vy už jste v MotoGP dva roky, takže náskok hraje pro vás.
Náskok mám, nad tím nemusím spekulovat. Jestli si na něj věřím? Věřím, stejně tak si on věří na mě. Dám do toho všechno.

Prý řekl, že by byla ostuda, kdybyste ho neporazil.
Vážně? Určitě bych nebyl šťastný, kdyby mě předjel. Pro něj je lehké to takto říct, protože když ho porazím, odpoví: Má náskok. A když ne, řekne: Vidíte to. Takže věřím, že budu před ním, ale je to královská třída a všichni, co se do ní dostanou, umějí s motorkou jezdit fakt rychle. To platí i u Lukáše.

Asi nemá v českém souboji co ztratit, že?
Ano. Ale ta situace by pro něj byla stejná, i kdybych tam nebyl. Lukáš dlouho chybí v mistrovství světa, a když tam byl naposledy, nezajížděl takové výsledky, jaké si představoval - zvlášť po přestupu ze stopětadvacítek. Teď se do MS vrátil a je pro něj důležité, aby jel dobře. Kdyby ho totiž tým vyhodil, tak si zhorší možnosti, jak dál závodit. Proto se soustředí sám na sebe, jelikož šance, kterou teď dostal, je neskutečná a obrovská. A on ji musí využít.

Odrazí se souboje na návštěvnosti srpnové Grand Prix v Brně?
Jsme hodně malý stát, takže určitě najednou místo 218 tisíc lidí nedorazí 300. Lukáš ale má zástup fanoušků, který třeba na závody nechodil, protože tam jejich oblíbený jezdec chyběl. Nyní je zpátky a s ním snad i lidi. Češi mají dalšího, komu mohou v MotoGP fandit.

Jaký bude mezi vámi vztah?
Rozhodně se nebudeme po večerech scházet s mapkou tratě a vysvětlovat si, co a jak. To nehrozí, protože jsme rivalové. Kdyby ale přišel s tím, že má potíže ve druhé zatáčce, tak mu povím, jak to jezdím já. S tím nemám problém, ale rozhodně s ním nebudu rozebírat jezdecké techniky.

V nadsázce: po večerech tedy budete dělat co?
Moc se nestýkáme, ale stalo se, že se stavil za námi v hospitality (týmová restaurace) a popovídali jsme si. Mohu lidi uklidnit, že se určitě nebudeme nenávidět. Protože nejsem ten, který by lidi nenáviděl.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat