Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotáková chce zlato a v kvalifikaci jediný hod

Sport

  10:16
TEGU (Korea) - Pořádně naštvaná by byla česká oštěpařka Barbora Špotáková, kdyby ve čtvrtek na stadionu na mistrovství světa v korejském Tegu nestrávila jen nejnutnější dobu. Světová rekordmanka zahájí útok na třetí medaili z MS v kariéře a věří, že jí k tomu bude stačit v kvalifikaci jeden pokus. Bude mít totiž jediný den na regeneraci, její finále je na programu v pátek od 12:10 SELČ.

Oštěpařka Barbora Špotáková foto: ČTK

Špotáková bude obhajovat stříbrnou medaili z Berlína, ale radši by zlato, které už má ze šampionátu v roce 2007 v Ósace. V Asii se jí daří, vyhrála tam i olympiádu v Pekingu. I proto už hlavně odpočívá a šetří síly, kudy chodí. "Takže teď už se těším na závod, už bych ráda házela. Už to tu začíná být dlouhé," řekla českým novinářům v atletické vesnici.

S šesti dalšími atletkami obývá velký apartmán číslo 1304 s čtyřmi pokoji, obývákem, kuchyňským koutem, dvěma koupelnami a toaletami. Celý areál s několika věžáky připomíná olympijskou vesnici, ubytováni v něm jsou všichni atleti včetně největší hvězdy Usaina Bolta z Jamajky.

Na místě mají kompletní zabezpečení včetně dvou tréninkových stadionů. "Olympiáda je ale taková pestrobarevná i co se týká sportů. Tam najednou chodí skupinky 'žiraf' či skupiny velkých zápasníků a podobně. Tohle jsou všechno atleti a navíc většinu znám ze závodů," podotkla Špotáková. "Olympiáda je prostě o hodně zábavnější," porovnala.

O její rozptýlení se stará zejména přítel Lukáš, který do Tegu přijel. Byl i v Ósace a v Pekingu. "Vždy mi přináší štěstí," řekla Špotáková. Dobré psychické rozpoložení jde ruku v ruce i s dobrou formou, kterou oštěpařka má. "Jsem na tom dobře, jsem zdravá," zopakovala. Nic na tom nezměnilo ani lehké nachlazení.

V televizi nic nedávají, tak kouká na internet

Každý den se snaží Špotáková trochu hýbat, doladit formu. Jezdí na rozcvičovací stadion do hlavního areálu. "Protože tady je na staďáku divná guma, je to jiné na běhání," vysvětlovala. Volný čas tráví v jídelně, na rehabilitací nebo sledováním atletiky. "Na internetu, protože tady v televizi je to na pytel. Nic tu nedávají. To už bylo i v Ósace, což jsem čekala," uvedla.

V kvalifikaci si osahá sektor a hned bude vědět, jestli se bude házet daleko. I podle toho, jak bude foukat vítr. "Odpoledne tam většinou fouká do zad, což je dobře," nastínila. Připravená je i na případný déšť, který ji na velkých akcích provází. V Ósace, v Pekingu i ve Stuttgartu, kde v roce 2008 hodila světový rekord 72,28 metru. "Není to příjemné, ale jsem připravena na všechno," řekla.

Soupeřky ještě nepotkala a chce je při kvalifikaci vidět co nejméně. Stačilo by k tomu, aby se jí podařilo hodit limit 61,50 metru prvním pokusem. "Budu strašně šetřit síly, protože druhý den je finále, což je docela náročné pro achilovky, pro všechno. Kdybych musela házet druhý pokus, tak budu hodně naštvaná. Ale trochu ten kvalifikační hod šetřit budu," řekla.

Po kvalifikaci si s celou svou skupinou napíšou očekávané finálové výkony do obálek, aby je po závodu otevřeli a zjistili, kdo komu jak věřil. Bude v její obálce ono číslo začínat sedmičkou?

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat